Základy z hudební nauky v otázkách a odpovědích - Téma č. 12: Dějiny české hudby v kostce 12.2: rock (2. díl)

Dnes se konečně dostáváme do šedesátých let.

 

Takže kde a v čem leží základy současného českého rocku?

Z celé té řady stále nových a nových těles můžeme vyjmenovat ty nejvýraznější. A to byli Matadors, Flamengo, Blue Effect, Synkopy 61, Framus V, Olympic a Rebels. A to zde nezbývá místo na spoustu dalších, od Mikiho Volka přes Primitives Group po Sinners atd.

 

Jak se tato jména pojí s orientací na světovou scénu?

Nezbývá než postupovat telegraficky. Tak rhythm and blues bychom našli u Matadors s Viktorem Sodomou (voc) a Radimem Hladíkem (g), raných Blue Effect, taktéž s Hladíkem a Vladimírem Mišíkem (voc), formace Framus V s charismatickým Michalem Prokopem a bezprostředních Rebels s Jiřím Kornem za baskytarou.

 

Co další vlivy?

Klasikou je třeba Flamengo, jež se v čele s Mišíkem přeorientovali z písniček na vycizelované rhythm and blues až hard rock, jako například ve skladbě Stále dál. Instrumentálky typu Shadows a poté west coast začínají produkovat Synkopy 61 se stále sílícím vlivem Oldřicha Veselého (key, voc), kdy ke konci dekády se nechávají ovlivňovat tvorbou Uriah Heep, silnou inklinaci k rock and rollu, tvorbě Beatles a písničce jako takové projevují Olympic v čele s Petrem Jandou

 

Jak vidno, řada osobností prostupovala jednotlivými sestavami.

Ano, muzika se vyvíjela a muzikanti měli tehdy k sobě blízko. Všechny pojila úplná horečka z toho, co se dělo za kanálem La Manche.

 

A existují nějaké desky z tohoto období?

Jistě. Matadors vydávají Matadors, Blue Effect Meditace, Synkopy 61 slavný singl Válka je vůl, Framus V Blues in Soul, Olympic Želva a Pták Rosomák...

Psáno pro časopis Muzikus