Novation Impulse 61 - série klaviatur a MIDI ovladačů komunikujících přes MIDI i USB
Firma Novation nabízí trojici nových USB/MIDI ovladačů s názvem Impulse. K dispozici jsou ve třech klasických velikostech, tedy s 25 klávesami (jako obvykle bez sliderů, respektive v tomto případě s jedním), dále ve verzi 49 kláves (se všemi ovládacími prvky) a s 61 klávesami (se všemi ovládacími prvky a místem okolo ovladačů, takže uživatel nemá při pohledu na klaviaturu tak stísněný pocit).
Ovladače
Všechny klaviatury jsou polovyvážené s aftertouchem a nabízejí vzhledem k ceně poměrně slušnou odezvu. Příjemné je také to, že klávesy na první pohled vypadají, že jsou plné. Nejedná se tedy jen o „tyčky“. Na rozích jsou klávesy velice mírně, ale dostatečně zaoblené, takže se dají vytvářet i glissanda.
K dispozici je devět sliderů (posuvných jezdců s možností volného přiřazení parametru). Slidery nabízejí přiměřenou tuhost, poměrně pohodlně lze tedy vytvořit potřebnou křivku MIDI kontroléru.
Pod nimi je devět tlačítek z poměrně měkké gumy. Po celou dobu testování jsem si nebyl naprosto jist, zda jsem tlačítko opravdu stiskl. Rozhodně existují příjemnější, jistější stisky.
Ve střední části panelu je velice dobře čitelný displej zobrazující hodnotu aktuálně nastavovaného parametru a další informace. Pod displejem jsou tlačítka pro nastavování parametrů a přepínáním mezirůznými režimy hardwarových ovladačů. Vedle displeje je krokový otočný ovladač pro volbu konkrétních hodnot během nastavování ovladačů a tlačítka pro zvýšení/snížení hodnoty o 1.
Sekce osmi otočných ovladačů je pro mě největším zklamáním série Impulse. Na rozdíl od sliderů se zde o tuhosti nedá mluvit vůbec. Pohyb má jen minimální odpor, takže nastavit přesnou hodnotu a nebo vytvořit křivku je velice obtížné. Zejména ve srovnání se slidery je rozdíl opravdu propastný. Pochopil bych, kdyby Novation udělal jak otočné, tak posuvné jezdce „měkké“ nebo naopak „tuhé“. Takhle je přehmat z jednoho ovladače na druhý v podstatě nemožný. Možná to v Novation mysleli opačně - uživatel si má vybrat, zda mu vyhovuje minimální odpor, a používá otočné ovladače a nebo zda preferuje větší odpor, a potom používá posuvné jezdce. Spolu to ale opravdu nejde.
Pod otočnými ovladači je klasická šestice tlačítek Transport pro pohyb v DAW aplikaci, tedy posun zpět, vpřed, stop, play, smyčka a záznam. Tlačítka jsou větší než devět tlačítek pro vysílání běžných MIDI kontrolérů a jejich stisk je tedy ještě méně jistý.
Čelní panel uzavírá osmice dynamicky citlivých padů, které se obvykle používají pro programování bicích. Pod těmito pady jsou tlačítka Roll, v takovém případě stisknutý pad vysílá sérii MIDI not, dokud pad držíme. Tempo lze nastavit pomocí „tapování“, tedy opakovaného stisknutí příslušného tlačítka, ze kterého si zařízení tempo vypočítá. Dalším tlačítkem lze spustit arpeggiátor, který pak v daném tempu opět vysílá MIDI noty samostatně.
Vedle klaviatury jsou klasicky dvě kolečka pro ovládání ohýbání tónu a hloubku modulace. Vizuálně to vypadá, že jsou kolečka pogumovaná, a nebudou tedy klouzat, ale nejsou. Nad nimi jsou tlačítka pro posuny oktáv.
Vstupy a výstupy
Na zadní části Impulse najdeme MIDI výstupy i vstup (vstup lze použít pro synchronizaci tempa a hodin s externím zařízením, pro synchronizaci arpeggiátoru a Roll), vstup pro dva nožní pedály (kontinuální - Epxpression a spínač - Sustain) a USB konektor pro přímé připojení k počítači. Impuse tedy sice nabízí MIDI výstup, ale vzhledem k absenci externího napájecí zdroje musí být stejně pro napájení připojen k počítači. Nelze jej tedy použít s externím hardwarovým nástrojem (tónovým generátorem) bez počítače. Kromě zmíněných konektorů je na zadní straně ještě zdířka pro zámek proti odcizení.
