Letem kytarovým světem - Kytaristé za zády hvězd (1. díl)

Kytaristé za zády hvězd - letem kytarovým světem
Kytaristé za zády hvězd - letem kytarovým světem

V dnešním díle si přiblížíme kytaristy, kteří nestojí v popředí ramp, nesoustřeďuje se na ně hlavní zájem médií, netvoří, až na výjimky, pevnou součást pódiové image, ani se nijak zvlášť neobjevují spolu s hvězdnou pěveckou osobností na obalech desek či na stránkách hudebních časopisů, ale přesto mají na celkovém výsledku hlavní big star nezanedbatelný podíl. Ano, půjde o muzikanty, kteří stojí na pódiu za zády velkých pěveckých es, na deskách jsou uváděni drobným písmem, častokrát je najdeme až v poznámkách k jednotlivým skladbám, prostě - tvoří na první pohled "pouze" část doprovodné kapely hlavní hvězdy. Ale opravdu jenom na první pohled.

 

Kdo by se totiž domníval, že se tito kytaristé, obrazně řečeno, pouze vyhřívají v odlesku slávy, tak by se ve většině případů fatálně mýlil. Často jde o výrazné osobnosti, mnohdy širokého stylového záběru a vynikající hráčské techniky, které nesklouzly do studiové anonymity a bezvýrazného doprovodného hraní, ale dokázaly si podržet svou tvář a styl hry. I když jsou tito kytaristé většinou hýčkáni odbornými periodiky, málokdy se objeví v časopisech, zaměřených na širokou posluchačskou veřejnost. Přesto i v této oblasti existují výrazné výjimky.

 

Když jsme totiž připravovali řadu takto tematicky zaměřených článků (do jednoho dílu se to prostě nevejde), bylo nám jasné, že musíme mít velmi široký stylový záběr. Takže se na stránkách tohoto seriálu budeme setkávat vždy po nějakém čase s kytaristy jak výrazných popových, poprockových a soulových hvězd, tak i bluesových, rockových a hardrockových osobností. A právě zde je velmi zajímavé začít srovnávat. Čím více je totiž zpěvák blíž k rockové a bluesové hudbě a jejím různým stylům, odnožím a zaměřením, tím více je spojován se svou "doprovodnou" kapelou, ba, dalo by se říci, že i když je název skupiny často tvořen jménem zpěváka či zpěvačky, soubor vystupuje jako nedílný celek, jako kompaktní kapela s méně častými, pro život kapely běžnými výměnami muzikantů (viz např. sestavy zpěváků Ronnieho James Dia, Iana Gillana, Ozzyho Osbournea, Davida Coverdaleho a dalších). A to neplatí pouze o zpěvácích, často se s tím v této hudbě setkáme u sólových projektů instrumentálních osobností (včetně hudby z oblasti jazzu a jazz-rocku). A naopak, v doprovodných tělesech zpěváků a zpěvaček z oblasti popu a středního proudu je mnohdy tak obrovský pohyb jmen hráčů, že částečně i díky tomu je doprovodná kapela ve svém výsledku mediálně nevýrazný a šedivý celek. Přesto je ovšem nutné si uvědomit, že i zde jde o vynikající muzikanty.

 

Samozřejmě, že už jenom styl hudby jednotlivých pěveckých osobností předurčuje stavbu skladeb a tím i užití instrumentální dovednosti jednotlivých muzikantů. Takže oslovení rockového publika je zpěváky typu Osbournea, Coverdaleho, Dia a dalších nemyslitelné bez výrazných instrumentálních osobností s víceméně stejným postavením ve skupině, srovnatelným se zpěvákem, jakož na druhé straně není možné čekat, že obecenstvo Michaela Jacksona dychtivě čeká na sóla jeho kytaristů.

 

Dalším kritériem byla celková proslulost kytaristů. Mnohé z nich jsme si za ta léta přiblížili v rámci seriálů Kytaroví velikáni a Letem kytarovým světem a na mnohé z nich to ještě čeká. Právě v jejich případě by, i když se o nich zde zmíníme, byla velká škoda neprobrat si je v rámci Kytarových velikánů podrobněji (viz např. Steve Cropper, Daryl Stuermer, Vivian Campbell, Andy Fairweather-Low, Nils Lofgren, Bernie Tormé, Janick Gers, Geoff Whitehorn, Steve Morris, Ray Fenwick, Mick Ronson a další). Některým, všeobecně méně známým jménům, se budeme věnovat trochu víc, u některých vás, zejména v dalších dílech, budu muset pro podrobnější údaje odkázat kvůli místu na některé z čísel Muzikusu nebo na své knihy 33 + 333 světových kytaristů či další díl, 15 + 3 světových kytaristů.

