Jak se kupuje… DJ mixážní pult
Vzhledem k tomu, že po uvedení článku Jak se kupuje gramofon se strhla lavina zájemců o DJskou techniku, která byla koncem loňského roku zcela rozebrána, přinášíme vám další pokračování tohoto elektronického seriálu.
Tentokrát se budeme věnovat nejzajímavější části DJ sady, a sice mixážnímu pultu neboli mixáku, který je nepostradatelným a pojícím článkem všech používaných komponentů.
Pokud se vydáte na nákup mixpultu, možná budete překvapeni, kolik různých druhů, typů a značek se v obchodech vyskytuje. Většina výrobců začala dodávat produkty nižší uživatelské kvality (low-end) a zároveň vysoké profesionální kvality (high-end), čímž vznikl nesmlouvavý boj o prodej výrobků, který sice přinesl technologické novinky, ale také trochu znepřehlednil situaci, protože není možné určit žebříček úspěchu jednotlivých značek.
Je mnoho kategorií, ve kterých mohou jednotlivé značky soutěžit - kvalita, cena, spolehlivost, prodej, design a další. V následujících řádcích vám poskytneme mapu nabídky mixpultů, abyste se při jejich výběru neztratili.
Základním kritériem při rozhodování, který mix koupit, je počet vstupních kanálů (channels), a to zejména s ohledem na to, kolik komponentů budete chtít připojit. Počet kanálů u jednotlivých typů většinou poznáte podle shodného počtu potenciometrů hlasitosti (šavlí). Ke každému kanálu je zpravidla možné připojit dva komponenty do těchto vstupů:
Phono - obsahuje předzesilovač a slouží pro zapojení gramofonu
Line - do tohoto vstupu se zpravidla připojují CD, MD nebo MP3 přehrávače
V případě, že tedy budete s pomocí mixáku chtít míchat zvuk ze dvou gramofonů, bude bezpochyby stačit dvoukanálový mix, a ještě budete moci připojit třeba dva CD přehrávače.
Tato varianta je dostačující pro použití doma, nikoliv však pro větší hudební produkce, kde je potřeba připojit více komponentů najednou a pro každý z nich mít volnou jednu samostatnou šavli. V tomto případě přicházejí ke slovu větší mixpulty se čtyřmi kanály a zpravidla ještě vstupem pro mikrofon, který ovšem v případě DJského použití není podstatný.
Důležité je, že tyto komfortnější mixy často obsahují i efektové a samplovací moduly, díky kterým se mixování stane zábavou bez hranic, a také jejich ovládání poskytne další měřítko při hodnocení schopností DJů.
Než se ovšem vrhnete do světa kouzelných efektorů, je třeba si osvojit základní funkce mixpultu. Každý kanál má několik standardních ovládacích prvků:
Přepínač vstupů - slouží ke zvolení příjmu signálu z jednotlivých vstupů (CD nebo gramo)
Měřič PFL (Pre-fader level) - zobrazuje úroveň příchozího signálu pomocí LED diod
Gain - nastavuje hlasitost na vstupu, je třeba sledovat, aby LED měřiče nebyly v červených hodnotách
Treble - nastavení výšek
Middle - nastavení středů
Bass - nastavení basů
Šavle - tahový regulátor hlasitosti
Cue - přepošle signál do sluchátek
Další ovládací prvky a technické parametry jsou u každého typu různé a je potřeba se o nich informovat buď z příslušné dokumentace, nebo u odborného prodejce.
Nesmíme zapomenout na zvukový signál vycházející z mixpultu pomocí výstupních terminálů různých podob. Nikdy nebude chybět hlavní výstup (master), který slouží ke spojení s hlavním zesilovačem, ale ne všechny mixy mají pomocné výstupy (zone, booth a monitor), které jsou potřebné pro připojení odposlechových reproduktorů, nezbytných pro pohodlnou práci DJe.
Vybrání toho správného mixážního pultu opravdu není žádná věda, ale určitě se nevyplatí sáhnout vedle. Doufejme tedy, že třeba díky tomuto článku nekoupíte zajíce v pytli.