Galerie slavných krabiček - Demeter The Tremulator, Electro-Harmonix 16 Second Digital Delay

Galerie slavných krabiček - Demeter The Tremulator
Galerie slavných krabiček - Demeter The Tremulator

Demeter The Tremulator

První uvedení: 1982. V současné době je tento tremulator známý spíše jako základ pro dnes nepoměrně známější tremolo SupaTrem firmy Fulltone. Pokud srovnáte obě krabice, Demeter při srovnatelném nastavení efektu o trochu více nakresluje výsledný zvuk (přibližně okolo 1dB). Přesto (a nebo právě proto) se jedná o pedál, který byl ve své době dost populární. Jeho konstruktéři se inspirovali klasickým tremolem (či vibratem, jak se občas zaměňovalo a zaměňuje) firmy Fender a výsledkem jejich snažení byla krabice, která produkovala zvuk, srovnatelný s trem- (či vibra-) nastaveními na mnoha vintage aparátech a kombech. S jedním mým studentem, který ho vlastní, jsme tento efekt před lety vyzkoušeli, a pokud se pamatuji, na singlech jeho Fendera zněl přesvědčivěji než na humbuckerech mého Gibsona.

Při nastavení knoflíku Depth na minimum se Tremulator dal využívat i jako line driver (zesilovač signálu) s velmi nízkou úrovní šumu.

Galerie slavných krabiček - Demeter The Tremulator
Galerie slavných krabiček - Demeter The Tremulator

ELECTRO-HARMONIX 16 SECOND DIGITAL DELAY

První uvedení: 1982. Šestnáctisekundový delay a digitální technologie na začátku 80. let - no to bylo něco jako Velký třesk. Nejenže tato krabice předznamenala boom celé řady těchto digitálních "zpožďovadel", ale zpřístupnila kytarové veřejnosti do té doby jen studiově dosažitelné efekty a v neposlední řadě posunula i způsob techniky hry (včetně různých vrstvení jednotlivých ploch - a to přímo live, na pódiu). Pomyslné žezlo svými krabičkami řady DD sice brzy převzala (a udržela) firma Boss, ale tento efekt se stal natolik populární, že firma Electro-Harmonix přikročila nedávno opět k jeho výrobě. Samozřejmě, že dnes má tato krabice větší možnosti, např. 4 minuty místo původních 16 sekund, MIDI atd.

Psáno pro časopis Muzikus