Freeware - Sonic visualiser - vidět slyšeně
Prográmek je jedním z těch, kterým k popisu toho, co umějí, nestačí nějaké to obecné zaškatulkování, ale rovnou si vytvoří vlastní kategorii. Slouží totiž k vizualizaci zvuku, ale dělá to o hodně podrobněji, než jsme standardně zvyklí.
Stáhnout si můžeme verzi pro Linux, Mac nebo Windows, a to ve zmíněném pořadí. Jelikož se jedná o open-source projekt, můžeme si dokonce stáhnout i zdrojový kód a přispět svou troškou do mlýna. Celý balík má 9,7 MB a instalace se nekoná, protože se jedná přímo o spustitelný program. Uživatelé Windows mají o jednu vrásku na čele méně.
Co nás potěší je automatické naběhnutí programu v češtině. Co naopak nepotěší, je vlastní terminologie, která je zvlášť pro „windowsácké“ matadory hodně vzdálená standardům. Příkaz, kterým nahrajeme zvukový soubor, se jmenuje „Zavést zvukový soubor“, pro nový projekt zase máme „Nové sezení“; operuje se zde s pojmy jako „Proměna“, „Vrstva“ a tak dále. Pro začátek nic příjemného, ale po chvíli se na to dá zvyknout.
Obrazovku si můžeme postupně rozdělit na několik horizontálních oken (zde nazývané „tabulky“), ve kterých se zobrazuje analýza zvukového souboru z různých úhlů pohledů. Tím základním je samozřejmě klasická amplituda v čase. Druhým je spektrogram. A nyní to začíná být zajímavější, protože následují okna, která ukazují spektrogram z jiného úhlu pohledu.
Okno melodický rozsah ukazuje mapky resp. skvrny, které ukazují šíři spektra. Šikovné pro rychlou představu, ve kterém frekvenčním pásmu se pohybujeme.
Okno s názvem „Spektrogram“ nejvyššího kmitočtu předvádí spektrum ve formě barevných čar, které barvou ohraničují sílu složky pro danou frekvenci: černá-žádný signál, červená-nejsilnější signál. Šikovné pro určení spektrálního rozložení signálu. Pro každý ze spektrogramů si můžeme navolit počet vzorků na váhovací okno a míru překrytí oken.
Pokud jsem pracoval se zvuky o větších velikostech, řekněme nad 20 MB, počítač už ztrácel pružnost a při vykreslování detailů začínaly být zřejmé krátké výpadky (Core Duo 2,1; 4MB; Vista 32).
Protože se aktuálně zabývám rozpoznáváním zvuků, prográmek jsem vyzkoušel a nabízená analýza mi přišla vhod jako doplněk ke klasické spektrální. Umožnit takto podrobný pohled „pod sukně“ zvukovému souboru je určitě fajn nejen pro „vědu“ ale i pro zvukaře a muzikanty. Ti by měli hlídat spektrální pokrytí resp. překrývání nástrojů a řešit případné konflikty. Tenhle prográmek je pro to jako stvořený.