 

V našem přehledu jsme se dále nemohli zabývat muzikanty, kteří v souborech pouze hostovali (zejména ve studiu). Sice je zde pro pořádek aspoň jmenujeme, ale kladli jsme důraz spíše na ty kytaristy, kteří se na nějakou dobu stali stálými členy skupin, zejména pak ty, kteří se účastnili pódiových show.

 

Takže to byla naše kritéria a teď se na ně pojďme podívat. Celý soubor připravených muzikantů jsme museli rozdělit do několika dílů, které v rámci tohoto seriálu sice nepůjdou hned po sobě, ale budou na sebe navazovat. Kdybychom totiž dnes uvedli všechny, museli bychom značně omezit informace o jednotlivých kytaristech, prakticky bychom byli nuceni uvést je pouze heslovitě. Což by u řady z nich byla velká škoda. Dnes nás tedy čekají kytaristé Davida Bowie, Michaela Jacksona, Eltona Johna, Madonny a Phila Collinse, v některém z dalších dílů si přiblížíme kytaristy Billyho Joela, Joea Cockera, Roda Stewarta, Bruceho Springsteena a Toma Pettyho, dostane se i na spolupracovníka Janis Joplin a samozřejmě, jako zcela svébytná a výjimečná skupina, budou uvedeni kytaristé Ronnieho James Dia, Davida Lee Rotha, Iana Gillana, Roberta Planta, Paula Rodgerse, Ozzyho Osbournea a Davida Coverdaleho (u posledních dvou jmenovaných půjde spíše z mnou již zmiňovaných důvodů o odkazy).

 

Ještě ale dvě poznámky. U většiny jmen, které vás dnes čekají, uvádíme vedle sólových LP (pokud existují) s celkovými údaji vždy nejvýraznější spolupráce s výběrovou diskografií (řazeno chronologicky, u alb uvedena pouze data prvního vydání, pro lepší orientaci období členství v doprovodné zpěvákově formaci), další spolupráce (většinou již bez diskografie), krátkou biografii a také na co hrají. U některých jmen je zajímavé porovnat jejich spolupráce, protože tak nejlépe vyplyne jejich stylové zaměření hry, koneckonců, jejich vzájemné přesuny mezi doprovodnými tělesy pěveckých es také leccos napoví. A konečně na závěr vás v přílohách čeká výběrový přehled baskytaristů a bubeníků, kteří těch déletrvajících členství v kapelách a doprovodných tělesech vystřídali také hodně. V některém z příštích dílů to zase budou třeba klávesáci a další muzikanti. Protože - nejenom kytaristé nestálí jsou...

 

Podívejme se tedy nejdříve na kytaristy, kteří stáli na jednom pódiu s Davidem Bowie:

 

Tim Renwick

Jeden z nejvytíženějších a nejvyhledávanějších studiových a doprovázejících kytaristů se narodil 7. srpna 1949. Na kytaru začal hrát až v sedmnácti letech a po angažmá v řadě kapel místního významu začal působit v kapele The Quiver, s kterou natočil několik alb. Poté začal spolupracovat s Garym Brookerem a roku 1977 s Procol Harum. Svou proslulost získal spíše vynikajícími spolupracemi a hostováními s celou řadou celebrit a to nejen ve studiích, ale i na dlouhých celosvětových turné.

 

Nástroje a příslušenství: Timovými nejoblíbenějšími kytarami jsou Fender Custom Shop Stratocaster, nízkolubová akusticko-elektrická Gibson Chet Atkins Classical a z akustik pak Takamine (šestistrunná a dvanáctistrunná) a několik modelů Ovation. Aparát tvoří stack ze 150wattové hlavy Music Man a bedny Marshall 4 x 12". Efekty (Tube Works Stereo Reverb, Roland DDL SDE 3000 A a Yamaha) jsou instalovány v racku a ovládány pedalboardem Pete Cornish, kterého získal darem od Davida Gilmoura.

 

Sólová LP: Tim Renwick (1980, CBS)

 

Významné spolupráce: David Bowie (Space Oddity - 1969, Man Who Sold the World - 1970, BBC Sessions - 2000), Al Stewart (Orange - 1972, Modern Times - 1975), Sutherland Brothers (Reach For the Sky - 1975, Slipstream - 1976, Down to Earth - 1977), Elton John (Single Man - 1978, Fox - 1981), Jennifer Rush (Heart Over Mind - 1987), Mike and the Mechanics (Word of Mouth - 1991), Paul Young (Crossing - 1993), Pink Floyd (Delicate Sound of Thunder - 1988, Division Bell - 1994, Pulse - 1995), Joe Cocker (Across from Midnight - 1997), Chris Farlowe (Voice - 1999).

