Nebojte se funkcí v DAW - All MIDI Inputs
V poslední době jsme se hodně věnovali zvukovým sběrnicím. Teď se pro změnu podíváme na MIDI.
Ačkoliv čím dál více pracujeme s virtuálními nástroji, i dnes se stále stává, že máme k našemu počítači (a softwarovém DAW) připojeno vícero MIDI klaviatur nebo jiných vstupních MIDI zařízení. Není od věci vědět, jak tato MIDI zařízení spravovat. Ve výchozím nastavení jsou do všech stop nasměrovány MIDI vstupy všech připojených MIDI zařízení. V Cubase se to zobrazuje jako All MIDI Inputs. Co přesně to ale znamená?
Opět, ve výchozím nastavení, to znamená to, že ať Cubase najde jakékoliv vstupní MIDI zařízení, stane se toto automaticky součástí All MIDI Inputs. Obvykle to bývá velmi praktické, a vlastně přesně to, co očekáváme. Ať při hraní nebo nahrávání sáhneme na jakékoliv připojené MIDI zařízení, bude okamžitě data do Cubase vysílat. Ale ne vždy je toto směrování MIDI signálu, které chceme. Ještě než se podíváme na detaily, není od věci zmínit, že také MIDI data z virtuální klaviatury Cubase OnScreen Keyboard (kterou lze ovládat buď z klávesnice počítače nebo pomocí myši klikáním na jednotlivá tlačítka reprezentující klávesy) jsou nasměrována do All MIDI Inputs. Pokud tedy chceme do stopy nahrávat právě z virtuální MIDI klaviatury, je třeba jako vstup zvolit právě All MIDI Inputs.
Jaké jsou tedy jiné možnosti? Do určité stopy můžeme požadovat signál pouze z jediného MIDI zařízení. To je velmi jednoduché. Stačí pouze jako MIDI vstup zvolit příslušný jeden Port MIDI. Příchozí MIDI data na ostatních MIDI portech pak tato stopa ignoruje.
Samozřejmě můžeme požadovat opak, tedy že do jedné stopy budou nasměrována MIDI data ze všech připojených MIDI zařízení, kromě jednoho (nebo několika). I to je ve výsledku poměrně jednoduché, ale vyžaduje to už trošičku nastavení, které je navíc globální pro Cubase jako aplikaci. Nevztahuje se k jednotlivým projektům. Ve Studio > Studio Setup > MIDI > MIDI Ports Setup najdeme vpravo seznam všech vstupních MIDI portů, které Cubase aktuálně vidí. Vstupní porty MIDI jsou žluté, výstupní jsou modré. Úplně pravý sloupeček se jmenuje In ‘All MIDI I.
Pokud sloupec rozšíříme, zjistíme, že se nadpis je All MIDI Inputs a zdá se tedy, že jsme na dobré cestě. Právě zde totiž můžeme u každého MIDI portu aktivovat, nebo naopak zamítnout, zda má být součástí All MIDI Inputs. Pokud tedy chceme do nějaké stopy nahrávat MIDI data ze všech připojených MIDI zařízení, kromě jednoho nebo dvou, deaktivujeme tyto porty MIDI právě v tomto sloupci.
Samozřejmě pak můžeme v Cubase kombinovat obě výše uvedené varianty. Tedy do jedné stopy můžeme nahrávat z jednoho konkrétního MIDI zařízení vybráním konkrétního vstupu MIDI a do jiné stopy můžeme nahrávat ze všech ostatních připojených MIDI zařízení tak, že dané MIDI zařízení prostě vyjmeme z All MIDI Inputs. Díky tomu můžeme nahrávat více MIDI partů a více zvuků najednou, pokud je to žádoucí a prospěšné.
A pak tady máme poslední možnost, kdy chceme do každé jedné stopy MIDI nahrávat z vícero (jiných) MIDI portů. Například do stopy 1 z portů MIDI A a B a do stopy 2 z portů MIDI Y a Z. Tohle už naopak není vůbec jednoduché. Ba naopak, je to vlastně docela komplikované, protože v
Cubase nemám vícero All MIDI Inputs nebo něco podobného, a ani nemáme možnost vybrat pro jednu MIDI stopu vícero vstupů MIDI současně.
Řešení jsou v podstatě dvě. Jedním řešením je použít nějaký software MIDI Patchbay jiného výrobce, který by toto dokázal vyřešit. Tedy dokázal by sloučit vícero vstupů MIDI a data z nich pak posílat do Cubase společně po virtuálním portu MIDI. Druhé řešení je takové, že využijeme různé
MIDI kanály na jednotlivých MIDI zařízeních a v Cubase pak budeme v každé stopě filtrovat pryč nežádoucí MIDI kanály na vstupu. Na obě řešení se podíváme příště.