Yamaha Pocketrak 2G - kapesní rekordér s podporou 16 bitů/44,1 kHz

Yamaha Pocketrak 2G - kapesní rekordér s podporou 16 bitů/44,1 kHz
Yamaha Pocketrak 2G - kapesní rekordér s podporou 16 bitů/44,1 kHz

Tenhle „pocket recorder“ mezi ručními a kapesními rekordéry ostatních výrobců vyčnívá (tedy spíše naopak nevyčnívá) tím, že je to naprostá miniatura. Rozměry 34 x 120 x 13 mm a hmotnost 49 g, to jsou opravdu kapesní parametry. Mp3 přehrávače jsou sice ještě menší, ale tahle věc přece jen umí o dost víc, než jen přehrávat muziku.

Pocketrak 2G

Ruční rekordér opravdu kapesních rozměrů, s podporou 16 bitů/44,1 kHz a s možností nahrávání a přehrávání zvuku formátu wav nebo mp3, případně přehrávání formátu wma. Přístroj nepoužívá paměťové karty, ale je vybaven vestavěnou pamětí o velikosti 2 GB, což je asi pro většinu aplikací více než dostatečné.

Od běžných mp3 přehrávačů se Pocketrak 2G odlišuje přece jen většími rozměry a vestavěným stereofonním mikrofonem, který lze sklápět v úhlu devadesát stupňů. Rozměry přístroje považuji za „tak akorát“ kompromis, aby to nepřekáželo a netížilo v kapse a ještě se to dalo držet v ruce a rozumně ovládat. Provedení je pochopitelně umělohmotné, což vzhledem k ceně ani nelze předpokládat jinak. Ale přístroj rozhodně nepůsobí dojmem, že by se měl hned rozsypat.

Kromě vestavěného mikrofonu je zde ještě konektor (3,5mm jack) pro připojení externího stereofonního mikrofonu nebo linkového signálu, konektor na sluchátka a pak už jen vysouvací USB konektor pro připojení k počítači, kdy se Pocketrak chová jako USB disk a podporuje rozhraní USB 2.0.

Přístroj je také vybaven vestavěným reproduktorem, který se odpojuje připojením sluchátek.

Napájení je řešeno jednou baterií o velikosti AAA (mikrotužkovou), k přístroji je dodáván NiMH akumulátor a výrobce udává až devatenáct hodin nahrávání nebo sedmnáct hodin přehrávání. Další volbou napájení je použití alkalické baterie, kdy doba provozu je ještě vyšší. Maximální doba provozu se samozřejmě zkracuje při zapnutém podsvícení displeje, zapnutém reproduktoru apod. Nabíjení akumulátoru je možné řešit kromě externí nabíječky i přímo v přístroji, připojením do USB portu počítače, doba nabíjení je asi jeden a půl hodiny.

 

Ovládání

Ovládání je kompromisem mezi počtem ovládacích prvků, jejich rozmístěním na malém prostoru přístroje a rychlosti přístupu k nejdůležitějším funkcím. Předpokládá se ovládání jednou rukou. Nejsem levák, ale subjektivně se mi přístroj zdá slušně použitelný i pro leváky za cenu ovládání tlačítek na boku přístroje prsty místo palcem. Není zde obvyklý „kříž“ tlačítek, ale dominantní je tlačítko Record/Pause, první stisk nespustí samotný záznam, ale lze nastavit třeba citlivost vstupů, teprve druhý stisk tlačítka spustí samotný záznam. Odezva je velmi rychlá, takže použití přístroje pro záznam je velmi operativní.

Palcem dále ovládáte tlačítka Stop/Menu a Del pro smazání aktuálně pořízeného záznamu. Je to zcela subjektivní dojem, ale více by mi vyhovovalo, kdyby rozmístění tlačítek Stop a Del bylo obrácené, pořád jsem měl potřebu někam palcem přehmatávat a tlačítko Stop hledat. Ale je to věc zvyku.

Na boku přístroje najdete tlačítka pro přehrávání a posun, tlačítka pro nastavení hlasitosti a tlačítko Index/Folder pro ukládání časových značek v nahraném souboru, případně pro volbu prostoru pro uložení zaznamenaného souboru. Na zadní straně přístroje je pak posuvný vypínač, který se mi za celou dobu používání přístroje ani jednou nepodařilo nechtěně zapnout nebo vypnout, a pak už jen přepínač pro volbu rychlosti přehrávání (Slow – 75 %, Normal – 100 % a Fast – 120 %).

