ROLI Lightpad Block - Několik překvapení v jednom
ROLI je Britská firma, která se specializuje na produkci takzvaných ovladačů MPE. Lightpad Block je jedním z takových ovladačů MPE, což je hned první překvapení. Jedná se o jedno z nejmenších (a tedy nejmobilnějších) zařízení pro MPE vůbec.
Nejdříve se ale pojďme podívat na koncepci ROLI Blocks. Jedná se o modulární systém ovladačů. Jejich spojováním můžeme získat větší sestavu ovladačů. Zároveň ale nejsme odkázáni na takovou sestavu, kterou by nám diktoval výrobce (jak bývá zvykem: osm otočných ovladačů, osm sliderů, tlačítka pro transport, nějaké pady a určitý počet kláves). Vše probíhá naprosto bez kabelů. Spojování se provádí pomocí magnetů umístěných skoro na všech stranách a data se vysílají přes Bluetooth (k tomu se ještě dostaneme). Magnety mají přiměřenou sílu. Jednotlivá zařízení Blocks se k sobě přicvaknou bezpečně vždy, když to požaduji. Pro jejich odtržení (odpojení) je potřeba vynaložit určitou sílu, takže se neodpojí samovolně, ale na druhou stranu to pohodlně zvládne i malé dítě. Zkusil jsem, zda magnety mají takovou sílu, aby udržely samotné zařízení visící ve vzduchu. Ano, vydrží, ale myšlené to tak není. Je to docela na hraně. K tomu je ještě třeba dodat, že Lightpad Block je na své rozměry překvapivě těžký (i když zase ne přehnaně, 250 g). Ve výsledku mi to vyhovovalo. Díky tomu jsem nikdy neměl problém, že by se při hraní „kostička“ po stole (nebo jiné podložce) pohybovala.
Lightpad Block
Je tedy vlastně hladká doteková plocha (na rozdíl od novějšího modelu Lightpad Block M, který má na povrchu jemné vroubky pro lepší haptickou kontrolu nad tím, kde se naše prsty právě nacházejí; kromě toho nabízí také větší kontrast „displeje“). Na tuto plochu můžeme položit prst (nebo i více, umí rozeznat více doteků), čímž vyvoláme akci. Dále lze na plochu přitlačit, čímž vyvoláme další akci. Prstem lze po ploše posouvat anebo jej lze zdvihnout a dát na nové místo (jako se to děje na klávesách). Co těmito všemi povely (ROLI je nazývá gesta) tedy vlastně tvoříme? No to už je jiná. Vzhledem k tomu, že Lightpad Block je vlastně univerzální doteková plocha, lze na něm nastavit různá rozložení. Obecně se jedná o plochu 15 x 15 bodů. Ty lze rozdělit do matice 5 x 5 čtverečků, které pak slouží pro vysílání klasických MIDI not (plus všemožné další možnosti MPE). MIDI noty, které jsou reprezentovány jednotlivými čtverečky, mají v tomto režimu obvykle (ve výchozím nastavení) chromatické rozložení.
Vlevo dole je nejhlubší tón, vedle je o půl tón vyšší atd.; ve spodní řadě tedy máme pět prvních půltónů (řekněme C-E) a v řadě nad tím pokračujeme dalšími pěti půltóny (F-A) atd. V podstatě tedy dostáváme podobné rozložení jako na hmatníku kytary. Na Lightpad Block se v tomto rozložení vejde až 25 tónů. Na tak maličkaté zařízení mít k dispozici dvě oktávy, to už za to stojí! Kytaristé mohou využít svých „vyběhaných prstokladů“ a hra na Lightpad Block tak pro ně může být paradoxně snazší než pro klávesáka. Pro mě osobně je hra na Lightpad Block vždy zajímavá. Díky Lightpad Blocku jsem si uvědomil, že o tónech přemýšlím zásadně v absolutních hodnotách (toto je tón A), zatímco při hře na Lightpad Block přemýšlím v intervalech. Změna myšlení rozhodně prospěje kreativitě. Nicméně abychom se v matici čtverečků lépe orientovali, můžeme si vybrat různé způsoby, jak budou jednotlivé plošky vysvícené (zvýrazněné). Můžeme zvolit například durovou tóninu (například C dur, F# dur atd.) nebo mollovou (samozřejmě opět zvolíme základní tón tóniny), harmonickou mollovou, pentatonickou, blues, arabic, japanese, ryukyu a spoustu dalších. Po vybrání příslušné tóniny se tedy zvýrazní dané čtverečky, odpovídající tónům vybrané tóniny. A aby toho nebylo málo, můžeme ostatní (nevysvícené, resp. jen mírně vysvícené) tóny schovat. Ve výsledku tak na Lightpad Blocku dostaneme třeba tři a půl oktávy.
