Max for Live - Extrémně osobní Ableton Live - Dokumentace LOM - podrobnosti objektu
V tom je docela zásadní rozdíl. Protože pokud můžeme objekt pozorovat (observe), může být náš patch automaticky informován, jakmile se něco v daném objektu změní, a náš patch na to může reagovat. Zatímco pokud máme možnost jen dostat aktuální hodnotu (get), náš patch nebude informován, pokud se cokoliv v objektu změní, a nelze na to reagovat.
Další sekcí jsou Properties (vlastnosti). Zde najdeme seznam úplně všech vlastností, se kterými můžeme z našeho patche komunikovat. A tak například v našem případě objektu Track zjistíme, že můžeme zjišťovat, zda na dané stopě vůbec může být aktivován záznam (can_be_armed), jestli je záznam aktivován (arm), aktuální směrování signálu na vstupu (current_input_routing) a samozřejmě na výstupu (current_output_routing). Ale můžeme ověřit celou dlouhou řadu dalších vlastností stopy, včetně aktuální hodnoty na měřáku, zda je daná stopa vybraná, zda je aktuálně viditelná, index aktuálně přehrávaného slotu a mnohé další. Následuje opět typ, kde se dozvíme, jaký typ hodnoty se nám vrátí, třeba bool (true/false) nebo int (celé číslo) nebo string (textový řerězec) a další. Ve sloupci Access (přístup) opět najdeme již známé get a observe, ale také možnost set, tedy můžeme hodnotu z našeho patche nastavit. A posledním sloupcem je Description, kde najdeme podrobnější popis.
A v poslední sekci Functions pak najdeme funkce, které můžeme pro daný objekt použít.
Uznávám, že tato část dokumentace již není tak hezky přehledná, jako diagram LOM. Ale na druhou stranu je velmi užitečná, protože právě zde najdeme, s čím vším si můžeme z našeho patche s Ableton Live povídat a jaká slova přesně máme používat, aby nám Ableton Live rozuměl.
A protože není nad praxi, příště se podíváme na některé konkrétní vlastnosti z objektu Track a ukážeme si, jak je z našeho patche pozorovat (observe), jak dostat aktuální hodnotu (get) nebo hodnotu nastavit (set).