Jak vybírat... XIV - Mac OS X a další obecné informace
Mac OS X
Některá pravidla platí pro Windows i Mac OS X. I Mac OS X je lepší instalovat jako originální anglický systém a teprve v něm nastavovat české prostředí (ačkoliv od verze Mac OS X 10.7 Lion je poprvé mezi oficiálními jazyky přímo od Apple také čeština). I v Mac OS X mohou být s nativní češtinou problémy. Stejně jako u Windows, i v Mac OS X je dobré nejdříve prověřit kompatibilitu dané verze OS s plánovaným a nebo již pořízeným softwarem a hardwarem. Vzhledem k tomu, že počítače Apple jsou postavené na procesorech Intel již nějaký čas, není již potřeba hlídat PPC/Intel kompatibilitu (kompatibilitu s obojím zobrazuje ikona Universal Binary) tak striktně, jak tomu bylo před časem. Většina softwaru už s procesorem Intel počítá. Ale v případě nějakého staršího softwaru je lepší poohlédnout se po novějším updatu nebo upgradu. Aplikace připravená pro procesor PPC sice na procesoru Intel poběží, ale nemůže se chovat jako hostitelská a nebo být naopak hostem v nativně intelovské aplikaci.
Vyladění operačního systému
Oba systémy jsou pochopitelně univerzálními operačními systémy, kde se předpokládá široké a různorodé možné využití. Proto je vhodné operační systém pro práci s hudbou alespoň trošku vyladit. Obecně se jedná o to, aby uživatel vypnul/zakázal všechny možné operace, které by mohly počítač zdržovat a odvádět jeho pozornost k něčemu jinému, než je právě zpracovávaný soubor. Klasickým případem je například spořič obrazovky. Jakmile přestaneme na počítači pracovat a třeba jen posloucháme aktuální mix a analyzujeme pro další úpravy, počítač už už začne odpočítávat, kdy „konečně“ bude moci spustit spořič obrazovky. Stejné pravidlo platí i pro usínání počítače, vypínání disků a různé další šetření energie (objevuje se zejména u notebooků). Také je dobré systém oprostit pokud možno o co největší počet zbytečných grafických zbytečností, které pro hudbu nejsou potřeba a jen zatěžují procesor zbytečnými výpočty. Pokud to tedy lze, je doporučeno vypínat všechny animace (například skákání ikony při spuštění aplikace), Widgety na ploše (zejména ty, které neustále stahují aktuální data z internetu) apod. Automatické spouštění čehokoliv je zapovězeno. Už po startu mohou oba operační systémy spouštět různé utility a aplikace. Uživatel mnohdy ani neví, co vše se startem počítače spouští, a pak se nestačí divit, co všechno snižuje výkon jeho počítače. I automatické přehrávání nebo spouštění CD/DVD po vložení disku do mechaniky je lepší vypnout. To stejné platí i pro automatické stahování aktualizací (zejména pokud se aplikace uživatele předem nezeptá, zda vůbec chce aktualizaci stáhnout a nainstalovat).
Internet - ano či ne?
Obecně je doporučováno, aby studiový počítač nebyl připojen k internetu. Uživatel se tak chrání před možným útokem z internetu, chrání i svá data (obecně je lepší zakázat veškeré sdílení dat, pokud to není zrovna potřeba pro nějaký přenos dat). Zároveň zrychluje chod počítače, který zbytečně neustále neprověřuje, zda daná aplikace není napadena virem. Nejsou do internetu vysílána žádná data, která by brzdila chod počítače. Velkou většinu aplikací lze bez problémů zaregistrovat v tzv. off-line režimu, kdy se předpokládá právě to, že studiový počítač připojený k internetu není. Pokud už počítač z nějakého důvodu k internetu musí být připojen, je lepší, aby byl za nějakým externím firewallem, aby toto nemusel obstarávat přímo daný počítač. Nicméně je pravda, že naopak některé razantní antiviry a firewally mohou naopak autorizaci zesložiťovat. V případě tvrdého nastavení brány prostě nemusí potřebná data na server nebo ze serveru dorazit.
Stolní počítač nebo notebook
Odpověď na tuto otázku vychází především z potřeb konkrétního uživatele. V případě předpokladu mobilního studia se pochopitelně vyplatí uvažovat o notebooku. Ten ale obvykle nabízí menší počet periferií, které lze připojit (menší počet USB či FireWire portů, ale také třeba menší LCD displej, méně kvalitní grafickou kartu, takže ani externí displej nemusí nabízet tak vysokou kvalitu). Do některých notebooků se dávají pomalejší pevné disky (5400 rpm), aby se počítače moc nepřehřívaly. A podobných kompromisů může být v notebooku celá řada. Stolní počítač se moc dobře nehodí pro časté mobilní použití v terénu. Zato často nabízí možnost připojení většího počtu hardwaru, také možnost lépe specifikovat vestavěný hardware a lépe si postavit počítač přímo na míru. Dovnitř počítače lze zapojit větší počet pevných disků atd. Pro klasickou práci ve studiu tedy z těchto důvodů doporučuji spíše stolní počítač.