Ovládání
Veškeré výše zmíněné nastavení se provádí v aplikaci pro zařízení se systémem iOS nebo Android, která je ke stažení zdarma. Ta zároveň slouží i jako tónový generátor, tedy vytváří zvuk. A dělá i další zajímavé věci. S Lightpad Blockem komunikuje přes již zmíněné rozhraní Bluetooth.
Ale nebyl by to ovladač MPE, pokud bychom mohli vysílat jen „statický“ tón. Jak jsem již naznačil, prstem můžeme po Lightpad Blocku klouzat. Tedy zahrajeme tón a prst držíme stále na Lightpad Blocku a pohybujeme s ním zleva doprava nebo nahoru adolů. Tím měníme parametry zvuku. Obvykle je to nastaveno tak, že pohybem shora dolů vysíláme ohýbání tónu (Pitch Bend). Díky tomu, že se jedná o rovnou plochu, je rozsah Pitch Bandu naprosto jasné. Jednoduše jakmile přejedeme na předchozí nebo následující čtvereček, zní daný tón. V chromatickém rozložení je to tedy půltón. Při jiném rozložení se interval mění. Nicméně zajímavé je, že můžeme snadno tvořit glissanda, která jsou větší než půltón. Zde ale zároveň vyvstává první omezení: Pokud totiž hrajeme tón, který je na okraji zařízení, už nemůžeme dělat velká glissanda. Prostě není kam, protože zařízení zde fyzicky končí. Moc zajímavé by bylo větší zařízení, něco jako Megapad Block, které by nabízelo třeba 30 x 30 (nebo ještě více) čtverečků, ale zároveň by dodrželo toto kytarové rozložení. Něco jako je Linnstrument, ale na bázi Block a na kontiunální dotekové ploše. Možností by tak bylo ještě více.
Ale zpět. Kromě výše uvedeného Pitch Bendu samozřejmě můžeme hrát i vibrato. A to velmi přirozeným způsobem, jako hrajeme na kytaře, houslích atd. Nikdy dříve jsem nebyl schopen vytvořit tak přirozené vibrato, s naprostou kontrolou jeho rozsahu i rychlosti. Toto mě vážně baví.
Kromě směru doleva a doprava můžeme prstem také samozřejmě pohybovat od sebe a k sobě, čímž měníme další zvukový parametr (obvykle hlasitost; ovšem inteligentním, hudebním způsobem, takže se zvyšující se hlasitostí se obvykle přidává i ostrost zvuku). Tady opravdu brzy narazíme na limity malého zařízení. S hlasitostí lze výrazně pracovat v podstatě jen ve dvou prostředních řadách, tedy při chromatickém rozložení na deseti tónech. A to není mnoho.
Posledním směrem je přítlak, kterým opět ovládáme další zvukový parametr.
A to ještě není vše. Teprve teď se sluší říct: Nebylo by to zařízení pro MPE, kdyby... kdybychom nemohli všechny tyto parametry ovládat na vícero tónech najednou. Ano, je to tak. Na Lightpad Block můžeme hrát polyfonně a pro každý jeden prst vysílat všechny zmíněné hodnoty nezávisle (tedy, pokud se vám všechny prsty na jeden malý Lightpad Block vejdou).
Výsledkem toho všeho je opravdu ohromující expresivita!