Software
Pro jednoduché ovládání softwarových plug-inů používá firma Novation již řadu let vlastní software Automap. Ten je dnes ve verzi 4.2. Práce s Automap je poměrně jednoduchá a intuitivní. Na rozdíl od většiny konkurenčních ovladačů, které používají často již postarší protokoly nebo je pro komunikaci potřeba instalovat nějaký doplněk přímo do softwaru (a je tedy nutné se spoléhat na to, že příslušná firma vydá doplněk pro uživatelem používaný software), v horším případě se firmy spoléhají na funkci Learn a neustálé propojování mezi hardwarem a softwarem. Automap se chová jako externí aplikace (virtuální server). V této aplikaci jsou uložení nastavení pro jednotlivé plug-iny a jejich mapování na hardwarové ovladače. Uživatele tedy vůbec nemusí zajímat, jaké MIDI události daný hardwarový ovladač vysílá. Jednoduše otevře plug-in se značkou Automap a virtuální server se již postará o překlad, respektive namapování mezi hardwarem a softwarem. Ono mapování je uživatelsky plně definovatelné, takže na rozdíl od protokolu Mackie lze namapovat skutečně ty ovladače, které považujeme za důležité my, nikoliv výrobce. Odpadá tak nutnost listování a hledání. K dispozici je pochopitelně přehledný seznam všech přiřazených parametrů daným ovladačům pro každý plug-in.
Poté co jsem si zvykl na zapínání plug-inu s označením Automap, považuji tento způsob ovládání plug-inů za jeden z nejrychlejších a nejpohodlnějších vůbec. Navíc i zde zůstává funkce Learn pro přiřazení přímo ze softwaru.
Závěr
Novation Impulse rozhodně nabízí zajímavý a atraktivní design a díky softwaru Automap se skvěle hodí pro ovládání softwarových plug-inů. Oproti starším ovladačům, jako byla třeba SL MKII série, se zjednodušilo ovládání, které je nyní výrazně přehlednější a intuitivnější. Na rozdíl od starších generací ovladačů, nyní již netápu, ve kterém režimu se zrovna pohybuji. Delší posuvné jezdce jsou také přínosem, jakož i větší pady. Zmizely naopak LED prstence okolo otočných ovladačů, takže uživatel nemá okamžitou vizuální kontrolu nad hodnotou parametru pohledem přímo na klaviaturu. Otočné ovladače jsou pro mne nejslabším článkem na tomto ovladači. Osobně mě také mrzí, že firma Novation odstoupila od používání joysticku, který mi osobně vyhovuje, a začala pro Pitch a Modulation používat kolečka, stejně jako je používá konkurence.
Info:
Novation Impulse je série plně vybavených klaviatur a MIDI ovladačů komunikujících přes MIDI i USB a s možností jednoduchého ovládání parametrů softwarových plug-inů pomocí Automap. Cena (Impulse 61)je 8 026 Kč včetně DPH (K-Audio).
Plus:
atraktivní design s pogumovanými bočnicemi
automap 4 pro pohodlné ovládání softwarových plug-inů
vzhledem k ceně relativně příjemná klaviatura
funkce Roll a arpeggiátor na padech s možností synchronizace přes Tap a nebo z externího zdroje
MIDI výstup (i vstup)
Mínus:
příliš měkké otočné ovladače
nahrazení joystick ovladače kolečky
absence vlastního napájecího trafa (možnost napájení pouze přes USB)
počet kláves: 61 - polovyvážené s aftertouchem
počet posuvných jezdců: 9
počet otočných ovladačů: 8
počet tlačítek pro vysílání MIDI událostí: 9
transpose tlačítka: ano
kolečka: Pitch a Modulation
počet padů: 8 s aftertouchem
roll padů: ano, možnost synchronizace přes Tap tempo a nebo z externího zdroje
arpeggiátor: ano, možnost synchronizace přes Tap tempo a nebo z externího zdroje
transpozice: ano
MIDI: vstup/výstup
USB: ano
pedály: Sustain, Expression
ovládání plug-inů softwaru: pomocí Automap
napájení: z USB
rozměry:910 x 402 x 140 mm
hmotnost: 6 kg
dodávaný software: Ableton Live Lite, Novation Bass Station, balík samplů od Loopmasters a Novation Automap 4