Bubnoštěky - protiskluzové návleky na paličky
Minule jsem se na této spodní nudli rozepsal o omotávací izolaci na paličky, podobné omotávce cyklistických řídítek na silničním kole. Leč jsou k mání ještě jiné a podobně fungující, kteréžto se ale neomotávají, protože jsou navlékací. Je to v podstatě smršťovací bužírka, která je podobná třeba těm elektrikářským, ale narozdíl od nich je vylepšená o nevysoký vzorek na své lícní straně. Veskrze kolem a kolem jsem zhodnotil protiskluzové potahování paliček minule a většina z toho platí i pro tyhle návleky. Ve zbytku tohoto psaní, místo abych se opakoval, srovnám tedy v bodech obojí. Co je výhodou či nevýhodou, ponechám k posouzení vám. Ono to mnohdy bývá proměnlivé.
K instalaci smršťovacího návleku na paličku potřebujete horkovzdušnou pistoli. Smršťovat bužírku nad plamenem jsem si radši ani nedovolil. K instalaci omotávacího návleku potřebujete šikovné ruce a nanejvýš nůžky.
Smršťování bužírky má jisté meze, nesmrskne se do úplně ničeho. Zatímco stejným omotávátkem můžete omotávat paličku podobnou špejli k lízátku i baseballové pálce, jenom ho spotřebujete míň či víc, u hodně tenkých paliček máte problém, aby se návlek smrštil dostatečně a špejlo-palička v něm nevandrovala. Naopak u hodně tlustých klacků můžete narazit na to, že návlek na něj nenatáhnete ani za studena, i když doufám, že výrobci počítali se všemi standardními rozměry. Ale pokud máte rádi nadstandard...
Ale pokud se vejdete do rozměrů a pokud tou fénovací pistolí bužírku nespálíte, takoví moulové určitě nejste, palička v návleku vypadá s menší snahou úhledněji. Omotat omotávátko pravidelně, vzhledně a bezchybně může některým akademicky, leč nemanuálně zaměřeným jedincům činit občas potíže. A to neuvažuju o tom, jak vypadá omotávátko po třech hodinách festovního hraní.
Návlek je tvrdší než omotávátko, takže méně chrání ruku proti mozolům a puchýřům, stejně tak méně brání vyklouznutí paličky ze zpoceného či zemdleného pařátu.
Návlek je o trochu lehčí, takže méně mění těžiště paličky, a lépe lze tak s nimi i vyšívat jazzové synkopy, osminky či sextoly na činelu ride. Klapat paličkou přes rantl lze s obojím.
Pokud je návlek dobře nahřátý, ale nespálený, drží na paličce lépe než omotávátko a déle na něm vydrží. Omotávátko se občas sesmekne, hlavně pokud jeho konec zalepíte lepítkem jenom okolo měkké pásky a nepřilepíte ho i ke dřevu.
Pokud paličku ohrajete či zlomíte, omotávátko můžete odmotat, pokud jste si při omotávání nepomáhali chemoprenem či vteřiňákem, a přimotat k nové. Zatímco návlek musíte s paličkou leda tak vyhodit. Ovšem pokud návlek nahřejete málo tak, že se blbě smrští, odměnou za vaši liknavost vám bude, že návlek pak můžete z polámané paličky kroucením a šoupáním sundat a použít ještě jinde. Ale obojí asi nepůjde do nekonečna.
Argumenty pro i proti jsou tedy zde, rozhodnutí je na vás. Třeba i takové, že nic omotávat ani navlékat nebudete.