Freeware - Slitch: Sekáček na maso

Freeware - Slitch: Sekáček na maso
Freeware - Slitch: Sekáček na maso

Dneska tu máme věcičku, která je primárně určena pro „pouštěče“ alias dýdžeje. Ale může potěšit téměř každého - od kytaristy přes basáka až třeba po perkusionistu. Co to vlastně umí?

 

Skrz tenhle plug-in pustíme muziku a on jí „změní“ na rytmiku. Program z ní vyzobe hlavní rytmické prvky a ještě jí všelijak zprzní. Extrémní nastavení zařídí, že z původní muziky nezbude na vstupu nic rozpoznatelného a slyšíme jen zvuky (scratch apod.), spouštěné MIDI daty, která Slitch vyseparoval ze vstupu. Méně kompromisní nastavení původní muziku různě filtruje, ořezává, kombinuje s MIDI zvuky a mění její úroveň na výstupu.

 

Vlastní knihovna má velikost 2,2 MB. Stránky „výrobce“ jsou rusky a v azbuce (!). Nikde není nabízena mutace stránek v AJ a chce to trochu fištrónu, než člověk odhalí, jak se dostat na anglicky psané odkazy. Pak už je to brnkačka. Je třeba kliknout na Produkty a zde vybrat Slitch.

Po spuštění se Stitch objeví v jediném okně. Ovládací prvky jsou rozděleny do tří sekcí. V levé části jsou ovladače na „deformaci“ zvuku. V prostřední řídíme vestavěný LFO, jehož modulace může již tak překroucený zvuk ještě více zdeformovat. Úplně vpravo je hlasitost a panorama.

 

Ovládání je jednoduché a ačkoliv řídicích prvků je jen kolem deseti, je snazší měnit zvuk výběrem z presetů. Mají cizokrajné názvy jako Short Chunk, Scratches, Glitch Percussion, Wah Chunk, Sustain Chunks a další. Při pohledu do slovníku zjistíme, že Chunk znamená „pořádný kus, flákota masa“. Hezké!

 

Na výstupu můžeme dostat zvláštně zabarvené a zkreslené původní zvuky, sterilně znějící muziku prohnanou úzkopásmovým filtrem, pulzující a dýchající napětí a spousty dalších bláznovin. Lepší než popisovat, je to vyzkoušet. Ucho hned řekne, k čemu je to dobré. Co se mi fakt líbí, je, že téměř každé nastavení může mít smysl, může přinést něco zajímavého. Mimochodem, hodně podobně zní zelenočerná krabička Boss Slicer (Muzikus 2009/02), i když její přístup k efektování se od Slitcheru liší.

 

Knobster.org ješt nabízí jednu zajímavou věcičku související se Slitcherem: Třicetimegový soubor obsahující smyčky ze starých ruských (a jiných) filmů, kreslených pohádek a jiných raritek. Smyčky jsou vyzobané právě pomocí Slitcheru.

 

Jeden slavný muzikant nedávno odpovídal na otázku, proč nepovolil dýdžejovi XY (jméno jsem už zapomněl) využití svojí skladby. Na adresu DJ a podobných týpků tam hodně vztekle řekl: „Když o sobě tvrdí, že jsou to muzikanti, tak ať si tu muziku sami napíšou“. Jasně, že má pravdu. Ale musí se nechat, že věcičky jako Slitch ke hraní přímo lákají...

 

PS: Ano, nebyl to nikdo jiný než Roger Waters.

 

knobster.org

Psáno pro časopis Muzikus