 

Dále spolupracoval: Např. s Garym Brookerem (No More Fear of Flying), Mikem Oldfieldem, Paulem Carrackem, Claire Hamill, Michaelem Chapmanem, Celine Dion, Andym Gibbem (After Dark), Jonathanem Kellym, Lazy Racer, Nickem Haywardem, Magna Carta, Frankie Millerem, Cliffem Richardem, Richardem Wrightem a asi dvaceti dalšími.

 

Mick Ronson

Brilantní kytarista, zkušený aranžér, protřelý producent, plodný skladatel a vyhledávaný člen doprovodných souborů se narodil 26. května 1945 v Hullu, hrabství Yorkshire v Anglii. Své jméno si získal už během éry glam rocku, zejména svým účinkováním po boku Davida Bowie a později i Iana Huntera (s těmito dvěma zpěváky vlastně spolupracoval neustále až do své smrti). V 22 letech hrál v hullské kapele The Rats, kde ho roku 1969 objevil folkový zpěvák a producent Mike Chapman. Odtud vedla cesta k prvním nahrávkám s Bowiem, která vyvrcholila jeho účastí na celosvětovém turné. S Ianem Hunterem vytvořil skupinu Hunter/Ronson. Roku 1990 se dozvěděl, že má rakovinu, po výrazném vystoupení s Bowiem a Hunterem na koncertu k památce Freddieho Mercuryho natočil s pomocí svých přátel (např. Bowie, Hunter, Chrissie Hynde, John Mellecamp...) své poslední sólové LP, které vyšlo už posmrtně. 30. dubna 1993 zemřel na rakovinu jater. Zanechal po sobě manželku, patnáctiletou dceru a spoustu vynikající hudby. Výběr z jeho tvorby vyšel roku 1999 na dvojalbu Just Like This, kolekce live záznamů, Showtime, vyšla roku 2000. Byl to jeden z nejvýraznějších rockových kytaristů, používajících větší měrou bottleneck a wah pedál..

 

Nástroje a příslušenství: V šedesátých a sedmdesátých létech hrál na Gibson Les Paul Custom z roku 1968 a zapojoval ho přes Vox Tone Bender a Cry Baby wah pedal do 200wattového Marshall Major, Mickem nazývaného "The Pig". V osmdesátých a na začátku let devadesátých hrál spíše na Fendera Telecastera, z aparátů se přes hlavy Music Man dostal k Mesa/Boogie, které stavěl na bedny Marshall. Často používal celou řadu overdriveů a chorusů.

 

Sólová LP: Slaughter on 10th Avenue (1974, Snapper), Play Don't Worry (1975, Snapper), Heaven and Hull (1994, live, Epic)

 

Významné spolupráce: David Bowie (Space Oddity - 1969, Man Who Sold the World - 1970, Rise & Fall of Ziggy Stardust - 1972, Hunky Dory - 1972, Pin-Ups - 1973, Another Face - 1981, Growin' Up - 1990, Black Tie White Noise - 1993), Michael Chapman (Fully Qualified Survivor - 1970), Lou Reed (Transformer - 1972), Mott The Hoople (nejlépe na Greatest Hits - 1975), Bob Dylan (Hard Rain - 1976), Ian Hunter (All American Alien Boy - 1976, All of the Good Ones Are Taken - 1983), Hunter/Ronson (YUI Orta - 1990), Meat Loaf (Dead Ringer - 1981).

 

Dále spolupracoval: Např. s Michaelem Chapmanem, Rogerem McGuinnem (Cardiff Rose), Johnem Mellencampem, Perfect Affair, Wildhearts, produkoval řadu soundtracků a albových, tematicky zaměřených projektů. Jeho skladby převzali a na svých nahrávkách upravili např. Def Leppard a Rick Derringer.

 

Carlos Alomar

Významný session kytarista, až do příchodu Reevese Gabrelse nástupce Micka Ronsona. Roku 1974 se Bowie rozhodl prozkoumat vody funky a dance music a k tomu se Alomar dobře hodil. Napsali spolu i velký hit Fame. Na albech s Bowiem potvrdil svůj široký stylový záběr a rozmanitost techniky hry. Přes svou vytíženost si našel čas k účinkování s dalšími osobnostmi, kde už jenom jejich výčet naznačuje šíři feelingu. Kritici mu často vyčítají chladnost přístupu a nevyhraněnost stylu. Často píše hudbu pro film, z nejznámějších je jistě Pretty Woman. V současné době působí mj. jako ředitel gramofonové společnosti Boombacker, což je pobočka A&R. Připravuje k vydání také své další sólové LP Hyly Volatyl.

 

Nástroje a příslušenství: Na konci 80. let hrál na Kramer s MIDI snímačem, dodnes nedá dopustit na kytarový syntezátor Roland GR707, je velkým nadšencem do počítačů a jejich možností, jeho nejtypičtějšími efekty byly Yamaha TX81Z, Roland Super JX, Prophet VS a sampler Akai S900.

