Apple Logic 9 - audio-MIDI sekvencer

Apple Logic 9 - audio-MIDI sekvencer
Apple Logic 9 - audio-MIDI sekvencer

Firma Apple představila další verzi sekvenceru Logic. Pochopitelně opět chodí pouze na platformě Mac.

Historie v kostičce

Logic již prošel dlouhou historií. Původní verze (kdysi ještě nazvaná Notator) byla určená pro Atari. Roku 1995 byla uvolněna první verze pro PC. Chvilku běžely současně verze pro PC i Atari, první verze pro PC však byla výrazně méně stabilní než verze pro Atari. Postupem času se ale verzi pro PC podařilo vyladit a Atari ustupovalo do pozadí. Po osmi letech, koncem roku 2003, opustil Logic s verzí 6 definitivně platformu PC (koupila jej totiž firma Apple) a od té doby je pouze pro platformu Mac. Zásadní změny ve způsobu práce přinesla verze Logic 8. Logic 9 se od 8. verze na první pohled zas až tak moc neliší. Ale je pravda, že pokud se změny dotknou zrovna oboru, který vás zajímá, budete nadšení.

 

Novinky v devítce

Poměrně nenápadnou změnou, které jsem si ani nevšiml v popise na oficiálním webu Apple (je možné, že jsem to jen přehlédl), která ale usnadní práci, je nové zvýraznění bílým rámem právě aktivního okna nebo části okna. Vzhledem k přechodu na způsob práce „vše v jednom okně“ (není to jediný způsob, stále je možné otevírat další zobrazení v nových oknech) dává tento způsob označení aktivního okna uživateli mnohem větší přehled, kde se právě pohybuje, což souvisí i s dalšími funkcemi, klávesovými zkratkami atd.

 

Flexibilní audio

Nový pracovní nástroj Flex Tool, který je přímo součástí Arranger okna, umožňuje rychlé zkracování nebo prodlužování části zvukového signálu, takže lze snadno přesunout dříve nebo později zahraný tón přesně na místo, kam patří. Navíc lze nyní do zvolené mřížky a nebo přímo podle další jiné stopy kvantizovat i zvukový materiál (nikoli pouze MIDI jako dosud). Kvantizace zvukového signálu je zde vůbec velice dobře propracovaná a dostala se ve svých možnostech hodně daleko. Navíc se jedná o kvantizaci naprosto nedestruktivní (Flex Tool umí „pouze“ vrátit změny zpět na původní hodnotu), takže je možné kdykoli kvantizaci kompletně přepracovat. Pokud se kvantizace odehrává v rozumných mezích, nejsou na signálu pozorovatelné změny v barvě a charakteru zvuku.

 

Chyby při startu v jednom okně

Další novinku uživatel pozná hned při startu v případě nějakého problému při komunikaci s hardwarem (například odpojená DSP jednotka nebo MackieControl zařízení, změna zvukové karty atd). Popis těchto „chyb“ (nebo možná raději změn) se od verze 9 odehrává kompletně v jednom okně jako seznam všech zjištěných problémů. Není třeba se tedy proklikávat jednou nahlášenou chybou za druhou.

 

Poznámky všude

Příjemnou novinkou je integrovaný textový editor pro podrobné poznámkování všeho, co vás napadne. Poznámky lze k psát k celému projektu i k jednotlivým stopám - ty se dokonce zobrazují přímo v Mixer okně pod každou stopou (podobně jako již dávno v Pro Tools), což je velice příjemné a praktické. Text v poznámkách si poradí i s diakritikou a je možné jej alespoň základě naformátovat (font, tučné/kurzíva/podtržené/přeškrtnuté, barva textu, stín atd.). Asi jediné, co asi nejde, jsou různá zarovnávání, ale to není vůbec potřeba. Nabídka s poznámkami se standardně zobrazuje v pravé části hlavního okna Arrange, stejně jako seznamy (Lists, Media Bin, Loops, Library atd.).

 

Změna rychlosti přehrávání

V Transport okně se objevila nová položka Varispeed. Pomocí této funkce lze zrychlit nebo zpomalit přehrávání sekvenceru o -50 % až +100 % původního tempa. Výsledkem může být například simulace kolísání analogového pásku. V různých režimech lze měnit nastavení tak, aby se měnila rychlost přehrávání i frekvence (výsledný zvuk je stejný, jako když třeba brzdíte přehrávající se desku rukou) a nebo aby se měnilo pouze tempo a frekvence zůstala zachována. Výsledný efekt je pochopitelně aplikován jak na MIDI data, tak i na obsažená audio data (na všechny stopy, nikoliv pouze na ty, které mají povoleno Flex).

 

Se změnou rychlosti souvisí také nová funkce, která umožňuje simulovat rozbíhání a brzdění gramofonů nebo jiných analogových zřízení. K tomu slouží funkce Speed Fades. Vyvolá se jednoduše - na místě, kde ve starších verzích byly Fade In a Fade Out (v Inspectoru), je nyní možné kliknout na tento parametr a zvolit místo něj Speed Up a Slow Down. Zobrazené křivky pro Fade In/Out se tak změní na křivky Speed a je pochopitelně možné tyto křivky modelovat naprosto stejně jako u Fade In/Out. To znamená, že lze nastavit délku křivky a její tvar (curve). Výsledek zní opravdu velmi efektně. Obávám se, aby nahrávky tvořené v Logic 9 neměly všechny podobný „podpis“.

