Síň slávy II - Letem kytarovým světem
V letošním únorovém čísle jsme spustili druhý ročník ankety Síň slávy. Byli jsme překvapeni velkou odezvou, v podstatě stejně intenzivní, jako tomu bylo roku 2014, kdy proběhl první ročník této ankety. A vlastně je to logické... Hrát se nemůže, Český slavík je v rozpadu, člověk se rád vrací k poslechu, a tak jsme si udělali opět tento průzkum mezi vámi čtenáři. A jak to dopadlo?
Tak nejdříve musíme uvést jeden fakt. Ve snaze ještě více zvýšit počet odpovědí a dosáhnout tak větší objektivnosti jsme se rozhodli, že dnes sice
uděláme vyhodnocení, ale jen na půl cesty. Cože, jak na půl cesty? Prostě anketa ještě pojede dál i po dnešním částečném odtajnění výsledků a aspoň se více rozjasní vkus a zaměření Muziku’s Nation. Jednoduše řečeno, proč bychom si hráli na tajnůstkáře, ne? Pojďme si říci, jak to postupuje!
Ještě než se do toho pustíme. Celkem oceňuji snahy o legraci à la Nejlepší metalové album, kdy respondent uvedl Kamélie - Live in Wembley. Mimo jiné. Fajn. Rozumím i snaze věrných fanoušků regionálních kapel uvést své oblíbené koně - to je naprosto v pořádku a jen houšť. Ale připadá mi mimo, když borec napíše jméno svého oblíbeného baskytaristy (třeba) do všech kategorií - tedy třeba ho uvede i v kategoriích Nejlepší klávesista světový, Zásadní české album, Nejlepší obálka Muzikusu, Nejlepší riff atd. Dělá tak své skupině dost medvědí službu.
Nemohl jsem započítat ani ty výtvory, kde kupříkladu na otázku Nejlepší album borec uvedl „cokoli od ...“ a jméno kapely. Škoda. Ale jinak tam byly někdy i opravdové myšlenkové perly... Ale to později, až tam dospějeme.
A poznámka na závěr úvodu: Abychom viděli, jak se celkové mínění muzikusích legií vyvíjí, uvedeme si i srovnání s výsledky předchozího ročníku. Ale pozor - protože to je poločas, tak to dáme jen letem světem...
Část A
Tuto část jsme věnovali té nejklasičtější oblasti podobných anket, tedy Nejlepší muzikant, kapela atd. Jak tedy vypadá poločas?
Když už jsme u těch kytaristů,tak z českých jistě tušíte, že i nyní vede Radim Hladík, dokonce se i zvýšil procentuální podíl lidí, kteří pro něj hlasovali. Druhé místo si opět uhájil Michal Pavlíček a ke změně došlo na místě třetím, kde Štěpána Raka vystřídal Honza Kirk Běhunek z našláplé kapely Seven (pro něj hlasovalo na 14 % respondentů). Zde je na místě velká gratulace, protože mezi Kirkovým místem a dalšími pozicemi byl dost propastný rozdíl... Zdravím do Českých Budějovic!
Následovala další velká jména, jako Luboš Andršt, zmiňovaný Štěpán Rak, Andrej Šeban, Petr Janda, Jarda Janecký, Standa Klásek Kubeš, Tomáš Vartecký... No, uvidíme, jak se anketa bude dál vyvíjet.
Jako minule jsem i nyní nakonec udělal takové srovnání kategorií Nejlepší kytarista historicky vůbec a Nejlepší rockový kytarista, abych vyšel vstříc hlasům, že by nebylo špatné spočítat celkově, jak si kytaristé vedli dohromady v obou kategoriích. Proč ne? A výsledky? Minulý ročník to byl Michal Pavlíček, který získal největší počet hlasů (skoro 37 %). Letos zatím první místo patří Radimu Hladíkovi s 35 %. Obě legendy si tak vystřídaly pozice.
A co mistři strun ve světě? První tři místa jsou zatím letos obsazena stejnými jmény jako minule. První Jimi Hendrix, druhý David Gilmour, hodně akceleruje Gary Moore a třetí Eric Clapton. Takže tady se svět ještě nemění... No uvidíme, hlasujte, hlasujte...
I pro světovou kategorii jsem udělal onen součet všech hlasů z více kategorií a výsledky opět dělají radost klasikům - no posuďte sami: Hendrix, Gilmour a... Tady je zatím změna, protože minulého bronzového medailistu Erica Claptona vystřídal Jimmy Page. A za nimi je dotahuje celý peloton zářných jmen, jako Gary Moore, Ritchie Blackmore, Tony Iommi, Joe Satriani, Brian May, John Petrucci, Slash, B. B. King, Eddie Van Halen, Carlos Santana, Ritchie Kotzen...