 

Sólové LP: Dream Generator (1988)

 

Významné spolupráce: David Bowie (Station to Station - 1976, Another Face - 1981, Heathen - 2002), Iggy Pop (Lust for Life - 1977)

 

Dále spolupracoval: Např. s Deborah Gibson, Paulem McCartneym, Cyndi Lauper, Paulem Kingem, Peter Paul & Mary, Mickem Jaggerem, Chuckem Berrym, Bette Midler, Jamesem Brownem, Bee Gees, Tinou Turner, Whitney Houston, Brucem Springsteenem, Duran Duran a dalšími.

 

Nile Rodgers

Tento technicky prvotřídní kytarista se narodil 19. 9. 1952 v New Yorku, kde jako teenager začal studovat klasickou hudbu a jazz. Roku 1972 působil v The Big Apple, později začal spolupracovat s Chic, Sister Sledge a Dianou Ross. Stal se významným i jako producent. V této oblasti je vyhledáván pro svou spolupráci s B-52's, Jeffem Beckem, Duran Duran, Debbie Harry, Dianou Ross, na svém kontě má i několik desítek soundtracků a albových projektů, zaměřených většinou na taneční hudbu. Dalo by se říci, že všechno, na co sáhl, mělo velmi příznivý ohlas v anketách a žebříčcích. Kromě svých sólových alb...

 

Nástroje a příslušenství: Velký obdivovatel kytar s klenutým korpusem, v jeho sbírce zaujímají čelná místa nástroje D'Angelico a D'Aquisto. Jinak hraje na fendery, většinou z raných 60. let, vlastní Stratocastera z roku 1957. Na pódiu se objevuje také s kytarami Tokai, modely Strat ("... nemusím se o ně tolik bát, jako o originální fendery...") a ESP (také modely Strat). Z aparátů preferuje marshally a music many. Na všechny kytary natahuje struny D'Addario.

 

Sólová LP: Adventures in the Land of the Good Groove (1983, Mirage), B-Movie Mathinee (1985, Warner Brothers), MP3 Danceclub, Vol.1-2 (2001, Sub Sonic)

 

Významné spolupráce: David Bowie (Changesbowie - 1990), Mariah Carey (Mariah Carey - 1990), Chic (Risque - 1979), Peter Gabriel (So - 1986), Cyndi Lauper (True Colors - 1986), Madonna (Like a Virgin - 2001), Paul Simon (Hearts and Bones - 1983), Britney Spears (Britney - 2001), Jimmie Vaughan (Out There - 1998), Steve Winwood (Junction Seven - 1997)

 

Dále spolupracoval: Např. s Mickem Jaggerem, Thompson Twins, Paulem Youngem a dalšími. Jako skladatel se nejvíce uplatnil na albech Chic, Debbie Harry, Diany Ross, Sister Sledge a dalších.

 

A další kytaristé, kteří hráli s Davidem Bowiem? Tak např. Keith Christmas, Mack Wayne, Mark Carr Prichard, Ron Wood, Earl Slick, Alan Parker, Stacy Headon, Ricky Gardiner, Reeves Gabrels (bude uveden v nejbližší době v Kytarových velikánech), Chuck Hammer, Sid McGinnis, Wild T. Springer, Chris Haskett, David Thorn, Gerry Leonard...

 

U Phila Collinse není z důvodů mnou již uváděných tak velká fluktuace "pracovních sil", takže zde najdeme sice jen jednu osobnost, ale ta opravdu stojí za to.

 

Daryl Stuermer

Jeden z nejvíce podceňovaných kytaristů se narodil 27. listopadu 1952. Na kytaru začal hrát už od 11 let. Vedle Beatles začal poslouchat i jazzovou kytaru Wese Montgomeryho a Joea Passe, nejvíce ho však "dostali" Jimi Hendrix a John McLaughlin. V polovině sedmdesátých let byl členem Sweetbottom, později začal natáčet s Jean Luc-Pontym. Výrazný zlom v kariéře přišel v okamžiku, kdy dostal lano od Genesis (za Stevea Hacketta). Zajímavostí pak je, že následující řadu let s nimi Stuermer vystupoval živě, ale ve studiu až na výjimky (viz níže) spolu nenatáčeli. Až když se od Genesis odtrhl Phil Collins, stal se plným a stálým členem jeho doprovodného tělesa (i jako skladatel). Roku 1998 založil svou vlastní gramofonovou společnost, Urban Island Music.