Ještě zdaleka ale nekončíme, ačkoliv to nejzajímavější už máme za sebou. Kromě dosud zmíněného rozložení čtverečků, kdy vysíláme MIDI noty, máme k dispozici také rozložením pro bicí pady. Tímto rozložením je matice 4 x 4. Samozřejmě nemusíme vysílat jen jednotlivé údery bicích, ale můžeme ovládat celé smyčky bicích. A pohybem prstu po ploše pak můžeme kontinuálně měnit parametry dané smyčky (například zvukové efekty).
Samozřejmě lze z Lightpad Blocku udělat také X/Y ovladač a vysílat tak až tři parametry najednou, doleva-doprava-tlak. Vlastně se tedy jedná o X/Y/Z ovladač. Vůbec to není marné. Plocha je dostatečně velká a velmi citlivá.
Posledním možným zobrazením jsou slidery, což lze využít třeba při mixáži v DAW. Osobně mě tento režim ale moc nezaujal. Postrádám zde využití technologie 5D Touch.
A jak se na Lightpad Block tedy hraje?
Rozhodně je to zážitek! Pro klávesáka netypické rozložení tónů může být velmi inspirativní. A musím přiznat, že toto rozložení tónů dává velký smysl z hlediska fyziologie ruky (přece jenom máme obvykle na každé ruce tak nějak pět prstů). Některé party a běhy se mi brzy na Lightpad Block hrály mnohem lépe, než se hrají na piano po několika týdnech a měsících cvičení. Jedná se zejména o party, které jsou původně napsané pro strunné nástroje (kytary, mandolíny...). Dává to logiku. Skladatel píšící pro strunné nástroje píše tak, aby se to na strunný nástroj také dalo (dobře nebo aspoň slušně) zahrát. Se stejným rozložením tónů na Lightpad Blocku se to prostě opět hraje dobře. Osobně vždy používám chromatické rozložení. Jak jsem psal, jsem z kláves zvyklý na chromatiku. A nechromatické rozložení by mě asi ještě více mátlo při relativním přemýšlení o intervalech, které při hře na Lightpad Block zapojuji.
Na druhou stranu je ale třeba říci, že Lightpad Blocky jsou na můj vkus trochu moc tuhé (asi bych měl více posilovat prsty). Osobně bych preferoval citlivější, jemnější možnost doteku. Lightpad Block lze do určité míry nasimulovat v aplikaci ROLI Noise pro systémy iOS a Android. V takovém případě se dotýkáme skla mobilního telefonu nebo iPadu, což je nesrovnatelně lehčí dotek, než jaký je potřeba pro Lightpad Block.
Závěrem
Zařízení Lightpad Block se nabíjí pomocí dodávaného konektoru USB-C. Nabité vydrží čtyři hodiny v provozu, což mohu z reálu potvrdit. A nabíjí se cca dvě hodiny. To stačí i na delší show. Pokud si s Lightpad Block ale hrají děti, je třeba myslet v podstatě na každodenní nabíjení (což ničemu nevadí).
při připojení přes Bluetooth je velmi spolehlivé. Nikdy jsem neměl sebemenší problém. Zařízení bylo vždy spolehlivě a okamžitě rozpoznáno jak na iOS, tak na Mac OS a nikdy nedošlo k výpadkům, i když se s Lightpad Block děti pohybují po celém bytě (kde už ani nemohou slyšet výsledek své hudební tvorby). Teoreticky je garantovaný dosah až patnáct metrů, což je stejné jako standardem garantovaná maximální délka MIDI kabelu. Před vyzkoušením jsem se obával latence spojení přes Bluetooth, ale v praxi jsem žádnou latenci nepozoroval. Rozhodně nebude větší, než na jakou jsem zvyklý při hraní s virtuálními nástroji.
Z Lightpad Blocku jsem opravdu nadšený. Maličké hudební zařízení (ve spojení s nutnou aplikací pro iOS/Android), které je zábavné, ale zároveň dává smysl i muzikantsky. Vyblbnou se s ním děti, ale i zkušený muzikant profesionál na něm udělá spoustu dobré, kreativní a velmi expresivní, živé muziky. A to všechno nakonec vyjde jen za pár kaček.