Pódiové sestavy slavných klávesistů - Russel Ferrante

pódiové sestavy slavných klávesistů - Russel Ferrante
pódiové sestavy slavných klávesistů - Russel Ferrante

Kromě klavíru se zajímal i o jiné nástroje - nejvíce o bicí. A to tak seriózně, že odehrál několik koncertů i nahrávacích sessionů. Zkušenosti s tímto nástrojem se zúročily v jeho vytříbeném rytmickém stylu hry a samozřejmě i v komponování. Nelze říci, že Russelova hudba je zajímavá. Jeho hudba je krásná, vkusná, nepřekombinovaná, plná vzletné melodické ivence. Zároveň však nepostrádá dravost a smysl pro pečlivě vystavěnou formu. Při sóle dokáže (jako málokdo) vytvořit nové zpěvné téma. Ačkoli přiznává, že ve škole nikdy hudbu nestudoval, jako autor a producent spolupracoval s nejlepšími v oboru, mimo jiné to byli Bobby McFerrin, Michael Franks, Sadao Wanatabe, Eric Marienthal, Sergio Salvatore, Joni Mitchell, Take 6, The GRP Big Band, Lee Rittenour. Russel se však nejvíce zapsal do povědomí coby zakládající člen světoznámého fusion bandu Yellowjackets (Bob Mintzer - sax, Jimmy Hanslip - bass, Will Kennedy - drums, Russel Ferrante - piano, keyb.)

 

Pokud mohu doporučit nahrávky k poslechu, tak jakoukoli, na níž se podílel, zvláště však z diskografie Yellowjackets: Spin (1989), Live Wires (1992), Blue Hats (1997), Mint Jam (2002), Time Squared (2003).

 

Vybavení a klávesy: Roland 760 digital sampler, nestárnoucí Roland D-550 (identický s D-50, jen bez klávesnice, vynikající složené zvuky, zvláště star voice choir), Yamaha (DX7, S-90), Korg 01/W - vynikající workstation (zvláště smyčce, klávesy, syntezátorové zvuky).

Psáno pro časopis Muzikus