 

Nástroje a příslušenství: Z elektrických jmenujme Fender American Strat, lubovku Gibson 346 a nízkolubovku Gibson 335, vlastní řadu akustických Takaminů, proslul i hrou na akustiku Sadowsky s nylonovými strunami a osazenou piezo. Aparáty: hlava Mesa Heartbreaker s lampami EL34 na bedně Mesa 212 Rectiefier s 30wattovými Celestiony, komba Fender Cyber-Twin a Trace Elliot Acoustic. Efektová zařízení: Fulltone Fat Boost, Ernie Ball Volume pedal, Ibanez TK999 Tube King Overdrive, řada pedálů Boss - HR-2 Harmonist, DD-5 Digital Delay, FS-5U Tap Tempo, řada pedálů Voodoo Lab - Analog Chorus, Sparkle Drive, Micro Vibe. Krabičky jsou v racku a jsou ovládány přes pedalboard Furman SPD-8.

 

Sólová LP: Steppin' Out (1988, GRP), Live & Learn (1998, Urban Island), Another Side of Genesis (2000, Urban Island)

 

Významné spolupráce: Tony Banks (Fugitive - 1983, Still - 1992), Phil Collins (Face Value - 1981, Hello, I Must Be Going - 1982, No Jacked Required - 1985, But Seriously - 1989, Dance into the Light - 1996, Hot Night in Paris - 1999), George Duke (Liberated Fantasies - 1976), Genesis (Invisible Touche Live - 1982, The Way We Walk - 1992), Jean-Luc Ponty (Aurora - 1975, Enigmatic Ocean - 1977), Mike Rutherford (Acting Very Strange - 1982)

 

Dále spolupracoval: Např. s Joan Armatrading, Philipem Baileym, Davidem Arkenstonem, podílel se i na řadě albových projektů včetně jingolových a ukázkových výběrů.

 

A další kytaristé Phila Collinse? Tak např. Jo Partridge, John Hiatt, Dominic Miller...

 

U Eltona Johna se kytaristů vystřídalo opravdu hodně (více snad jedině u Joea Cockera). Na jeho prvních albech ale nalezneme nejméně dvě osobnosti, které s tímto klavíristou a vynikajícím skladatelem pobyly delší dobu. Jsou to Caleb Quaye a zejména Davey Johnstone.

 

Kytaristé za zády hvězd - letem kytarovým světem
Kytaristé za zády hvězd - letem kytarovým světem

Davey Johnstone

Velmi mnohostranný kytarista. Začínal natáčet pro folkové muzikanty, k větší studiové práci se dostal až při spolupráci s Berniem Taupinem. S Eltonem Johnem spolupracoval i při aranžích (např. Candle in the Wind, Crocodile Rock, Saturday Night's Alright for Fighting), natočil s ním přes 20 alb. Jeho vlastní sólové práce zůstaly nepovšimnuty.

 

Sólová LP: Smiling Face (1973, MCA), Crop Circles (1999, Solid Air)

 

Významné spolupráce: Alice Cooper (From the Inside - 1978), Yvonne Elliman (Yvonne - 1979), Elton John (Madman Across the Water - 1971, Rock of the Westies - 1975, Single Man - 1978, Live in Australia - 1987, Big Picture - 1997), Magna Carta (in Concert - 1972), Meat Loaf (Dead Ringer - 1981), Stevie Nicks (Bella Donna - 1981)

 

Dále spolupracoval: Např. s Joan Armatrading, Judy Collins, Kiki Dee (jeho manželka), Juliem Iglesiem, Barrym Manilowem, Olivií Newton-John, Pointer Sisters, Neilem Sedakou, Bobem Seegerem, Rodem Stewartem, Berniem Taupinem, Vondou Shepard, Who a řadou dalších včetně soundtracků.

 

U Eltona Johna bychom z dalších kytaristů našli např. Colina Greena, Clivea Hickse, Alana Parkera, Lesleyho Duncana, Mikeho Egana, Chrise Speddinga, Craiga Snydera, Richieho Zita, Nika Kershawa, Freda Mandela, Adama Seymoura, Dona Pottera, Dana Huffa (viz dále), Mikea Thompsona, Clema Clemsona, Rustyho Andersona, Davida Channinga a asi deset dalších...

 

Michael Jackson kytaristů zvlášť moc nevystřídal, ale to je dáno jeho hudbou, kde kytara zvlášť moc velkou roli nehraje. Existují skladby, na jejichž kytarové party si Jacksonův management pozve výrazné celebrity, ale z řady kytaristů, kteří stáli za zády Krále popu, můžeme vedle Jennifer Batten jmenovat pouze dva, Davida Williamse a Danna Huffa, známého i ze svého působení s Madonnou.

