Hrajeme na baskytaru v roce 2020 - baskytarový workshop

Vážení přátelé baskytarového vesmíru, máte každý den chuť cvičit na baskytaru? Nebo je to jinak? Prozradím vám, jak tedy ráno vstávat s radostí, že na vás opět čeká „Ona“ - krásná, moudrá a věčně tajemná.

Hrajeme na baskytaru v roce 2020 - baskytarový workshop
Hrajeme na baskytaru v roce 2020 - baskytarový workshop

I když bývá občas rozladěná, má naštěstí ladicí mechanismus, kterým ji opět vyladíme. Novou sadou strun ji opět zkrásníme. Má pochopení, když zkoušíme jinou. :-) „Hlubokým“ smyslem pro spravedlnost nám dá najevo, když na ni nemáme čas my! Baskytara a vy, to je vždy přece dokonalé vzájemné souznění!

Studium techniky a přednesu hry na baskytaru mám rozdělené na tři časové úseky. Protože je baskytara mou životní láskou i mojí prací, můžu si cvičení na nástroj rozdělit na tři fáze. Tento systém neustálého zušlechťování techniky hry během celého dne vám doporučuji.

Ráno nebo dopoledne vezměte baskytaru, jen tak si položte prsty levé ruky na hmatník, navazujte opět kontakt s baskytarou, obnovujte vše, co bylo dočasně přerušené spánkem. Hrajte jen tak nějaké tóny, pomalé fráze, co vás napadne, kdekoliv a bez metronomu. Jen tak. Dochází k opětovnému poznání - vy poznáváte baskytaru, ona pozná vás. Až nabudete dojmu, že si opět rozumíte, můžete začít hrát první cvičení v 5. poloze s metronomem. Nejlépe je rozehrávat se po půltónech na chromatických cvičení. Každý prst levé ruky se tak rozehrává stejně, žádný není upřednostňován před ostatními. Tato cvičení najdete i v mé publikaci, v kapitole Cvičení pro každý den. Pak můžete pokračovat v přehrávání durové stupnice do dvou oktáv, v různých rytmických obměnách. Důležité je správné střídání prstů pravé ruky. To vše jsme si řekli v předcházejících dílech seriálu o baskytaře. Odpoledne si zahrajte opět jiná cvičení, skladby a písně. No a večer to pěkně rozbalte, buďto ve zkušebně s kapelou nebo rovnou na jevišti. Pokud zrovna žádná zkouška nebo koncert není, zahrajte si večer něco nového, motivujte se, vytvořte si nová cvičení z písní atd. tak, aby vás to bavilo.

Hrajeme na baskytaru v roce 2020 - baskytarový workshop
Hrajeme na baskytaru v roce 2020 - baskytarový workshop

Další důležitou součástí vaší hry je mít na to vše připravené uši. Neopotřebovaný sluch, to je v dnešní době velký problém. Žijeme v akustickém smogu, v agresivním akustickém tlaku od všeho, co se týká lidské činnosti. Problém akustického smogu je již tak velký, že si ho lidé na celém světě připomínají významným dnem - Dnem proti hluku. Chcete-li mít uši nachystané pro svůj dialog s baskytarou, snažte se hluku během dne vyhnout, jen jak to jde. Já osobně používám ve městech, v MHD a vlacích chrániče proti hluku. Ano, chodím mezi lidmi se špunty v uších. Jinak to už nedávám. Odměnou je mi pak čistý vjem při hudební produkci. Vnímáte vše intenzivněji. Slyšíte věci, které byste při agresivním poslechu z celého všedního dne prostě unaveně nechali být. Sám si tedy po celý den ordinuji, co slyšet chci a co nechám ostatním.

Těším se pak na každý den, po který můžu s lehkostí vnímání pracovat na svém zdokonalování se ve hře na baskytaru - a že je pořád na čem. :-) Chraňte si svůj sluch, je nedílnou součástí vaší baskytarové hry. Mé rady berte jako možnou variantu, jak to celé posunout někam výš - vaši hru, váš čas věnovaný hře na baskytaru.

Ticho je dnes vzácné. Hudba není hluk, ale muzika, a ta ticho ráda má, protože je součástí celé hudby - tón a pomlka. Bez ticha by hudba vůbec neexistovala. Prostě bez soli to nejde. :-)

Přeji vám vše hezké v roce 2020, správně vedený baskytarový part, hodně zdraví, zdravého ticha a svobody. Veškeré dotazy pište na info@adamusmartin.com. Těším se na naše další setkání.

Psáno pro časopis Muzikus