Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Ladicí mechaniky V
V dnešním dílu si uzavřeme téma mechanických součástí elektrických kytar, kterými jsme se - včetně tremol a kobylek - zabývali úctyhodných třicet dílů. Tak trochu oklikou navážeme na díl z únorového čísla, kde jsme probírali promazávací prostředky přispívající k celkově lepšímu prokluzování strun a zlepšující právě stabilitu ladění. Ty totiž používáme, resp. můžeme použít, právě v souvislosti s minule probíranými součástmi kytary, tedy na běžných plastových, Graptech či zmíněných „prokluzovacích“, kuličkovo-válečkových „nulťácích“.
V únorovém čísle jsme si řekli, že se většinou jedná o nějaká malá balení nejrůznějších vazelín a mazacích gelů, řidších i hustších konzistencí, zpravidla na bázi grafitu, teflonu a syntetických mazadel. Tyto přípravky tedy aplikujeme všude tam, kde dochází k jakémukoliv prokluzu struny, tzn. v drážkách nultého plastového či pražce Graptech, v kuličkovém či válečkovém nultém pražci, ale např. i na kobylkových kamenech, přes které struna prochází. Případně i v útrobách bloku vintage tremola, tedy v místech, kde se zarazí ukončovací váleček struny - a při povolení páky se tento může pohnout a zpětně vrátit v nepatrně jiné pozici, čímž může způsobit drobné rozladění. Přípravků používáme pouze minimální potřebné množství, jakákoliv přehnaná míra ničemu nepomůže, pouze může dojít k rozmazání na okolní místa, l zašpinění a jiným nevzhledným eventualitám.
Zmínili jsme se taktéž, že tyto přípravky nejsou nikterak samospásné, a nemůžeme tedy od nich čekat nějaké zázraky v pravém smyslu slova. Je to pouze jistý doplněk k celkovému správnému seřízení nástroje, kterému bychom měli věnovat náležitou péči, stejně jako třeba včasné výměně strun a čištění nástroje.
K dané tematické oblasti mechanik a pohyblivých součástí kytar by to tedy v tuto chvíli bylo téměř vše, samozřejmě, a podotýkám, že se to asi nejspíš do budoucna stane, pokud mě napadnou další důležité souvislosti či přibude-li jakákoliv nová praktická zkušenost s již probranými tématy, ihned se o ni budu s vámi snažit „v přímém seriálovém přenosu“ podělit. To se samozřejmě týká obecně celého seriálu jako takového. Jedné z takových oblastí se budeme věnovat ještě příště, a sice takovému pozapomenutému podtématu v části o péči o nástroj - konzervaci a čištění strun konzervačními přípravky jako např. GHS Fast Fret apod. Tím uzavřeme (jak už bylo řečeno - s malou možností jistého „doplňkového návratu“) jedno větší téma a následně otevřeme další nemalé téma - signálový řetězec, krabičky, kabely, zesilovače, zapojení apod. Ještě se tedy určitě máme, pokud nám bude shůry přáno, doufám, na co těšit.