Kýblova bubenická školka ... čištění činelů
Čistit, či nečistit? A jak? Věčná otázka internetových fór a facebookových diskuzních skupin. Pro rozhodování jsou dvě hlediska. V rychlosti si je probereme a poté se podíváme, čím činely čistit, pokud jste se rozhodli pro.
První hledisko je estetické. Zde záleží na vašem osobním vkusu a také na celkovém obrazu, jakým má působit vaše kapela. Někdo má rád špinavé, zašlé činely s vintage feelingem a tajemnou atmosférou historického artefaktu, jiný zase může být příznivcem sterilní čistoty vybavení a bude činely čistit do oslnivého lesku. Podobné je to s tváří celé kapely, asi sami nejlépe víte, jestli chcete působit jako nedbalí garážoví grungeři, nebo nablýskané popové hvězdy.
Druhé, a asi podstatnější, je hledisko zvuku. Nové činely budou mít vždycky o chlup jasnější a průraznější zvuk než používané, ale vyčištěním můžete tento jev znatelně ovllivnit. Povrch činelů není hladký, je brázděn rýhami po soustružení nebo ručním zpracování a všechny tyto mikroskopické i větší nerovnosti se postupně zanášejí prachem, špínou z rukou a paliček a tak dále. A tyto nánosy materiálu pak tlumí vibrace nástroje a zakulacují jeho zvuk. Čištěním část tohoto přidaného materiálu odebereme a umožňujeme tak činelu volněji rezonovat a vysílat širší zvukové spektrum, obzvláště ve vysokých frekvencích, které jsou tlumením ořezané nejvíce. V současné době jsou moderní spíše suché činely bez velkého přeznění, ale rozhodnutí je na vás. Pokud chcete být skutečně důslední, zkuste si zvuk činelů nahrát a teprve podle toho se rozhodovat, z nahrávky zní nástroj vždycky jinak než z pozice bubeníka samotného (což platí i pro bubny, nejen pro činely).
Pokud jste se rozhodli pro čištění, můžeme přistoupit k další otázce, tedy čím. Existuje spousta lepších i horších kutilských rad, ale já bych vřele doporučil investovat pár stovek do přípravků určených přímo pro daný účel. Coca-colou nebo kečupem asi činelům nic neuděláte, ale například některými čisticími prostředky pro domácnost už ano. Ty totiž obsahují malé částice určené pro takzvané abrazivní čištění, tedy fyzické seškrábání špíny, které samozřejmě lehce poškozuje i daný předmět - což nevadí u vany, ale u vašeho oblíbeného Káčka už možná ano. Když už budete chtít využít nějaké nízkonákladové metody, zůstaňte u teplé mýdlové vody. Všeobecně ale platí, že když už jste zaplatili (deseti)tisíce za nástroj, tak by si mohl zasloužit odpovídající ochranu, tedy profesionální čisticí přípravek a také důstojný transportní obal.