USB konektor je vysouvací, takže nepřekáží. Praktické.

Většinu funkcí nastavujete pomocí Menu, které vyvoláte držením tlačítka Stop/Menu. Pohyb v Menu probíhá pomocí tlačítek pro přehrávání a posun, je to intuitivní, ale musíte listovat. Menu je víceúrovňové, ale poměrně přehledné, ani na relativně malém displeji nemáte pocit, že se „ulistujete“. Charakter Menu lze přepínat mezi volbami Simple/Expert, což je sice chvályhodné, jednodušší Simple Menu umožňuje snazší přístup k některým funkcím bez zbytečného listování vynecháním těch „méně důležitých“, ale bohužel mi tam chyběla volba některých podstatných parametrů, například zapnutí automatické regulace vstupní citlivosti. Navíc se ani Simple Menu nevejde na jedinou obrazovku malého displeje, takže stejně musíte listovat, i když je zjednodušen počet úrovní Menu.

Charakter Menu a volitelné funkce se také mění volbou režimu přístroje, takže je určitě rozumné si přečíst návod. Přístroj si nepamatuje poslední pozici, ve které jste Menu opustili.

Displej je malý, ale způsob zobrazení údajů zajišťuje rozumnou přehlednost. Podsvícení je oranžové, dá se vypnout, stejně tak jako indikační LED dioda, která může indikovat buď režim nahrávání nebo přebuzení vstupů. Přístroj tedy nebude opticky „překážet“ například v záběru kamery. Bohužel vypnutí podsvícení displeje i režim indikátoru provedete pouze volbou v Menu, není zde žádné samostatné tlačítko pro okamžitou volbu.

 

Praktické použití

Výrobce neuvádí směrovou charakteristikou ani jiné parametry vestavěných mikrofonů. Subjektivním dojmem je, že mikrofony mají sice možná kardioidní charakteristiku, ale ta kardioida je poměrně dost široká. Mikrofon je sklápěcí v úhlu devadesát stupňů, což je velmi praktické, když Pocketrak leží na stole. Pro nahrávání například kapely ve zkušebně nebo konference je vestavěný mikrofon slušně použitelný, pro nějaký kvalitní stereofonní záznam to chce určitě kvalitní externí mikrofon. Pak bude vadit, že na mikrofonním vstupu je trvale zapnuté fantomové napájení pro malé „multimediální“ mikrofony 2,6 V. Chtít od přístroje této kategorie fantomové napájení +48 V je samozřejmě moc, ale napájení mohlo jít v Menu alespoň vypnout. Frekvenční charakteristika je velmi slušná, lehké zdůraznění v oblasti asi 11 kHz má spíše pozitivní dopad na čitelnost a barvu zvuku. Šum mikrofonních předzesilovačů patří k lepšímu průměru této třídy, při vyšší vstupní citlivosti je samozřejmě poznatelný, ale při běžném použití nevadí.

V Menu lze přepnout mikrofonní vstup na linkový, kdy lze například z CD přehrávače nahrávat písničky ve formátu mp3. Pocketrak je vybaven různými vychytávkami, kdy například funkce AutoDivide automaticky reaguje na ticho mezi písničkami a záznam celého CD tak ukládá do jednotlivých písniček. Takových chytrých detailů je tady víc, ale bez návodu je obvykle nenajdete.

K přístroji je dodáváno pouzdro, které je vybaveno i závitem pro upevnění na stativ. Velmi praktické. Pouzdro má však jednu drobnou nevýhodu, po stranách přesahuje rozměr přístroje a pro ovládání tlačítek na boku potřebujete hodně intuice a tenké prsty.

Manipulační hluk při ovládání přístroje se pochopitelně přenáší do nahrávky, ale má spíše středový charakter a není moc výrazný.

Přístroj není vybaven ani kompresorem, ani limitérem. K dispozici máte jen automatické řízení vstupní citlivosti, které je nastavené „napevno“ a rozumně funguje hlavně pro záznam řeči, například při jednání nebo konferenci. Prostě jednoduchý a operativní diktafon.