 

David Williams

 

Významné spolupráce: George Benson (20/20 - 1984), Brian Ferry (Taxi - 1993, Mamouna - 1994), Aretha Franklin (Aretha - 1980, Love All the Hurt Away - 1981), Herbie Hancock (Lite Me Up - 1982), Whitney Houston (Whitney Houston - 1985), Michael Jackson (Off the Wall - 1979, Thriller - 1982, Bad - 1987, Dangerous - 1992, HIStory - 1995), Julian Lennon (Mr. Jordan - 1989), Madonna (True Blue - 1986, Like a Prayer - 1989), Paul McCartney (Pipes of Peace - 1983), Stevie Nicks (Wild Heart - 1983), Lionel Richie (Back to Front - 1992), Diana Ross (Silk Electric - 1982), Rod Stewart (Rod Stewart - 1986)

 

Dále spolupracoval: Např. s ABC, Mariah Carey, The Carpenters, The Four Tops, Juliem Iglesiem, Kennym Logginsem, Manhattan Transfer, Stevem Perrym, Pointer Sisters, Bobem Scaggsem, The Temptations, The Tubes, Paulem Youngem a na několika soundtraccích.

 

Dann Huff

Tento jeden z nejžádanějších kytaristů se narodil roku 1960 ve veskrze hudební rodině (bratr David bubeník, otec Ronn dirigent a aranžér). Po několika lekcích klasické kytary se zcela spolehl na "ucho" a začal odposlouchávat své vzory. Ve 13 letech ho John Darnall zasvětil do stupnic a to, podle jeho vzpomínek, předurčilo jeho dráhu "... hrát všude, kde to jde." Po členství v různých středoškolských kapelách začal hrát s křesťanskou rockovou skupinou Whiteheart, po roce 1985 založil spolu s bratrem Davidem hard rockovou formaci The Giant. Velmi výrazný kytarista, který si přes značně širokou klientelu udržel vlastní rukopis. Je znám i pro svou producentskou činnost, podílel se např. na vzniku alb Faith Hill, Megadeth a celé řady dalších kapel a osobností.

 

Významné spolupráce: Alabama (Cheap Seats - 1993, In Pictures - 1995), Michael Bolton (Soul Provider - 1989, One Thing - 1993, All That Matters - 1997), Glen Campbell (Show Me Your Way - 1991), Mariah Carey (Daydream - 1995), Joe Cocker (Civilized Man - 1984, Cocker - 1986), Neil Diamond (Tennessee Moon - 1996), Celine Dion (Let's Talk about Love - 1997), Giant (Time to Burn - 1991), Madonna (True Blue - 1986, Like a Prayer - 1989), Barbra Streisand (Emotion - 1984, Till I Loved You - 1988, Higher Ground -1997), Shania Twain (Come on Over - 1997), Hank Williams Jr. (Maverick - 1991), Whiteheart (Vital Signs - 1984), Giant (Last of the Runaways - 1989)

 

Dále spolupracoval: Např. s Georgem Bensonem, Blackhawk, Boyz II Men, Peterem Ceterou, Chicago, Judy Collinsovou, Michaelem Englishem, Kennym G, Stevem Greenem, Billym Joelem, Nickem Kamenem, Chakou Khan, Kennym Logginsem, Manhatan Transfer, Barrym Manilowem, Bozem Scaggsem, Bobem Segerem, Rickem Springfieldem, Rodem Stewartem, Donnou Summer, Paulem Youngem, dále na řadě soundtracků a asi na šedesáti tematicky zaměřených albech a výběrech. (vyhledávanou deskou je např. Sharp Dressed Men: A Tribute to ZZ Top - 2002)

 

Vedle Michaela Jacksona si ještě zahráli Wah Watson, Marlo Henderson, Dean Parks, Tim Pierce, Rick Williams, Jennifer Batten (viz 15 + 3 světových kytaristů) a (zejména ve studiu) spousta prestižních osobností včetně Slashe, Larryho Carltona, Stevea Lukathera, Eddieho Van Halena, Michaela Landau, Michaela Harta Thompsona, Carlose Santany a dalších. U Madonny můžeme ještě jmenovat Paula Pesco, Curtise Hudsona, Bruceho Gairsche, Johna Putnama, Davida Williamse, Marcose Loya, Chestera Kamena, Jerome Dickense, Tommyho Martina, Marca Moreau, Guy Sighwortha a další.

 

V příloze uvádím velmi zajímavý přehled, kde se podíváme na některé představitele bubeníků. Soustředíme se na nejznámější jména na jedné straně a co největší počet členství ve skupinách a v doprovodných souborech na straně druhé. Samozřejmě, že nejde o vyčerpávající seznam, ať už jak z hlediska jmen, tak i z hlediska členství v kapelách, ale jde o zkompletování vašeho pohledu na rocková "škatulata-hejbejte se" a celkového doplnění dnešního článku. Aneb - nejsou přelétaví pouze kytaristé...

