Technické kukátko - Stavební akustika
Když se pořádně zamyslíme nad tím, co to vlastně je stavební akustika, vyjdou nám dvě věci: Abychom co nejlépe zvukotěsně odizolovali potřebnou místnost. A abychom v požadovaném prostoru dokázali navodit akustickou pohodu.
Představme si místnost, kde máme akustický zdroj. Může to být třeba obývák s televizí, zkušebna s kapelou, restaurace s reprodukovanou hudbou. Co se děje se zvukovou energií? Zkusili jsme to nakreslit na obrázku. Ukazuje stěnu místnosti a šipky představující energie značené písmenkem E. První E1, to je zvuková energie přicházející od akustického zdroje: hudební nástroj, zpěv, reproduktor. E2 představuje odražené vlny zpět do místnosti, tedy dozvuk (ozvěna, echo). Pamatujme, že to, jak se budeme v místnosti cítit po akustické stránce dobře, zásadně ovlivňuje právě míra dozvuku - tedy tato energie E2. Pokud je místnost určena pro mluvenou řeč (učebna, studovna), potřebujeme dozvuk kratší. Pokud je určen pro divadlo, je vhodnější více dozvuku. Vážná i sakrální hudba nejlépe vyzní v prostorách s extrémně dlouhou dobou dozvuku (kostely, koncertní síně). Třetí E3 představuje tu část energie, která je stěnou pohlcená a dále se nikam nešíří. Co se s touto energií stane? Promění se jednoduše v teplo, jenže je ho tak málo, že člověk žádné zvýšení teploty v místnosti neregistruje. Konečně poslední složka E4 představuje pazvuky, které slyšíme přes zeď od souseda. Tedy zvuk, který prošel skrz a obtěžuje okolí.
Co udělat pro to, aby co nejméně energie uniklo ven z místnosti (tedy minimalizovat E4)? Jednou z možností je zvětšit odraženou E2, tedy co nejvíce energie poslat zpět do místnosti. To lze udělat těžkými, hladkými stěnami, třeba z mramoru nebo z extrémně tlustého skla. Tím sice snížíme hladinu zvuku, která obtěžuje vnější okolí, ale také znemožníme rozumný pobyt v místnosti. Uvnitř bude tak příšerný mix ozvěny a původního zvuku, že nezbyde než utéct (podobný efekt známe z nádražní haly nebo chodby ve staré škole). Proto je nejlépe se snažit, aby co se nejvíce energie přeměnilo na teplo (složka E3). Téma příštího dílu je tedy jasné...