Základy z hudební nauky v otázkách a odpovědích - téma č. 7: stupnice (1. část)
Dnes nás nečeká nic menšího než stupnice.
Což je řada tónů v rozsahu jedné oktávy?
Ano a tato postupná stoupající či klesající řada je uspořádaná podle určitých pravidel, týkajících se počtu tónů v oktávě a jejich vzájemných výškových vzdáleností.
Takže durová stupnice je ta, která má půltón mezi 3. a 4. stupněm a mezi 7. a 8. stupněm?
Ano, když si vezmeš pro nás základní stupnici C dur, která nemá žádné předznamenání, tak i na hmatníku poznáš, kde jsou půltóny: mezi tóny "e", "f" a "h" a oktávovým "c".
A mollové stupnice?
Nám bude stačit, když si za základní stupnici vezmeme přirozenou a moll, kde jsou půltóny mezi 2. a 3. stupněm a 5. a 6. stupněm.
Neboli opět mezi tóny "h", "c" a "e", "f"?
Tak. A pro dnešek by nám stačilo, kdyby ses naučil dva základní prstoklady při vyhrávce durových a mollových stupnic (říká se jim typové stupnice). To je výhoda kytaristů, protože pokud znáš dobře hmatník, tak ti jednotlivé tóny a půltóny názorně vyplynou. Stačí jen posunovat ruku...
A ještě jedna věc, v níž se dost chybuje. Uvědom si rozdíl mezi stupnicí a tóninou. Na rozdíl od stupnice tvoří tóninu volné pořadí tónů vytvářejících melodii, vlastní skladbu. Tónina, ve které je píseň napsána, ani nemusí obsahovat všechny tóny určité stupnice, takže by se správně nemělo říkat, že nějaká skladba je napsána v určité stupnici, ale že je napsána v určité tónině. Jednoduše, Ovčáci čtveráci jsou v tónině C dur, a i když tato stupnice obsahuje např. tón "a", v písni ho nenajdeš.
Nazýváme ale tóninu i stupnici podle jejich prvního tónu?
Jistě. Tónina i stupnice mají první tón společný. U stupnice tomu říkáme základní tón, u tóniny mluvíme o tónice. (vš)