Legendární studia - Electric Lady Studios
Druhý díl nás přenese do Ameriky, a to k osobnosti Jimiho Hendrixe. Ano, ten totiž stojí za vznikem tohoto dnes už legendárního studia.
Kde? New York, Greenwich Village, 8th Street.
Vznik? Roku 1968 si Hendrix a jeho manažer Michael Jeffery koupili tehdy zrovna zaniklý noční klub The Generation. Místo pak proslulo nejen Hendrixovými vystoupeními, ale zahráli si tam třeba i B. B. King, Chuck Berry a další. Hendrix chtěl původně dál provozovat místo jako hudební klub, ale producent Eddie Kramer ho nakonec přesvědčil, aby zde vybudoval nahrávací studio. To tedy bylo nakonec slavnostně otevřeno 26. srpna 1970, mezi hosty tehdy byli kupříkladu Eric Clapton, Ron Wood...
Výběr ze jmen a nahrávek? Záběr je široký. Patří sem třeba slavná 4 od Foreigner, Kiss zde mají zářezy s takovými tituly jako Destroyer či Alive II, Frank Zappa tu udělal Apostrophe, Led Zeppelin točili Houses of the Holy či Physical Graffiti (onen slavný čtyřdiskový box set tu Jimmy Page také zrealizoval), Ozzy Osbourne tu má Ozzmosis, Iron Maiden zde vytvořili Powerslave, nesmírně úspěšné LP Supernatural zde vykouzlil Carlos Santana...
... a třeba? „Narazila jsem si slaměný klobouk a šla na tu otvíračku,“ vzpomíná Patti Smith. „Ale nemohla jsem se přimět vejít dovnitř. Tehdy šel kolem Hendrix a našel mne, jak sedím na schodech. Sedl si tam se mnou a vyprávěl mi o tom, co by chtěl se studiem dělat. Snil o muzikantech, kteří by se sešli, sedli v kruhu a jen hráli a hráli, dokud nenajdou společný jazyk. A tenhle univerzální výsledek chtěl nahrát...“
Pozn.: Je to nejstarší a zároveň i stále existující a prosperující nahrávací studio v New Yorku!
Špička ledovce? Tak vedle historicky cenných nahrávek Jimiho Hendrixe (Cry of Love) to jednoznačně je dvojnásobně diamantové album Back in Black, kterým se AC/DC s tehdy novým zpěvákem Brianem Johnsonem nejen ocitli zpátky v sedle, ale vyšvihli se na světovou špičku.