 

Bubeníci

 

Tommy Aldridge Black Oak Arkansas/Pat Travers/Ozzy Osbourne/Whitesnake/Manic Eden/Yngwie Malmsteen/Thin Lizzy/Ted Nugent

 

Carmine Appice Vanilla Fudge/Cactus/Beck Bogert & Appice/KGB/Rod Stewart/Ted Nugent/Ozzy Osbourne/DNA/King Kobra/Blue Murder/Guitar Zeus/Pearl/CBA/Derringer Bogert Appice

 

Vinnie Appice Axxis/Derringer/Black Sabbath/Dio/War And Peace/WWIII

 

Ginger Baker Graham Bond Organization/Cream/Blind Faith/Ginger Baker's Airforce/Hawkwind/Atomic Rooster/Bakerandband/Energy/BBM

 

Keith Baker Bakerloo/Uriah Heep

 

Bev Bevan The Move/ELO/Black Sabbath/ELO Part II

 

Terry Bozzio Missing Persons/UK/Frank Zappa/Jeff Beck/The Polar Bears/The Knack

 

Tony Braunagel Back Street Crawler/Crawler/Eric Burdon/Taj Mahal

 

Mark Brzezicki On The Air/Big Country/Pete Townshend/The Cult/Fish/Procol Harum/Interstate/The Crazy World of Arthur Brown/Moody-Marsden Band/Midge Ure/Leo Sayer

 

Bill Bruford Savoy Brown/Yes/King Crimson/UK/Bruford/The Firm/Bruford-Moraz/Earthworks/Bruford-Levin Upper Extremities

 

Clive Bunker Jethro Tull/Blodwyn Pig/Jude/Aviator/Manfred Mann/Eleanor Rigby Experience/Camel/Uli Jon Roth

 

Chuck Burgi Al Di Meola/Brand X/Hall & Oates/Balance/Rainbow/Skull/Meat Loaf/Blue Oyster Cult/Enrique Iglesias/Red Dan

 

Bobby Caldwell Johnny Winter And/Captain Beyond/Rick Derringer/Armageddon

 

Denny Carmassi Montrose/Sammy Hagar/St. Paradise/Michael Schenker Group/Gamma/Heart/Coverdale-Page/Whitesnake

 

Randy Castillo Lita Ford/Ozzy Osbourne/Motley Crue

 

Deen Castronovo Wild Dogs/Ozzy Osbourne/Journey

 

Billy Cobham Mahavishnu Orchestra/Jack Bruce & Friends/Bobby & The Midnites/Stanley Clarke & Friends/Billy Cobham Band

 

John Coghlan Status Quo/Diesel Band/Partners in Crime

 

Craig Collinge Procession/Manfred Mann Chapter Three/Third World War/Shoot/Fleetwood Mac

 

Gerry Conway Eclection/Fotheringay/Mick Greenwood/Jethro Tull/Jacqui McShee's Pentangle/Richard Thompson/Fairport Convention/Elkie Brooks

 

Rod Coombes Jeff Beck Group/Juicy Lucy/Strabismus/Stealers Wheel/Strawbs

 

Stewart Copeland Curved Air/The Police/Animal Logic

 

Mark Craney Jethro Tull/Eric Burdon

 

Dave Dowle Oblivion Express/Streetwalkers/Whitesnake/Runner/Midnight Flyer/Bernie Marsden

 

Aynsley Dunbar John Mayall & The Bluesbreakers/Jeff Beck Group/Aynsley Dunbar Retaliation/Blue Whale/The Mothers of Invention/Flo & Eddie/David Bowie/Journey/Jefferson Starship/Whitesnake/Eric Burdon/Mother's Army/New Animals

 

Clive Edwards Wild Horses/Lionheart/Grand Prix/Uli Jon Roth/Lionheart/Bernie Marsden's SOS/UFO

 

Steve Ferrone Average White Band/Brian Auger's Oblivion Express/Easy Pieces/Duran Duran/Eric Clapton

 

Mick Fleetwood Bo Street Runners/John Mayall & The Bluesbreakers/Fleetwood Mac/Zoo

 

Hughie Flint John Mayall & The Bluesbreakers/Free At Last/McGuinnes Flint/Chanter/Blues Band

 

Paul Hammond Atomic Rooster/Hard Stuff/Demon/The Intellektuals

 

Keef Hartley Rory Storm & Hurricanes/The Artwoods/John Mayall & The Bluesbreakers/Keef Hartley Band/Michael Chapman/Dog Soldier/Chicken Shack/Mainsqueeze

 

Preston Heyman Long John Baldry/Brand X/Atomic Rooster/Tom Robinson Band/Randy California

 

Jon Hiseman John Mayall & The Bluesbreakers/Colosseum/Tempest/Colosseum II/Paraphernalia

 

Gary Husband Allan Holdsworth/Level 42/Gary Moore/Bobby Tench/Billy Cobham

 

Kenny Jones Small Faces/Faces/The Who/The Law

 

Mike Kellie Locomotive/Spooky Tooth/Three Man Army/Balls/Parrish & Gurvitz/Frampton's Camel/The Only Ones/Ariel Bender Band