 

Import audio souboru s tempem

Logic 9 nabízí při importu zvukového signálu následující možnost: „Přidávaný zvukový soubor obsahuje informace o tempu. Chcete je použít v tomto projektu?“ Díky tomu lze přestavit audio mapu projektu přímo podle načteného zvukového souboru. Nikdy už tak nebude nutné zjišťovat tempo zvukové nahrávky ručně.

 

Production Tools

Nové nástroje opět výrazně zrychlují a zjednodušují práci. Zrychlen byl například přenos událostí z jednoho projektu do druhého. Rozšířené jsou možnosti editace jednotlivých takeů (vrstev) stop. Pomocí jednoho kroku lze z audio regionu vytvořit nástroj na bázi samplingu s pomocí spouštění událostí z MIDI. Díky tomu lze snadno přeuspořádat jednotlivé části a nebo snadno kvantizovat. Bounce-in-Place umožňuje rychlejší a snazší renderování efektů. V notaci přibyly tabulky akordů pro kytaristy. Díky tomu lze přímo vytvářet tabulatury s použitím knihovny, která obsahuje více než 4000 akordů. Navíc není nutné používat pouze tuto knihovnu. Pokud je virtuálně přesunut prst na hmatníku kytary, Logic okamžitě popíše, o jaký akord se jedná, pokud jej rozpozná. Jam Pack nově obsahuje knihovnu s vokálními tématy, jako jsou Lead Vocal, Rapers, Backup Singers a další.

 

Rozšířená podpora

Rozšířená byla podpora pro přímé ovládání zvukových karet firmy Apogee, ale i DAW ovladačů Euphonix série Artist (MC Control, MC Mix, MC Transport).

 

Vybavení pro kytaristy

Do Logicu byly přidané simulace krabiček, boxů a dalšího vybavení kytaristů. K dispozici je tak například designer zesilovače, ve kterém lze vytvořit vlastní box sestavený z pětadvaceti různých zesilovačů, pětadvaceti různých boxů a tří pozic mikrofonu. Virtuální nožní pedál obsahuje třicet krabiček s typickými kytarovými efekty, jako jsou Overdrive, Distortion, Fuzz, Delay, Chorus, Flanger a další. Obě tyto části jsou sloučeny do řady nových továrních presetů, které lze okamžitě použít. Nejsou vůbec špatné, ale v konkurenci se softwarem na tuto problematiku specializovaným neobstojí.

 

Živá produkce

Druhá verze MainStage („mé pódium“, tedy aplikace určené pro přehrávání přímo na pódiu), obsahuje stejné nástroje a efekty jako první verze. Přidán byl ale nový přehrávač zvukových souborů a záznamník a přehrávač smyček. Mimochodem, MainStage vyžaduje minimálně Mac OS X 10.5.7, což se uživatel dozví až po prvním spuštění.

 

Logic 9 Pro

Jak již bylo naznačeno, Logic 9 Pro je balík, který nabízí řadu dalších utilit a aplikací. Instalační DVD obsahuje Logic Pro 9, MainStage 2 (viz odstavce výš), Soundtrack Pro 3 (mezi novinky patří lepší práce s časovou kompresí a expanzí, vylepšená redukce šumu, rozšířené možnosti editace souborů, nový více-stopý editační nástroj, rychlejší navigace, podpora zařízení firmy Euphonix a další), Studio Instruments, Studio Effects, WaveBurner 1.6, Compressor 3.5, Impulse Response Utility, Apple Loops Utility, QuickTime 7 Pro a nezbytný obsah.

 

Závěr

Logic 9 Pro je vynikající audio-MIDI sekvencer s mnoha pokročilými funkcemi a vlastnostmi na nejvyšší úrovni. Uživatel zhýčkaný obrovským posunem mezi verzí 7 a 8 by asi očekával stejně obrovský posun i k verzi 9 (jenomže kam postupovat?). Z tohoto pohledu mohou být někteří uživatelé z nové verze mírně zklamáni a raději by namísto placeného upgrade na verzi 9 uvítali neplacený update s označením Logic 8.1. Onu devítku by si Apple mohl šetřit zase až na něco velkého. Na druhou stranu ale - musí se ten vývoj z něčeho zaplatit.

 

Info:

Logic 9 Pro je vynikající audio-MIDI sekvencer s mnoha pokročilými funkcemi a vlastnostmi. Doporučená maloobchodní cena je XX XXX Kč včetně DPH.

 

Plus:

intuitivní, stabilní a spolehlivý

funkce související s Flexi nástroji (kvantizace audio) jsou opravdu vydařené

funkce okolo změny rychlosti přehrávání (včetně Slow Down a Speed Up křivek) jsou vynikající a efektní

Logic 9 překvapuje množstvím funkcí, ale nepřekvapí způsobem ovládání - je opravdu logický

 

Mínus:

relativně malý krok (pro člověka i pro lidstvo) mezi verzí 8 a 9

 

počet audio stop: neomezeně

počet Instruments stop: neomezeně

počet MIDI stop: neomezeně

minimální systémové požadavky: Mac Intel, 1 GB RAM, Mac OS X 10.5.7, QuickTime 7.6, DVD mechanika pro instalaci

doporučené rozšíření konfigurace: více než 2 GB RAM, zvuková karta (jiná, než integrovaná v počítači), USB nebo MIDI klaviatura

místo na disku: plná instalace včetně všech knihoven zabere 38 GB

Psáno pro časopis Muzikus