Takže máte otevřené pole působnosti v této anketě - odkaz na konci článku.
Kategorie Nejlepší live album zaznamenala postupem času změny. To víte, „times they are a-changin’“, jak zpívá Robert Zimmermann. V naší kotlině původně první album Live and Life od Modrého efektu kleslo na místo třetí a na vrchol se místo něj dostalo eponymní debutové stříbrné LP Katapultu. To dokonce získalo na procenta větší podíl, než mělo první místo v předchozím ročníku...
Na druhém místě se ocitl Olympic V Lucerně, který byl minule pátý. To je schopný výšvih...
No uvidíme, kam to ještě dojde.
I ve světě se daly změny předpokládat. První místo obsadilo samozřejmě (a tvrdím to s největší vážností) jednoznačně dvojalbum Made in Japan od Deep Purple. Trojka také zůstala stejná, totiž Nirvana - MTV Unplugged in New York. Druhá pozice ale změnu zaznamenala, místo původního alba P.U.L.S.E. od Pink Floyd tam tentokrát je Live after Death od Iron Maiden.
Co mne třeba dost potěšilo, že mezi takovými dalšími alby, jako kupříkladu Led Zeppelin - The Song Remains the Same, Thin Lizzy - Live & Dangerous a dalšími, se suverénně objevila Omega - Kisstadion ... A to není všem dnům konec! Jděte do toho!
Abych to trochu odlehčil, tak u vyhodnocování kategorie Top LP české rockové historie jsem si říkal, že kdyby tady nevyhrálo Kuře v hodinkách, tak i v téhle oblasti se svět obrací..., raději neuvádějme kam. No ale vážně. V obou ročnících Kuře v hodinkách od Flamenga suverénně vítězí. Druhé místo opět suverénně Pražský výběr a jeho Straka v hrsti. Trojka je ale jiná; roku 2014 bronz získalo dvojalbum Stromboli - Stromboli, letos se zde objevila (přiznám se, že moje zamilovaná) Nová syntéza 2 - jistě, od Modrého efektu.
Dobře si zatím vedou i další alba, jako Lucie - Černý kočky mokrý žáby, Jirka Schellinger - Hrrr na ně..., Katapult - 2006, Progres 2 - Dialog s vesmírem, Modrý efekt - Svět hledačů, Fermáta - Huascarán, Etc... LP 01 atd.
Je to na vás!
Hodně sledovanou kategorií je Nejlepší kapela. To byl úplně souboj titánů. U nás původně první Pražský výběr teď obsadil bronz a zlato zatím třímá Modrý efekt (a s velkým náskokem). A mezi nimi? Oheň plivající drak Seven! A u „zakopečkových“ kapel? Tak tam to byl také nářez! První a druzí stále Beatles a Pink Floyd, ale AC/DC jedou svým comebackem jako dobře nadupaná mašina a jsou tak na místě třetím, kdy sesadili Led Zeppelin. Kdo ví, co bude dál!
A vraťme se zase k osobnostem. U českých baskytaristů vedou jména jako Vladimír Guma Kulhánek, Milan Broum, Jirka Veselý, Ríša Scheufler, Vladimír Padrúněk, Fedor Frešo, Jiří Dědek Šindelář. Čili nic nového, základ je základ. Totéž vidíme u vývoje ankety světových osobností - stejně jako v prvním ročníku zde kralují jména Billy Sheehan, Victor Wooten a Flea. Jak to tak vypadá, přátelé, svět baskytary je stálýýýý!
Teď se třeba trochu naježí klávesisté. A co my? My nemáme své superstálice? Ale ano. Jak u nás, tak i ve světě. Neboli Roman Dragoun, Marian Varga a Oldřich Veselý, klávesový bard Synkop a Modrého efektu na jedné straně a Jon Lord, Jordan Rudess a Rick Wakeman na straně druhé.
A jak vidno, neustále se měnící, nevraživí, neklidný, nervózní, hysterický a prchlivý svět kytaristů je měnící, nevraživý, neklidný, nervózní, hysterický a prchlivý - hlavně u kytaristů. Protože i mistři bubenických sestav mají na prvních místech stav neměnný. Tedy zatím. Tipnete si? 1. Miloš Meier, 2. Klaudius Kryšpín a 3. Vlado Čech. Toliko u nás. A na západ od Aše? Opět máte dlouhodobě jasno, aneb velká trojka John Bonham, Michael Portnoy a Ian Paice.