 

Simon Kirke Free/Bad Company/Wildlife/Jim Diamond Band/Ringo Starr

 

James Kottak Wild Horses/Kingdom Come/Dio/Scorpions

 

John Lingwood Steamhammer/Amon Din/Brian Auger's Oblivion Express/Manfred Mann Earth Band/Roger Chapman & The Shortlist/Elkie Brooks/Sparing Partners/Company of Snakes

 

Dave Mattacks Fairport Convention/Albion Country Band/Etchingam Steam Band/Albion Dance Band

 

Nicko McBrain Streetwalkers/Pat Travers/Trust/Iron Maizen

 

Ted McKenna Sensational Alex Harvey Band/Zal/Rory Gallagher/Michael Schenker Group/Ian Gillan/Fish

 

Mitch Mitchell The Riot Squad/Georgie Fame & The Blue Flames/Jimi Hendrix Experience/Ramatam

 

Trevor Morais Ravens/Faron's Flamingos/Rory Storm & The Hurricanes/The Peddlers/Faron's Flamingos/Elkie Brooks/Quantum Jump/Penguin Cafe Orchestra/Björk

 

Rod Morgenstein Dixie Dregs/Winger/Rudess-Morgenstein

 

Mark Nauseef Velvet Underground/Ian Gillan Band/Thin Lizzy/G-Force

 

Tony Newman Jeff Beck Group/May Blitz/Three Man Army/David Bowie/Kevin Ayers/Boxer/T.Rex

 

Andy Newmark Nils Lofgren/Roxy Music/Brian Ferry/Tony O'Malley Band/Roger Waters

 

Frank Noon Def Leppard/Wild Fire/Lionheart/Wild Horses/Bernie Torme's Band of Gypsies/Waysted/Di 'Anno

 

Nigel Olsson Uriah Heep/Elton John

 

Ian Paice Deep Purple/Paice Ashton & Lord/Whitesnake/Gary Moore

 

Rick Parnell Atomic Rooster/Horse/Ibis/Viola Wills/Nova/Spinal Tap/The Deviants

 

Simon Phillips Chopyn/801/Jack Bruce/Pete Townshend/The Who/Los Lobotomys/Toto/Protocol

 

Mac Poole Big Bertha/Warhorse/Gong/Magill/Broken Glass/Nightlife/Mickey Jupp/Nick Simper's Fandango/Orkestra/Paul Lucas Band

 

Cozy Powell Big Bertha/Jeff Beck Group/Spirit/Bedlam/Cozy Powell's Hammer/Strange Brew/Rainbow/Gary Moore/Michael Schenker Group/Whitesnake/Emerson, Lake & Powell/Blue Murder/Black Sabbath/Brian May/Splinter Group/Yngwie Malmsteen

 

Viv Prince Carter Lewis & The Southerners/Pretty Things/Jeff Beck Group/Electric String Band

 

Jeff Rich Sam Mitchell/Champion/Judy Tzuke/Climax Blues Band/Wildlife/Status Quo

 

Chris Slade Tom Jones/Manfred Mann Earth Band/Uriah Heep/AC/DC/Asia

 

Keith Smart Danny King & The Mayfair Set/Lemon Tree/Uglys/Balls/Youngblood/Mongrel/Wizzard/Rockin' Berries

 

Henry Spinetti The Herd/Judas Jump/Storyteller/Tundra/Eric Clapton/Chris Spedding/Roger Chapman & The Shortlist/Juicy Lucy/Bryn Haworth

 

Dallas Taylor Crosby, Stills & Nash/Crosby, Stills, Nash & Young/Stephen Stills Band/Manassas/The Taylor-Neely Band

 

Mick Underwood Jet Harris & The Jet Blacks/Outlaws/The Herd/Episode Six/Quatermass/Peace/Sammy/Strapps/Gillan/ Quatermass II

 

Ian Wallace Warriors/King Crimson/Snape/Streetwalkers/Alvin Lee & Co./Steve Marriott/Bob Dylan

 

Micky Waller Joe Brown/Georgie Fame/Brian Auger Trinity/Steampacket/John Mayall & The Bluesbreakers/The Walker Brothers/Cat Stevens/Jeff Beck Group/Steamhammer/Silver Metre/Pilot/The De Luxe Blues Band/Tony Ashton/Rocket 88/Chicken Shack

 

Gary Wallis David Gilmour/Pink Floyd/10CC/Paul Carrack

 

Alan White Plastic Ono Band/Balls/Chris Stainton/Yes

 

Chris Whitten Gary Boyle Band/The Shakers/Rank & File/Mecca Band/Live Wire/Out/The Catch/The Waterboys/Julian Cope Band/Paul McCartney Band

Psáno pro časopis Muzikus