Výuka hudby s počítačem 2. díl - on-line vzdělávací programy
Jak již bylo minule uvedeno, alternativou k hudebním výukovým aplikacím jsou různé on-line vzdělávací programy. Řada tutoriálů, návodů a triků, jak pracovat s určitou hudební aplikací, (počínaje DAW, jako jsou Cubase, Pro Tools, Ableton Live, až po práci s konkrétními virtuálními nástroji nebo efekty), je k dispozici zdarma na různých webech. Dobrým zdrojem informací bývají také uživatelská fóra, dokonce i samotné weby výrobců různých aplikací.
Například firma Vienna Symphonic Library má na svém webu, pod označení Vienna Academy, velmi obsáhlé informace o akustických nástrojích - popis nástroje, konstrukce, historie, notace, rozsahy, způsoby hry, zvukové ukázky, zvukový charakter, kombinace s dalšími zvuky.
Pokud chce uživatel ušetřit čas a nezdržovat se pročítáním dlouhých vláken fór a opakujícími se tutoriály „jak nastavit “, nabízí se řada placených on-line tutoriálů, které jsou již určitým způsobem strukturované.
Ty se dají sehnat třeba na webech Virtual Training Company, macProVideo, Sonic Academy, audio tuts+, Groove3 a dalších. Jedna nevýhoda, oproti tutoriálům, které jsou zdarma, je naprosto zřejmá - je potřeba investovat peníze. Další, již méně viditelnou, nevýhodou je ovšem fakt, že kurzy bývají poměrně jednostranné. Sice mohou obsáhnout široká témata, ale školitel je obvykle jen jeden. Proto nabízí jeden - svůj - styl práce. A ten nemusí uživateli vyhovovat. Ve výsledku si tak může uživatel z kurzu odnést méně, než by za své peníze očekával. Výhodou je naopak časová úspora. Díky poměrně kvalitním scénářům bývá za relativně krátkou dobu představeno poměrně hodně funkcí, vlastností, způsobů práce a návodů.
Pokud se chce uživatel zapojit do nějakého konkrétního vzdělávacího programu, nabízí se řada různých možností. Uvedu zde jen pár, které mi osobně připadaly zajímavé.
SAE Online
SAE Online (online.sae.edu) nabízí zkušenosti se vzděláváním na SAE Institute. K dispozici jsou krátké jednorázové kurzy (nejen v oblasti hudby a zvukové produkce, ale i z oblasti animace, byznysu a kreativních médií), ale i kompletní magisterské studium (ve spojení s Middlesex University London. Krátké kurzy jsou k dispozici ve čtyřech jazycích: angličtina (zde je pochopitelně nejvíce kurzů), němčina, španělština a italština. Dále lze kurzy vybírat podle úrovně. Nejvíce kurzů je opět pro začátečníky, následuje střední úroveň, pokročilí, až po VIP garantovanými kurzy. V současnosti jsou v anglickém jazyce k dispozici dva VIP garantované kurzy. Jsou jimi Recording & Mixing Rock Drums (Dario Dendi) a Modern Music Composition for Film (David Hentschel). Jen pro představu, každý z těchto kurzů stojí €199. Ostatní čtyřtýdenní kurzy stojí obvykle 69 eur.
Kromě studijních materiálů (kromě textů samozřejmě obsahují obrázky, zvukové ukázky i videa), které dostane uživatel k dispozici pro (v podstatě) pasivní konzumaci, jsou k dispozici diskuzní fóra v rámci “třídy”, ve kterých se pochopitelně podílí i samotný lektor. Důležitou součástí jsou také úkoly (Assignments). Například v případě kurzu o mixáži pracuje student na vlastním projektu, ve vlastním DAW (ve studijním materiálu jsou postupy ukazovány v Pro Tools). Důležitý je výsledek. Ten je pak komentovaný spolužáky, ale i hlavně lektorem. Tato zpětná vazba umožňuje další vývoj studenta. Nejednalo by se asi o organizované vzdělávání, kdyby součástí nebyly také testy (Quizes).
A online vzdělávání samozřejmě umožňuje také chatování, v tomto případě se „spolužáky“. Kompletní chat je pochopitelně zaznamenáván, takže informace z něj lze získat i později, mimo reálný čas.
Po úspěšném absolvování určitého kurzu (úspěšnost více než 40 %), dostane účastník on-line certifikát o dokončení. Magisterské vzdělání (MA/MSc) je na SAE Online pouze v širším oboru Creative Media Industry. Nelze se tedy zaměřit pouze na hudební nebo zvukařskou oblast.
