Tipy a triky - Počítačem na muziku: periferie

Tipy a triky - počítačem na muziku: periferie
Tipy a triky - počítačem na muziku: periferie

V minulé Tip ‘n’ Trikovém sloupečku jsme se podívali na zvukovky. V tomto druhém díle se nebudeme - možná překvapivě - věnovat hardwarové konfiguraci vlastního počítače, ale periferiím. Co nás bude zajímat? Ovládání a zobrazování tedy: klávesnice, myš, externí ovladač a monitor.

 

Co se týče monitoru, stačí si uvědomit, že na muziku nepotřebujeme řešit rychlost odezvy, podání černé barvy, zobrazení RGB ani kouzla s 3D. Zajímá nás úhlopříčka, rozlišení, rozhraní a samozřejmě cena. Jako první variantu lze doporučit monitor s klasickou technologií TN a s velkou úhlopříčku dvacet tři palců či vyšší. Slušná nabídka začíná kolem pěti tisíc. Za dvojnásobek už lze pořídit monitor renomované značky jako Eizo s novou technologií IPS. Zde lze očekávat kvalitnější podání barev a hlavně lepší zobrazovací úhly. Pamatujme, že oči máme jen jedny.

 

Pojďme ke kontrolérům. Přístroje se (stejně jako ženy) rozhodně lépe ovládají rukou mačkáním čudlíků a kroucením kroutítek než klikáním myší na různé předvolby a virtuální točítka. Tedy jednoznačně je lepší klávesnice než myš.

 

Proto jako první stojí za úvahu pořízení kvalitní klávesnice, a to s barevně odlišenými tlačítky. Příkladem budiž keyboard určený na Pro Tools, který se dá u nás koupit za bratru dva tisíce. Lze sehnat i jiné typy, třeba s výměnnou šablonou, nebo podsvícené, viz odkazy na weby dole.

 

Pokud nám jejich cena přijde vysoká (což - upřímně řečeno - skutečně je), doporučuji nebát se udělat si barevné značky odolnou a zdravotně nezávadnou barvou. Osvědčil se třeba modeláři oblíbený Revell. Lepicí štítky jsou k ničemu, hned slezou. Jasně, zní to možná trochu divně, kreslit po klávesnici, ale je snad naše, no ne?!

 

Co se týče myši, zde si musíme uvědomit, že záněty šlach, které nás mohou výrazně omezit právě při hraní, mají častý důvod právě v ní. Takže doporučuji příjemně velkou myšku, ideálně s více tlačítky a dostatečně přesnou. Vhodné jsou laserové, určitě 1000 dpi a vyšší. Bezdrátová myš je fajn.

 

Pokud to pro práci s muzikou myslíme vážně, dřív nebo později se nevyhneme pořízení externího ovladače. Pro produkci a recording jsou vhodné externí konzole. Vyjmenujme například Roland V-Studio 20, PowerMix, Command 8 a další. Přečíst si o nich můžete ve starších číslech, kde se jim podrobně věnoval Martin Jirsák. Jejich cena se pohybuje od pěti tisíc výše. Bohužel použitelnější přístroje začínají kolem dvaceti tisíc. Ale jedná se o Svatý grál při práci s muzikou na počítači a platí o něm jediné: dříve nebo později k němu dojde každý!

 

Pokud hledáme něco mezi klávesnicí a konzolí, nabízí se zajímavé řešení v podobě malého ovladače velikosti přerostlé myši. Nemůžu si pomoci, ale po dlouhém hledání jsem našel v zásadě jediný, který splňoval rozumný kompromis mezi cenou a výkonem: Shuttle Pro V2 od Logic Keyboard. Je určen jak na práci s muzikou, tak s obrazem. Za cenu kolem dvou tisíc mazácké řešení.

Knock, knock, Neo!

 

www.logickeyboard.com

gadgether.com/luxeed-led-keyboard

Psáno pro časopis Muzikus