Apple Watch pro muzikanty - hodinky jako externí ovladač
A je to tady. Jsou mezi námi první majitelé nositelné elektroniky Apple Watch. Co to bude znamenat pro celé odvětví produktů nositelné elektroniky, ukáže samozřejmě až čas.
Někteří prognostici očekávají, že příchod Apple Watch celé toto odvětví zásadně rozhýbe a máme se na co těšit. Co Apple Watch nabízejí muzikantům už dnes a nebo co se brzy chystá? To už víme a nebo můžeme vytušit.
Koncepce
Pro nezasvěcené si dovolím nejdříve připomenout koncepci Apple Wach. Tyto hodinky samy o sobě mají poměrně malý výkon a neočekává se, že by samy na své straně řešily nějaké „velké“ úkoly. Jedná se tedy de facto jen o externí ovladač (a zároveň displej) zařízení iPhone (generace 5 a novější). S iPhonem Watch komunikují přes BlueTooth. Watch (bohužel) nekomunikují s iPadem ani s iPod Touchem. Zařízeno je to tak, že aplikace Apple Watch, která se o nastavení a komunikaci stará, je k dispozici pouze ve verzi s iOS pro iPhone.
Z této koncepce vyplývá, že pokud máme nějakou aplikaci pro Apple Watch, potřebujeme analogickou aplikaci i pro iPhone. Watch vysílají řídicí data do aplikace pro iPhone, kde se data zpracovávají a buď samotný iPhone něco rovnou řeší a nebo posílá data dál. Zároveň iPhone informuje Watch o odezvě a ty jsou schopné zobrazit potřebné informace.
Tato koncepce je naprosto logická (vzhledem k nízkému výkonu Watch, který logicky vychází z malých rozměrů zařízení), ale zároveň s sebou přináší omezení, pokud chceme z Watch ovládat nějakou aplikaci na našem PC a nebo Macu. Komunikace i v tomto případě musí probíhat přes iPhone.
Co je již dnes k dispozici
Pokud se majitel Apple Watch podívá do App Store dnes (konkrétně 25. 4. 2015), najde zde zatím:
- Několik různých rádií.
- SoundHound: vyhledání hudby na základě toho, co aplikace „slyší“.
- Djay 2: spouštění a synchronizace dvou tracků z Watch.
- Edjing Pro: spouštění tracků z Watch.
- Musixmatch: katalog textů k písním.
- VLC Streamer (placený): Streamuje videa a hudbu z počítače na iPhone, iPod nebo iPad (Watch se používají pro ovládání, nikoliv jako další poslechové místo).
- Pro Metronome: prostě metronom.
- Shazan (placený): identifikace hudby kolem nás.
- Pacemaker: spouštění a jednoduché míchání tracků.
Přesněji řečeno, pokud do pole pro vyhledání aplikace zadáme slovo „music“, dostaneme patnáct výsledků. Samozřejmě vynechávám (ač praktické, ale nikoliv pro muzikanta specifické) aplikace, jako jsou klasické „kancelářské“ aplikace, aplikace pro „produktivitu“, aplikace pro vyhledávání objektů (včetně veřejných toalet), akcí (včetně koncertů), věcí (klíčů, iPhonu..., ale aplikaci pro nalezení mého nástroje jsem nenašel) nebo lidí v okolí. Na jednu stranu, na to, že jsou Watch mezi koncovými uživateli teprve dva dny, není patnáct výsledků úplně zanedbatelné číslo. A dá se samozřejmě předpokládat, že řada vývojářů čekala na reálné zařízení, aby mohli svůj produkt otestovat, takže v následujícím měsíci asi počet rapidně vzroste. Na druhou stranu v seznamu není nic, po čem bych osobně opravdu toužil.
Některé aplikace jsem vyzkoušel a prozatím nepřinesly nic extra převratného. Ačkoliv například pro ovládání VLC již s sebou nemusíme doma po kapsách nosit iPhone.
