Legendární festivaly - Live Aid aneb Věřme, že to pomůže
Teď si odskočme do méně vzdálené minulosti, kdy není možné v našem seznamu historicky významných festivalů nezmínit monstr záležitost s výrazným charitativním podtextem.
Kdy a kde: 13. 7. 1985, současně na dvou scénách, stadión Wembley v Londýně a stadión Johna F. Kennedyho v Pensylvánii v USA.
Vystupující: Pro fanoušky byly největšími událostmi reunion Led Zeppelin, znovu se objevující Who a znovunastartování Queen. Z velkých jmen pak vystoupili Bob Dylan, Paul McCartney, Status Quo, U2, Dire Straits, David Bowie, Elton John, Black Sabbath, Judas Priest, Bryan Adams, Carlos Santana, Madonna, Tom Petty, Neil Young, Eric Clapton, Phil Collins, Mick Jagger s Richardsem a Woodem a řada, řada dalších.
Pořadatel: Původní myšlenku zorganizovat charitativní festival kvůli hladomoru v Etiopii měl Boy George, která se spojil s iniciativou Boba Geldofa, který, vida tragické zprávy z Afriky, zrealizoval natáčení mnoha umělců pod názvem Band Aid pro vydání singlu Do It Know It Christmas? Obrovský úspěch a ohlas na nahrávku pak přimělo dvojici k zorganizování celé festivalové myšlenky. Wembley pak dostal na starost promotér Harvey Goldsmith, Pensylvánii legendární Bill Graham.
Základní myšlenka: Pomoc hladovějící Etiopii.
Poznámky: Paul McCartney měl problémy s mikrofonem, Collins stihl hrát na obou hlavních scénách, Dylanovy výroky, že by se tedy mělo něco udělat i pro americké farmáře, nakonec přes svou kontroverzi zapříčinily vznik každoročního festivalu Farm Aid, Adam Ant v tom viděl konec syrovosti rock and rollu, zakladatel BBC Andy Kershaw upozornil, že na akci byl jen jeden africký umělec... Nevadí, v každém případě se ze snahy pomoci zrodila záležitost, kterou je možné si vykládat různě, ale rozhodně se ignorovat nedá. Něco se zrodilo z čistého srdce s vírou v lidskou pomoc - a to není málo v dnešním světě.
Americkou část pak zakončila hymnická skladba We Are The World.
Zhodnocení: Vedle dvou hlavních scén probíhaly paralelně i další koncerty, a to na scénách v Sovětském svazu, Kanadě, Japonsku, Jugoslávii, Rakousku, Austrálii a tehdejším „Západním Německu“. Vše bylo propojeno satelitní sítí a odhaduje se, že tuto akci sledovalo až 40 % světové populace, skoro 1,9 miliardy lidí z více než 150 národů. Klobouk dolů!