Max for Live - Extrémně osobní Ableton Live - Učíme se sami
Jak jsem již zmínil, všechny příklady jsou funkční. A dokonce lze i tyto patche Help otevřít a přidat do nich další objekty nebo monitory, pokud chceme něco na daném objektu vyzkoušet, jak přesně to funguje. Samozřejmě po zavření takového patche Help zásadně doporučuji tento Help patch neukládat. Ačkoliv se mě Max ptá, zda chci patch uložit, vlastně jsem nikdy neměl odvahu to udělat. Možná, že by mi to Max nedovolil.
A co je tedy ona možnost Open Reference, což je ostatně druhá položka v menu, které se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši na daný objekt? V takovém případě se otevře spíše už klasická stránka z dokumentace, která za pomocí textu a obrázku daný objekt popisuje a vysvětluje jeho funkčnost. Zajímavé je, že i z této dokumentace je možné otevřít v Maxu patch Help, o kterém byla řeč před chvilkou. Tedy pokud do nápovědy přijdeme z druhé strany, tedy právě z této dokumentace, i odsud máme možnost otevřít Help s funkčním objektem.
Musím říci, že Help s funkčním objektem si mi líbí opravdu moc a tento způsob nápovědy používám doslova každodenně. Nicméně ani tato textová dokumentace není vůbec k zahození. Tato dokumentace totiž velmi dobře popisuje atributy daného objektu, a tak se mohu snadno dozvědět, jaké všechny praktické atributy vlastně daný objekt nabízí. Popsány jsou také všechny vstupy (Inlets) a výstupy (Outlets) objektu, jejich přesná funkce. A nechybí ani seznam zpráv (Messages), které lze do objektu zasílat, a které pak s objektem nějak pracují.
Nechybí ani popis Inspectoru, jakož ani seznam See Also.
Rozhovory s Ableton Live
Věřím, že po sedmnácti úvodních dílech už je nám princip práce s Max, respektive Max for Live jasný. Takže teď to teprve začne být zajímavé. Začneme si totiž z Max for Live povídat se samotným Abletonem Live.
pokračování příště