Seri(ál)ová MIDI komunikace V - Jak vyslat MIDI data?

Seri(ál)ová MIDI komunikace V - Jak vyslat MIDI data?
Seri(ál)ová MIDI komunikace V - Jak vyslat MIDI data?

Uff! Vypadá to, že si sedneme k nějakému stroji a budeme snad pomocí klávesnice zadávat složité programátorské příkazy, nějaké cykly a „stringy“ atd. Ani zdaleka to není tak komplikované. Chcete vyslat MIDI událost „nota zapnuta“ na MIDI kanále 1, rychlostí 100, tón číslo 69? Není nic snazšího! Stačí na MIDI klaviatuře stisknout klávesu A4 (komorní a). S požadovanou rychlostí se nemusíte zrovna strefit, ale to záleží na dynamice zahraného tónu. A vždy chceme spíš zahrát nějaký tón určitou hlasitostí, kterou kontrolujeme sluchem, než „hodnotou 100“.

 

To není tak zlé, ale jak to bude s těmi MIDI kontroléry? Není to složitější. Chcete například nastavit postupné zesilování zvuku na začátku skladby? Najděte na svém nástroji jezdce (slider), který vysílá hodnotu MIDI kontroléru 7. Jak ho najít? Pomůže vám MIDI implementace – tabulka, kterou musí výrobce dodávat ke každému zařízení. V ní lze přesně najít, který fyzický ovladač („knoflík“) vašeho nástroje vysílá hodnoty jakých MIDI kontrolérů (o tabulce MIDI implementace si povíme později).

 

Může se ale stát, že žádný z ovladačů vašeho zařízení nevysílá MIDI události kontroléru 7 a nebo chcete vysílat hodnoty jiného parametru, které vaše zařízení nevysílá. Ovladače moderních zařízení jsou obvykle snadno programovatelné. Princip bývá u většiny zařízení zhruba následující: Nejdříve je zařízení potřeba přepnout do režimu přiřazení MIDI události konkrétnímu fyzickému ovladači. To se nejčastěji udělá stisknutím tlačítka, které přepne zařízení do příslušného režimu, nazvaného třeba Learn nebo Advanced nebo Settings aj. Pak je často nutné pohnout s tím ovladačem, kterému chceme přiřadit vysílání hodnot určitého MIDI kontroléru. Tím zařízení řekneme, že následující nastavení se bude týkat právě tohoto ovladače. Pak už následuje jen samotné nastavení kontroléru. Vždy je potřeba nastavit číslo MIDI kontroléru, takže se zařízení zeptá, například „MIDI CC“. Najdete si číslo konkrétního MIDI kontroléru (například hlasitost CC7, umístění ve stereu (pan) CC10, hloubka efektu Reverb CC91 atd.) a pomocí číselné klávesnice (nebo jiného ovladače – třeba z klaviatury) zadáte číslo MIDI kontroléru. Někdy je nutné číslo potvrdit tlačítkem Enter nebo Yes. Tím může být veškeré nastavení kompletní. Některá zařízení nabízejí i další možnosti, takže může následovat třeba dotaz „Min” – zařízení požaduje zapsání minimální vysílané hodnoty – nebo „Max” – zařízení požaduje zapsání maximální vysílané hodnoty.

 

Na první pohled by se to mohlo zdát nesmyslné, ale... Představte si, že chcete během přehrávání skladby s jedním zvukem hýbat v umístění ve stereo bázi, ale chcete, aby se tento zvuk pohyboval pouze od středu doleva. Pak můžete fyzickému ovladači zařízení nastavit, že bude vysílat pouze hodnoty v rozmezí od 0 do 64. Celý rozsah ovladače (tj. 360° u otočného potenciometru nebo celá dráha u jezdce) pak vysílá pouze hodnoty od 0 do 64, takže má větší citlivost, což je rozhodně příjemné. Nebo je zařízení nastaveno tak, že sice nemá nastavený rozsah rozdělen pro celou dráhu, ale pokud otočíte potenciometrem dál než do středu (měla by se tedy vyslat vyšší hodnota než 64), data se nevyšlou. Jiné možné použití je, například pokud chcete pomocí fyzického tlačítka vysílat stisknutí virtuálního tlačítka, respektive přepínače. Například pokud chcete pomocí tlačítka zařízení vyslat stisknutí tlačítka Play softwarového sekvenceru. Pak je naopak vhodné nastavit tomuto ovladači minimální i maximální hodnotu 127.

Psáno pro časopis Muzikus