Nejvíce mne asi zaujal Pro Metronome, zejména svou funkcí Tap, kterou sice lze udělat i na iPhonu, ale na Watch je prostě po ruce. Sám spekuluji o tom, zda by mne metronom v podobě vibrací na zápěstí zaujal, a nebo rozčiloval. Jako zajímavý nápad (aby aplikace skutečně měla jedinečný význam ve světě Watch) by mi přišlo odečítání tempa ze srdeční tepové frekvence, odečítané ze zápěstí. I když praktické využití vidím minimální, jako zajímavost by to fungovat mohlo.
Celkový výsledek z vyhledávání je ale zatím spíše vlažný.
Co můžeme očekávat
Proslýchá se ale, že můžeme v následujících týdnech až měsících očekávat další aplikace pro Watch. Jsou jimi aplikace, které budou ovládat kytarové efekty, které používáme na našem virtuálním kytarovém aparátu v iPhonu.
Přibude řada dalších DJských aplikací (již bylo oznámeno, že budou brzy uvedeny na trh).
Přibudou aplikace, které budou ovládat naše DAW, jako je Cubase, Ableton Live, Pro Tools, Logic (opravdu se divím, že Apple s takovou aplikací nepřišel okamžitě s vydáním Apple Watch; a nebo alespoň s aplikací Watch pro ovládání GarageBand for iPhone). Takové aplikace budeme moci využít nejen ve studiu, ale i na pódiu. Pokud používáme počítač a nebo iPhone jako zařízení pro spouštění podkladů během koncertu, bude možné řídit spouštění přímo z Watch.
Pochopitelně se dočkáme i aplikací, které jsou spíše praktickými pomocníky ve studiu, jako budou ladičky, kalkulátory tempa, převodu BPM na časové jednotky, různých kalkulátorů pro změny frekvencí, bitových hloubek a dalších formátů zvukových souborů.
A dozajista se vyrojí i další aplikace pro streamování hudby, ovládání zvukových systémů, vyhledávání hudby a další nástroje.
Prozatím jsem ale nenarazil na nic, co by bylo opravdu přelomové. Vše je (v souladu s celkovou koncepcí) pouze „prodlouženou rukou“ k aplikacím pro iPhone na naší ruce. Logicky zde nenajdeme nic, co bychom nemohli udělat na svém iPhonu. Ale ten iPhone musíme někam položit, někam umístit, někde mít. Někde, kde bude po ruce, zároveň nebude překážet, můžeme se jej v klidu dotknout, aniž by spadl, atd. Zápěstí ruky tyto požadavky splňuje. Z tohoto pohledu se tedy jedná o řešení doslova skvělé.
Specifikum muzikanta aneb ALE...
Muzikant je uživatel poněkud specifický. Kromě zpěváků snad skoro všichni ovládají svůj nástroj ponejvíce rukama. Jen málokteří muzikanti nosí při muzicírování hodinky, protože je prostě omezují v pohybu svou vahou a muzikanti se tak často cítí „svázaní“. A zde je potřeba si uvědomit, že Apple Watch jsou proti klasickým hodinkám „poctivým kusem železa“ (různé verze se pohybují v celkové hmotnosti od 56 g (38mm Watch s páskem Classic Buvole) až do 125 g (42mm Watch s páskem Stainless Steel Link), které na své ruce prostě cítíte.
Je tedy skutečně otázkou, zda (a kteří) muzikanti budou moci Apple Watch při svém hudebním výkonu používat. V tomto směru se asi budeme muset často spolehnout na zpěváky.
Upřímně řečeno, právě tento fakt, že při hraní na nástroje chceme a potřebujeme mít uvolněné ruce, vidím v tomto specifickém oboru pro Watch (nejen Apple, ale jakékoliv chytré hodinky) brzdu. Na druhou stranu, dosud jsme neměli žádný ovladač tolik po ruce, jako dnes začínáme mít chytré hodinky (a časem možná obecně nositelnou elektroniku).