Point Blank Online School
Point Blank Online School (www.pointblankonline.net) má i svou “face-to-face” vzdělávací instituci v Londýně. Point Blank se zaměřuje vyloženě na práci s moderními aplikacemi, výuku práci s těmito aplikacemi a výuku technik mixáže a masteringu. Patrná je orientace na moderní hudební žánry. K dispozici jsou tedy kurzy týkající se aplikací Apple Logic, Ableton Live, Steinberg Cubase a produktů Native Instruments. Podle sekcí jsou pak kurzy rozděleny na DJský kurz, mix a mastering, producentský kurz a nebo již zmíněný hudební byznys.
Kromě pasivní konzumace výukového materiálu a možností chatu se studenty i lektorem, používá Point Blank Online School vlastní systém sdílení obrazovek pro možnost analýzy studentova projektu lektorem - DVR (Direct Video Response). Pomocí tohoto systému probíhá každý týden komunikace mezi lektorem a studentem.
Jeden čtyřtýdenní kurz stojí 355 liber, osmitýdenní 645 liber a dvanáctitýdenní je za 745 liber. Některé kurzy jsou certifikované, jiné nikoliv.
Nově (letos poprvé) nabízí Point Blank Online School také možnost online akademického vzdělání (opět ve spolupráci s Middlesex University London). K dispozici jsou dva programy: CertHE Music Production and Bussines (cena je 3500 liber s šesti moduly za třicet šest týdnů výuky) nebo DipHE Music Production and Bussines (cena je 7000 liber s dvanácti moduly za sedmdesát dva týdnů výuky).
Pro možnost přihlásit se do těchto univerzitních programů, je zapotřebí prokázat určité předem nabité zkušenosti a znalosti. A to v matematice (GCSE hodnocení C nebo lepší) a v angličtině (GSCE C nebob lepší a nebo alternativní srovnatelné vzdělání, například IELTS na úrovni 6.0, The Cambridge Proficiency Certificate úroveň C aj.).
Berklee Music
Berklee Music (www.berkleemusic.com) je velmi obsáhlý vzdělávací portál, věnující se oblastem hudební teorie, hudební produkce, orchestrace, tvorby písní, orchestrace, historii hudby, hudebnímu byznysu, hudby pro film i konkrétním hudebním nástrojům, jako jsou kytara, basa, klávesy, bicí a zpěv. Tento on-line program je, jak název napovídá, napojen na vysoce prestižní Berklee College of Music a řada studentů této univerzity plní některé své vzdělávací programy právě v rámci online Berklee Music.
K dispozici jsou tedy samotné dvanáctitýdenní kurzy z výše uvedených okruhů. Jeden kurz obvykle stojí 1200 dolarů + zápisné a nebo 1400 dolarů, pokud chceme tento kurz následně použít v některém z certifikovaných programů. Certifikované programy jsou rozdělené do tří úrovní. Základní úroveň (Specialist) vyžaduje tři samostatné, přesně zadané kurzy. Takový certifikovaný kurz tedy stojí 4200 dolarů + registrační poplatek 175 dolarů. Střední úroveň (Professional ) nabízí certifikované programy, které vyžadují pět nebo šest samostatných on-line kurzů. Nejvyšší úroveň (Master) vyžaduje osm nebo až dvanáct samostatných on-line kurzů. Na této nejvyšší úrovni je daný určitý počet pevně daných kurzů a dále je možné vybírat konkrétní kurzy z několika doporučených, podle zvoleného certifikačního programu.
On-line vzdělávání na Berklee Music je sestaveno podobně jako u ostatních výše zmíněných. Každý týden má student k dispozici výukový materiál (texty, hudební a zvukové ukázky a videa), který je potřeba vstřebat. Dále je k dispozici fórum se všemi spolužáky „ze třídy“, kde je možné konzultovat nastudovaný materiál, ale i všechno, co se daného kurzu a jeho okolí týká. Do fóra samozřejmě často přispívá i lektor. Součástí každé lekce je obvykle test. Ten lze vyplňovat i vícekrát po sobě. Do konečného hodnocení se počítá nejlepší dosažený výsledek.
Potřeba je minimální úspěšnost 60 %. Nedílnou součástí jsou také úkoly, které jsou vyhlašovány každý týden. Pokaždé se jedná se o praktickou tvorbu. V kurzu kompozice pro film se například každý týden píše hudba k určité filmové scéně. Vybírány jsou hollywoodské filmy, pochopitelně s propůjčenými právy pro vzdělávání. V lekcích orchestrace se zase buď zapisují určitá témata do not a nově se tato témata orchestrují a nebo je výsledkem mp3 soubor. Téma se tedy nahrává pomocí DAW a virtuálních nástrojů (případně sólových akustických nástrojů, pokud má někdo tu možnost). Tyto úkoly jsou následně hodnoceny lektorem, včetně důležité zpětné vazby. Tu lze získat i od ostatních spolužáků. Poslední částí jsou hodinové společné chaty s lektorem a zbytkem třídy. Každý týden se tedy celá třída (není to povinné, chat se kompletně zaznamenává a lze si jej přehrát později) sejde on-line a mohou diskutovat buď nad zadaným úkolem a nebo o jiných tématech, která studenty zajímají.
