M-audio Delta 1010 LT

M-audio Delta 1010 LT
M-audio Delta 1010 LT

Americká firma M-Audio neustále rozšiřuje svoji rozsáhlou sérii zvukových karet Delta. Karta 1010LT není sice přírůstkem nejnovějším, ale cenově je velmi zajímavá, takže si jistě zaslouží test.

 

Popis

Podobnost s dražším typem Delta 1010 není náhodná. 1010LT má téměř stejnou koncepci, jen převodníky nejsou umístěné v externím boxu, ale na PCI kartě v počítači. Že by to LT v názvu znamenalo "Lite"? Bez tuku a dietně?

Delta 1010LT představuje kompletní řešení HDR studia. Nabízí osm nesymetrických analogových vstupů a výstupů s podporou 24 bitů/96 kHz, digitální S/PDIF vstup a výstup, MIDI vstup a výstup a synchronizační vstup a výstup ve formátu WordClock. První dva z osmi analogových vstupů obsahují symetrické mikrofonní předzesilovače.

 

Provedení

V krabici najdete kromě samotné PCI karty a kabelové redukce také CD s ovladači, tři CD se softwarem (demoverze různých programů a plná verze GigaSampler LE) a anglický manuál.

Karta samotná je provedená pečlivě, konečně mám zase v ruce desku, na které jsou vidět nějaké součástky. Připojení té spousty vstupních a výstupních signálů je řešeno pomocí kabelových redukcí. Na kartě najdete 2 multipinové konektory Cannon (15pinový a 44pinový) a jsou k dispozici redukce z těchto dvou konektorů na běžné audio konektory. Šest analogových vstupů a osm výstupů a digitální vstupy/výstupy jsou vyvedeny na konektorech RCA (cinch), dva symetrické mikrofonní vstupy na Cannon XLR, MIDI na standardní 5pinové DIN konektory a WordClock používá konektory BNC. Z celé konstrukce karty je vidět patrná snaha o dosažení co nejnižší ceny při zachování solidních technických parametrů a široké možnosti využití. Právě tyto kabelové redukce jsou ukázkou toho, jak lze nejlevnějším způsobem připojit celou řadu vstupních a výstupních signálů a nepoužít externí box. Škoda, že propojovací kabely nejsou třeba o 20 cm delší. Takhle všechny konektory trochu překáží ve spleti kabelů, která obvykle za počítačem vládne. Skoro nechápu význam konektorů RCA Cinch na analogových vstupech a výstupech. U domácí hi-fi techniky je to samozřejmost, ale pro připojování nástrojů bych uvítal spíše konektory jack. A Delta 1010LT určitě není díky svým možnostem primárně určena pro připojení hi-fi věže, ale na HDR aplikace, tj. pro připojování nástrojů nebo efektů. Budete tedy potřebovat redukce z konektorů jack na RCA cinch. Naopak dva symetrické mikrofonní vstupy s XLR konektory považuji za přínos, i když nemají možnost phantomového napájení kondenzátorových mikrofonů. Pro běžné nahrávání například v domácím studiu dva mikrofonní vstupy obvykle stačí. Vstupní citlivost těchto vstupů je možné přepínat pomocí přepínačů (jumper) na kartě mezi mikrofonní a linkovou (+4 dBu) úrovní.

 

Software

Stejně jako u ostatních karet Delta série je ke kartě dodáván ovládací software (Windows 95/98/ME/NT/2000/XP, Mac) pro routing a monitoring. Jedná se vlastně o univerzální ovladač, který je společný pro celou sérii karet Delta a umožňuje v jednom počítači provoz a vzájemnou synchronizaci až čtyř libovolných karet Delta současně. Spolu s ovladačem se nainstaluje i tzv. M-Audio Delta Control Panel, což je ovládací panel pro konfiguraci parametrů karty. V tomto ovládacím panelu máte možnost nastavovat a konfigurovat úrovně signálu na jednotlivých vstupech a výstupech a jejich směrování (routing), konfigurovat parametry karty a S/PDIF vstupu a výstupu.

První dva analogové výstupy nebo výstup S/PDIF je možné využít jako monitorovou sběrnici.

Z nastavitelných parametrů karty je možné jmenovat například vzorkovací frekvenci (8 - 96 kHz), způsob synchronizace (interní, WordClock, S/PDIF) a citlivost jednotlivých analogových vstupů. Digitální S/PDIF výstup je možné používat v různých režimech, kromě běžného stereo režimu podporuje například formát Dolby Digital, AC3 apod.

 

Zvuk a trocha techniky

Zvuk je tradičně na velmi solidní úrovni. Umístění A/D a D/A převodníků na PCI kartu má samozřejmě vliv na odstup rušivých signálů, který je horší než u dražšího typu Delta 1010. Naměřené hodnoty odstupu se pohybují mezi hodnotami 67 - 82 dB u linkových vstupů a jsou velmi závislé na umístění karty v počítači. Rozhodně se vyplatí trošku experimentovat, nedávat Deltu do těsné blízkosti ostatních karet, používat stínící přepážky atd. Stejně tak stojí za úvahu, jestli má smysl nahrávat ve 24bitovém rozlišení.

 

Závěr

Delta 1010LT může být rozumnou alternativu pro všechny, kteří potřebují větší počet vstupů a výstupů a nechtějí investovat za drahá profesionální zařízení. Cena 18 990 Kč je vzhledem k možnostem a solidnímu provedení velmi příznivá.

 

Info:

Delta 1010LT představuje kompletní řešení domácího HDR studia za příznivou cenu. Nabízí osm nesymetrických analogových vstupů a výstupů s podporou 24 bitů/96 kHz, digitální S/PDIF vstup a výstup, MIDI vstup a výstup a synchronizační vstup a výstup ve formátu WordClock. První dva z osmi analogových vstupů obsahují symetrické mikrofonní předzesilovače. Cena je 18 990 Kč s DPH.

Plus:

koncepce

solidní ovladače pro různé operační systémy

dva mikrofonní vstupy

možnosti nastavení digitálního výstupu

dobrý poměr výkon / cena

Mínus:

konektory RCA na linkových vstupech a výstupech

krátké kabelové redukce

horší odstup signál/šum

Psáno pro časopis Muzikus