 

Už jen stručně

Z dalších dostupných funkcí v Menu najdete například ekvalizér s přednastavenými presety pro přehrávání. Pokud používáte přístroj jako diktafon, lze start a ukončení nahrávání aktivovat hlasem. Práh je nastavitelný. Přístroj jako mp3 přehrávač podporuje seznam stop m3u.

Co mi nevadilo, že Pocketrak funguje při připojení k počítači jen jako USB disk a nelze jej použít jako audio rozhraní. Prostor pro ukládání je rozdělen na tzv. Foldery, kdy tlačítkem Folder můžete zvolit, kam se má záznam ukládat. Přístroj lze provozovat v režimech Music a Voice, kdy každý režim má své Foldery. Zpočátku to vypadalo jako chaos, ale nakonec se to ukázalo jako praktická věc. Máte vlastně zvlášť diktafon, zvlášť mp3 přehrávač, a ještě si můžete rozdělit ukládané soubory a není v tom při jejich velkém počtu takový chaos. Je zde zvlášť tzv. Secure Folder, který lze zaheslovat. Jednotlivé Foldery jsou vidět zvlášť při připojení k počítači, takže je to přehledné.

Co mi naopak vadilo velmi – přístroj zobrazuje na displeji indikátory vybuzení pouze při pauze před nahráváním (!). Takže nastavíte vstupní citlivost, zapnete samotné nahrávání a indikátory zmizí. Citlivost vstupů samozřejmě můžete měnit, ale je to alchymie, pomůže vám jedině LED indikátor Peak, tedy pokud jej máte v Menu zapnutý. Doufám, že toto se s nějakou novější verzí firmwaru změní.

Doba startu je asi je vteřiny.

 

Závěr

Yamaha Pocketrak je kapesní rekordér velmi malých rozměrů s velmi univerzálním použitím. Diktafon, mp3 přehrávač, záznam kapely ve zkušebně nebo záznam konference. Vestavěný mikrofon je rozumně kvalitní. Jako příslušenství je kromě závitové redukce pro upevnění na stojan dodáván i USB prodlužovací kabel a sluchátka typu „špunty“. Největší výhoda přístroje – v kapse nepřekáží. Cena je 7490 Kč s DPH.n

 

Fantomové

napájecí napětí slouží pro napájení kondenzátorových mikrofonů a jejich předzesilovačů. Obvyklá velikost napětí je v profesionální technice +48 V a v principu je využíváno symetrické připojení mikrofonu pro vedení napájecího napětí. V multimediální technice je používáno nesymetrické připojení a různá velikost napájecího napětí, obvykle v rozsahu 2,5–5 V. Fantomové napájení bývá využíváno i pro napájení jiných zařízení, například DI boxů.

 

Info:

Yamaha Pocketrack 2G je kapesní rekordér s podporou 16 bitů/44,1 kHz a s možností nahrávání a přehrávání zvuku formátu wav nebo mp3 a přehrávání formátu wma. Má vestavěný stereofonní mikrofon a interní paměť 2 GB. Cena je 7490 Kč s DPH.

 

Plus:

opravdu kapesní rozměry

výdrž baterie

rozumný kompromis mezi množstvím funkcí a ovládáním

solidní zvuk z vestavěných mikrofonů

univerzální použití

vestavěný reproduktor

 

Mínus:

indikátory vybuzení nejsou zobrazené během nahrávání

výrobce neudává směrovou charakteristiku mikrofonu

fantomové napájení externího mikrofonu (2,6 V) nelze vypnout

uvítal bych jiné funkce v Simple Menu

 

Technická specifikace:

převodníky: 16 bitů/44,1 kHz

vnitřní paměť: 2 GB

formát záznamu: PCM (16 bitů/44,1 kHz), mp3 (16–128 kbit/s záznam, 16–320 kbit/s přehrávání), WMA (32–192 kbitů/s, jen přehrávání)

vstupy/výstupy: USB, sluchátka, stereofonní mikrofonní/linkový vstup

napájení: 1 x AAA baterie (alkalická/NiMH)

doba provozu z baterie: 25 h (mp3), 9 h (PCM) alkalická baterie, nahrávání; 19 h (mp3), 8 h (PCM) NiMH baterie, nahrávání

rozměry: 34 x 120 x 13 mm

Psáno pro časopis Muzikus