Základy mixu v domácím nahrávacím studiu - Referenční mix
I při nejlepší snaze udělat mix co nejlépe můžeme zjistit, že na konci dne nezní naše nahrávka dobře. Případně zjistíme, že jsme sice udělali dobrý mix ve studiu, ale při poslechu jinde je mix nevybalancovaný.
V domácích studiích často narážíme na omezení. Je to například nevyřešená akustika. Proto abychom mix vybalancovali dobře, můžeme použít
jednoduchou taktiku - použití referenčních nahrávek.
Metoda je v podstatě jednoduchá. Vybereme si profesionálně hrající mix(y) a ty použijeme jako srovnávací materiál pro náš mix. Jedním z poznávacích znamení profi mixů je, že hrají dobře na jakémkoliv poslechovém zařízení.
Získáme tak „kalibraci”, jak si náš mix stojí vůči tomuto profi materiálu. Nenechte se mýlit, i profesionální zvukaři tuto taktiku používají.
Je důležité používat reference správně. Nejde nám o doslovné napodobení. To není ani možné. Referenční nahrávka vznikla jinak než ta naše. Jiné studio, jiní hudebníci, jiné nástroje atd.
Jde nám o zachování základních proporcí. Například jak hlasitý je zpěv? Jaký dozvuk je na něm použitý? Jaké je základní rozložení v panoramě? Je nahrávka spíš ostrá, nebo spíš kulatá? Správné otázky nám pomohou mix upravit.
Použití referenčních mixů je jednoduché. Vybereme si daný mix a můžeme ho naimportovat do nahrávacího softwaru. Přepínáme poslech z našeho mixu na referenci a zpět. Pečlivě posloucháme a zvažujeme případnou úpravu.
Důležité je snížit hlasitost těchto nahrávek na úroveň našeho mixu. Tyto nahrávky prošly masteringem, takže budou hrát hlasitěji. Vyšší hlasitost nás může mást a srovnání nebude relevantní.
Šikovným pomocníkem jsou speciální plug-iny. Ty vložíme do výstupu master našeho projektu a do nich si referenční nahrávky nahrajeme. V těchto softwarech můžeme upravit hlasitost, můžeme tracky analyzovat různým měřením zvuku. Můžeme použít více tracků najednou. Hlavní funkcí je ale rychlé přepínání mezi naším mixem a referencí. Tyto softwary nejsou nutností, ale rozhodně nám celý proces zpříjemní.
Vytvořte si svou knihovnu referenčních nahrávek. Nejde o to, zda se vám nahrávka líbí obsahově, ale vědomě si vybírejte referenční nahrávky pro konkrétní vlastnosti. Například pro dobře prezentovaný zpěv. Nebo dobře smíchané basové pásmo. Nebo pro dobře použitý reverb atd.
Logické je také použít tracky žánrově spřízněné s tím naším. Nemělo by smysl srovnávat jazz s metalovou nahrávkou.
Použití referenčních mixů je výborná metoda, jak mít mix pod kontrolou. Nestojí ani o korunu navíc a pomohou nám upravit nahrávku tak, aby byla vyvážená pro jakýkoliv poslech.