Rockové klávesy XV - Exotické stupnice pro sólovou hru

Rockové klávesy XV - workshop
Rockové klávesy XV - workshop

Exotické stupnice pro sólovou hru

Pokud máte pocit, že vaše sóla začínají znít poněkud vyčpěle, zkuste experimentovat s exotickými stupnicemi z celého světa a okořenit tak trochu svoje riffy. Používejte tyto stupnice vkusně. Nejlépe totiž fungují, když je v sólu použijete pouze krátce a poté se vrátíte k tradičnějším motivům. Čtyři stupnice uvedené níže jsou pouze špičkou ledovce. Sami pak hledejte další hudební motivy a stupnice, které vás zaujmou, a vytvořte si tak styl, který do sebe vstřebá ony nově objevené vlivy.

Maďarská durová stupnice
Maďarská durová stupnice

Maďarská durová stupnice

Je těžké říci, odkud přesně tato stupnice pochází. Většina zdrojů tvrdí, že je východoevropského původu. Pravděpodobně je příbuzná maďarské mollové stupnici, o které budeme mluvit v následujícím příkladu. Tato stupnice má velmi romantický nádech. Pokud je pro vás příliš složité snažit se odvodit tóny „matematickou cestou“, v druhém taktu jsme stupnici rozložili do snadno zapamatovatelných akordů. Pokud spojíme tóny akordu C6 a akordu E♭moll, můžeme stupnici snadno odvodit. Pokud si chcete toto cvičení opravdu osvojit, zkuste si jej zahrát ve všech dvanacti tóninách.

 

Protože tato stupnice obsahuje jak durovou, tak mollovou tercii, její tonalita je poněkud neurčitá. To je důvod, proč funguje tak pěkně v kombinaci s doprovodem tvořeným power chordy. V našem hudebním příkladu, který začíná v třetím taktu, používáme zkreslený Wurlitzer spolu s jednoduchým rockovým doprovodem. Stačí si vybrat noty z této stupnice a snažit se je kombinovat tak, aby výsledek zněl muzikálně. Všimněte si, jak automaticky vznikají zajímavé disharmonie a intervaly. Když pracuji s určitou stupnicí, často si ji přehrávám znovu a znovu, aby se mi její zvuk opravdu vryl do paměti.

Maďarská mollová stupnice
Maďarská mollová stupnice

Maďarská mollová stupnice

Tato stupnice se objevuje v ústřední melodii z klasického amerického filmu Růžový panter. Je velmi užitečná v případě, kdy chcete trochu okořenit mollový doprovod. Je mnoho akordů, s kterými můžete stupnici kombinovat: Cm, D7/♭5, E♭+, G, A♭7, Bm6 (česky Hm6). Tento hudební příklad používá stejný doprovod, aby bylo zřejmé, že je možné durovou a mollovou variantu této stupnice zaměňovat. Tentokrát jsme použili monofonní syntezátor. Stejně jako v předchozím příkladu, i zde vybíráme noty z dané stupnice a snažíme se je zkombinovat lyrickým způsobem. Často si na počítači nastavím smyčku a hraji jednu stupnici znovu a znovu, aby se mi její zvuk opravdu vryl do paměti. Hledáte-li rychlejší způsob, jak stupnici odvodit, představte si akord Cmmaj7 společně s D (add#4).

Pélog
Pélog

Pélog

Toto je jedna ze dvou základních stupnic v indonéské hudbě jménem gamelan. Slyšel jsem ji rovněž v indické hudbě. Pro následující dva příklady se přesuňme do tóniny D. Chcete-li si stupnici rychle představit, spojte dohromady Dm7 a E♭msus4. V našem hudebním příkladu budeme používat zvuk indické rákosové flétny s názvem „ney“, abychom dali této skvěle znějící stupnici vyniknout. Jedná se o velmi tajemně znějící stupnici, která zní skvěle v kombinaci s pomalým doprovodem založeným na prodlevě. Použijte ji spolu s mollovými septakordy - od stupnice se vzdalujte a opět se k ní vracejte.

Insen
Insen

Insen

Tato neobvyklá pentatonická stupnice pochází z japonské hudby šamisen. V západním světě ji popularizoval především jazzový pianista McCoy Tyner v 60. letech 20. století. Stupnice Insen funguje skvěle v kombinaci s akordy D7sus♭9 a Am7/♭5. Není snadné ji analyzovat pomocí našeho akordického systému, ale pokusme se o to: Představte si akord Dm7 bez tercie a zkombinujte jej s kvintakordem C moll. Další způsob, jak si lze stupnici představit, je jako mollovou pentatoniku D, kde je místo tercie snížena sekunda. To je můj oblíbený způsob. Doprovodná stopa je stejná jako v Příkladu 3. Abychom dosáhli jiného zabarvení, používáme irské dudy (?!?!). Nebojte se dělat šílené věci!

McCoy Tyner
McCoy Tyner
Psáno pro časopis Muzikus