Max for Live - Extrémně osobní Ableton Live - Zobrazení všech vstupů v menu (1/2)
Minule jsme si ukázali, jak zobrazit aktuálně vybraný vstup a výstup právě zvolené stopy. Dnes tuto informaci ještě rozšíříme. Do objektu [umenu] totiž nejdříve načteme všechny vstupy (a výstupy), které jsou v systému aktuálně k dispozici, a pak z tohoto menu zobrazíme ten aktuálně vybraný. Asi je jasné, kam tím míříme. Později se totiž podíváme na to, jak z tohoto menu také vstup a výstup nastavit do Live.
Stále se pohybujeme ve stejné části tabulky LOM, tedy v Track > Properties. Kromě položek current_input_routing (aktuální směrování signálu vstupu) a current_output_routing (... výstupu), které jsme používali minule, zde také najdeme položku input_routings (směrování - množné číslo, tedy všechna směrování - signálu vstupu) a samozřejmě output_routings. Ve sloupečku Type se dozvíme, že dostaneme list of symbols, tedy seznam symboblů. Access (přístup) je pouze get (tedy získat). Což samozřejmě dává logiku, že nemůžeme do Live poslat seznam nějakých vstupů, které si vymyslíme. A popis nám napovídá, že se jedná o všechna vstupní směrování, která jsou k dispozici (kromě master stopy). A to vše stejné samozřejmě také pro výstup.
To zní jako přesně to, co hledáme. Do objektu [umenu] přece chceme vložit seznam všech vstupů, které máme k dispozici. Pojďme tedy na to. Stejně jako minule, základem nám bude objekt [message: property name] a [live.observer]. Objekt [message: property name] změníme na [message: property input_routings], protože nás zajímá seznam všech vstupů, které jsou v systému k dispozici. Výstup z objektu [live.observer] nám nyní tento seznam poskytne. Jednotlivé položky seznamu chceme vložit do objektu [umenu], který si přichystáme. Jak dobře víme, anebo si najdeme v nápovědě objektu [umenu], do tohoto objektu se položky přidávají pomocí [append položka, kterou chceme přidat]. Nicméně nemůžeme přidat celý seznam, tím by se zobrazila jen jedna položka v menu, která by obsahovala celý seznam. Seznam musíme nejdříve rozbít na jednotlivé položky, a teprve potom jej do objektu [umenu] poslat.
Do příště můžete přemýšlet, jakým způsobem daný seznam rozdělit na jednotlivé položky.