Kategorie zpěvák, zpěvačka, to je hodně ošidná záležitost. I při minulém ročníku se výsledky měnily do poslední chvíle. V současnosti jsou na prvních třech místech Kamil Střihavka, Dan Bárta a - Karel Gott. Malá změna je v top 3 u světových jmen, kdy se na bronzové místo dostal David Coverdale (neodpustím si poznámku, že je to můj osobní favorit).
No a slabší pohlaví? Opusťme polemiku o tom, které pohlaví je slabší (projeli bychom to), nevyslyšme ani „komedianty“ s názory o několika desítkách pohlaví a uveďme, že u nás kraluje Lucie Bílá (i minule byla první), dvojkou je Bára Basiková, ovšem trojka doznala změny. Lenka Dusilová totiž sestoupila a bronz zatím drží Věra Špinarová.
Nelíbí se vám to? Tak hlasujte!
A děvčata zpoza našich hranic? Ta také zůstala stejná, jenom se lehce promíchala. Janis Joplin pořád ve zlatě, ale na stříbro z původního bronzu si šáhla Tarja Turunen (myslím si, že u Nightwish jí bylo líp), která tak vyměnila rockovou babičku Tinu Turner.
Podpořte své favoritky a vyplňte anketu, která je tu pro vás.
Část B
Tato část se projevila jako nejvíce problematická. Zařadili jsme ji hlavně kvůli tomu, aby došlo ke srovnání s předchozím ročníkem, a to i přesto, že jsme si hodně dobře uvědomovali neutěšenou situaci vzhledem k pandemii covidu-19. Počet respondentů zde byl prokazatelně menší, přesto šlo o ponížení cca jen o 20 %. Takže to šlo.
Tady ale nepůjdeme kategorii po kategorii. Zase tak úplně vám naznačovat nebudeme. Jenom uveďme toto: I když byl celý ten rok, mírně řečeno, divný, přesto (zvláště na poloprofesionální či amatérské scéně) se leccos skvělého urodilo. Tak proč to neuvést...
A hlášky? No těch bylo. Tak třeba v kategorii Comeback roku: „Když jsem se po třiceti letech vrátil k bicím a budu moci maximálně cvičit doma.“ Nebo Supernovinka roku: „Hurá, Deep Purple stále existují!“ Nebo: „Ještě jsme se nezbláznili!“ A kategorie Největší zklamání? Vedle řady smutných událostí jeden borec napsal: „Kiss stále ne a ne skončit.“
Uveďme ale zde aspoň kategorii Nejlepší obálka Muzikusu za rok 2020. No, zatím zde byly výsledky dost jednoznačné. Čtenářům se nejvíce líbila obálka čísla 10 (skoro 20 % respondentů), na dalších předních místech byla čísla 4 (16 %), 3 a 5 (obě shodně po 11 %). Tak uvidíme, jak se to vyvine.
Část C
Na tuto část, byť je její vyhodnocování nejtěžší, nejnáročnější a nejpracnější, se vždy těším nejvíce. A jak vidno, i vy jste to pojali hodně poctivě (a věřím tomu, že to dalo mnohdy hodně přemýšlení, jak vybrat z celé plejády oblíbených desek jen a jen pět...). Zde vás necháme ještě trochu napjatými. Ale rozhodně musíme uvést, že z naší provenience nejčastěji uvádíte alba od Modrého efektu, Lucie, Olympicu... Zajímavé pak je, že na světové scéně je to stylově jinde; tam kralují Metallica, Led Zeppelin, AC/DC...
Vyloženě kytaristickou záležitostí je pak kategorie Kytarový riff, který mne naprosto dostal (jen svět). Absolutním favoritem je zde Kouř nad vodou, o tom není pochyb. Tipnete si ale, kdo je na dalších dvou místech? Nápověda: První kapelu vede velký propagátor Gibsona SG a druhá skupina je hned druhým rockovým souborem v prodeji alb za Beatles.
A Nejkrásnější sólo vůbec? Z více než třetiny zde uvádíte skladby Radima Hladíka. Je co dodat? Možná ano - odkaz na anketu naleznete níže. A svět? Tam ještě Komfortní otupělost pořád vede nad Žebříkem do nebe...
Tak, přátelé, to jsou prozatímní výsledky. Možná, že vás inspirují, a proč ne? Tady je odkaz:
A zde je i výběr z cen, které vyplněním, pouhým vyplněním dotazníku můžete vyhrát. Tak proč to nezkusit?