Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Ladicí mechaniky III
Na konci minulého dílu jsme si zopakovali zásady správného návinu strun na ladicí kolíky, dnes se trochu blíže podíváme na další typ mechanik - navíjecích strojků -, a sice na tzv. mechaniky zamykací (locking tuning machine). Jak již název do jisté míry napovídá, jedná se o navíjecí mechanismus rozšířený o funkci zamykání. Tedy zamykání... - stisku struny. Princip funkce je většinou takový, že uvnitř navíjecího kolíku je umístěný hrot - trn - spojený s utahovacím kolečkem, který v případě utažení (zpravidla zezadu na hlavě kytary) přimáčkne pevně strunu uvnitř kolíku. Další, obecně spíše dříve používaná, varianta zamykání je utažení horní části kolíku širším plochým šroubovákem, mincí apod., kdy k uzamčení struny dochází shora - nad navinutou strunou.
Zamykací mechaniky jsou tedy jakýmsi doplňkem zpravidla k pákovým systémům, jejichž cílem je zamezit jakémukoliv nechtěnému pohybu struny v oblasti navíjecích strojků, zejména tedy při hře s pákou. Při jejich použití je doporučený i jiný systém návinu struny: Ta se má protáhnout, napnout rukou a následně uzamknout utahovacím šroubem. Ještě předtím se ale doporučuje „startovní“ nastavení pozic kolíků (prostrkávacích děr), kdy nám např. manuál u Fenderu přímo radí mít nastaveny otvory u struny E6 na pět hodin, u struny A na čtyři hodiny, u strun D a G na tři hodiny, u struny h na dvě hodiny a u struny e1 na jednu hodinu (viz obr.). Jako pomyslná svislá osa (šest - dvanáct hodin) nám v tomto případě slouží osa krku kytary. Na ladicích kolících je takto - dle textu výše - navinuta např. pouze jedna „půlotáčka“ struny, tedy značně odlišná situace od běžných strojků, kdy, jak jsme si již řekli v minulých dílech, navíjíme ideálně dvě až tři otáčky.
Kulaté, po bocích vroubkované utahovací šrouby umístěné zpravidla na mechanikách na zadní straně hlavy kytary, utahujeme pečlivě, spíše více než méně, může se totiž stát, že při menším utažení se nám struna povolí či částečně nebo úplně vyklouzne. Správné uzamčení ihned po naladění zkontrolujeme zataháním za příslušnou strunu (to děláme samozřejmě v každém případě a u každého nástroje s jakýmikoliv navíjecími strojky, a to tak dlouho, dokud se struna nepřestane povolovat - viz minulé díly).
Při výměně strun postupujeme tak, že nejdříve danou strunu dostatečně povolíme, pak teprve odemkneme zadní utahovací šroub a strunu vytáhneme.
Příště pokračujeme.