12 největších chyb, které děláme v domácím studiu - Nekontrolujeme mix na více posleších
V ideální situaci bychom si sedli k více párům kvalitních monitorů v dobře akusticky upravené místnosti a začali s mixem. V domácím studiu ale pracujeme za jiných podmínek. Naším cílem je skončit s mixem, který bude hrát dobře kdekoliv.
Pokud si představíme škálu situací, jak bude mix poslouchán, je opravdu výzva udělat mix vyrovnaně. Situace, v jaké mix tvoříme (naše studio), je naprosto odlišná od situace „tam venku“.
Málokdo si sedne do pozice mezi dva monitory v rozložení rovnoramenného trojúhelníku v akusticky upravené místnosti. Proto je třeba mix kontrolovat i na jiném poslechovém zařízení.
Podívejme se na několik strategií, jak mix lépe zkontrolovat.
1. Více monitorů
K vašim hlavním monitorům použijte levné varianty toho, co se objevuje běžně na stolech kanceláří či domácího poslechu. Menší bedny, které hrají v podstatě špatně, nebo naopak zvuk nějak uměle vylepšují, například přidáváním na basech či výškách.
Nemusí to být vždy druhý pár beden. Prostě použijte jiný poslech, který odpovídá tomu, jak je mix poslouchán v reálném světě. Na reprácích laptopu, na peckách do uší atd.
2. Projděte se po místnosti
I v dobře akusticky upravené místnosti, můžete něco „přehlédnout“, pokud posloucháte pouze z pozice, kde sedíte během mixu. Každá místnost vykazuje větší či menší změny v poslechu podle toho, kde konkrétně stojíme a posloucháme. Využijte toho a projděte se občas po místnosti a poslouchejte, jak se mix změnil.
3. Jděte ven
Doslova. Vezměte mix na na mp3 přehrávač a poslechněte si, jak zní tam venku. Kdekoliv, kde to jde, si mix poslechněte. Máte možnost si ho pustit na systému, kde pracujete? Udělejte to. Poslouchejte v autě. Poslouchejte na cestě ve sluchátkách. I okolní hluk má vliv na to, jak je mix srozumitelný. Snažte se soustředit na to, zda je vše stále srozumitelné, zda je vše vyvážené a mix předává emočně ten vzkaz, o který vám během mixu šlo.
7. Měňte hlasitost
To, že váš mix zní skvěle, když hraje nahlas, neznamená, že hraje dobře. Psychoakustika je věda o tom, jak vnímáme zvuk. Ta říká, že pro to, abychom slyšeli lépe okrajová pásma, je třeba jim dodat více energie než středům. Proto je nám příjemné poslouchat při větší hlasitosti, protože tyto pásma se více prosazují.
Soustřeďte se na základní poměry a vyvážení nástrojů. Například zda máte málo/hodně basy, vokálu, virblu atd. Jak je definovaný prostor v nahrávce. Použití dozvuků a jiných efektů. Lépe si tak ohlídáte základní proporce mixu.
8. Použijte software simulující více poslechů
Můj oblíbený pomocník při mixu je software firmy Audified s názvem Mixchecker. Jeho funkce je jednoduchá. Vložíte plug-in do master výstupu a navolíte simulaci daného poslechu. Od nearfield monitorů po hi-fi monitory nebo pecky do uší. Používám tento software podobně jako referenční mixy. Poslouchám, jak se mix chová v dané simulaci poslechu. Pak korigují případné nedostatky.