Full Sail University
Full Sail University (www.fullsail.edu) nabízí kromě řádného studia opět i on-line vzdělávání, a to ve třech úrovních: Graduate Certificates, Bachelor a Master. Pokud se chce student zaměřit výhradně na studium hudební a zvukové produkce, je jedinou možností bakalářské studium. To trvá sto dvacet osm týdnů a k dispozici jsou dva programy: Music Bussness a Music Production. Během této doby student absolvuje třicet dva různých předmětů, každý trvá čtyři týdny. Ostatní varianty studia již kombinují další multimediální umění, jako jsou animace, grafický design, počítačové hry, internetový marketing, tvorba webu a web design a další.
Komunikace mezi studentem a lektorem je opět obousměrná. Lektora lze kontaktovat emailem, telefonicky a nebo chatem. Komunikovat lze opět i se spolužáky. Úkoly jsou opět v podobě praktické práce a odevzdávají se digitální formou. Následně jsou hodnoceny lektorem. Ve Full Sail University říkají, že studium je v podstatě shodné s běžným studiem, včetně potřebného kontaktu s dalšími studenty a lektory. Jediným rozdílem je, že studovat a řešit úkoly je možné flexibilně podle časových možností a potřeb studenta (samozřejmě s určitým omezením, termíny je potřeba dodržovat) a kdekoliv (s připojením k internetu).
Na rozdíl od výše uvedených, Full Sail University nenabízí samostatné kurzy. Sestaveny jsou do přesného programu, který na sebe navazuje. Celková cena jednoho z výše uvedených bakalářských programů je 60 150 dolarů.
Zajímavostí je, že Full Sail University funguje pouze na platformě Mac. Windows, ani Linux nejsou podporovány.
Závěr k on-line institucím
Vzhledem k tomu, že všechna výše uvedená vzdělávací střediska nabízejí možnost přímé komunikace s lektorem, považuji tyto kurzy za velmi prospěšné a přínosné. Sebelépe zpracovaný výukový materiál postrádá smysl, pokud není podepřen praktickými cvičeními, a hlavně zpětnou vazbou zkušeného lektora. K dispozici jsou obvykle také ukázkové kurzy, ze kterých může budoucí student zjistit, zda mu bude daný způsob vzdělávání vyhovovat.
Závěr
V současné době již nemusíme sedět na tlustými knihami a trápit se úmorným a často i nudným samostudiem. I tento typ vzdělávání lze dnes absolvovat zajímavou a poutavou formou. Počínaje úplně prvními krůčky ve vzdělávání, se kterými nám mohou pomoci různé interaktivní aplikace, přes různé kurzy až po on-line univerzitní vzdělávání. Každé úrovni znalostí přísluší určitá metoda a hodí se jiný typ vzdělávání. Každý student ale také preferuje jiný způsob. Někdo preferuje chat komunikaci živým lektorem a nemá jazykovou bariéru, jiný preferuje zadávání odpovědí přes počítač. Někdo má nad sebou rád bič a vyhovuje mu, když je kontrolován a hodnocen formou správně nebo špatně. Jiný raději pracuje na praktických úkolech a snese třeba i kritická slova ke své tvorbě, která později dokáže zúročit a vytvořit lepší dílo.
Rozhodně má smysl se vzdělávat, ovšem kvalitně. Kvalitní vzdělávání nás může posunout dál ve smyslu chápání, interpretace a tvorby hudby, ale i v oblasti podnikání v kultuře. Vzdělání nám dokonce může ušetřit peníze (když už ne hned vydělat). Třeba pochopíme, že nepotřebujeme další novou drahou krabičku nebo software. Pochopíme, že když využijeme to, co máme, naplno, dostaneme mnohem více, než čeho jsme v současnosti schopní. A možná by nám nová, dražší krabička nepomohla, možná nám více pomůže právě pochopení té stávající.
... jo, a abych nezapomněl, skvělým zdrojem informací o konkrétním softwaru nebo hardwaru a jejich možnostech jsou obvykle originální manuály (překlady bohužel často nestojí za nic). Často nám toho manuály mohou, zejména třeba o konkrétní funkci, sdělit víc než kdejaký specialista.