Krása ke kráse - Suverénní rozkročení
No řekněte, jestli tohle není také paráda... V obou případech. Pokud se soustředíme na pravou část obrázku, tak se jedná o Gibson Flying V - to se pozná hned. Zde jde konkrétně o reissue model kytary z roku 1967, a to s pevnou kobylkou. V letech 1967 až 1969 se Gibson odhodlal k první vlně reissue klasických modelů, vyráběných v období 1957-59. Samozřejmě kytary doznaly řady úprav. Otázkou je, zda vždy šťastných. Oproti originálům z padesátých let se podstatně změnilo uspořádání knoflíků i tvar pickguardu, včetně způsobu ukotvení, uchycení strun. Výrobce zde použil klasický pevný struník a kobylku typu tune-o-matic. Původní modely měly sofistikovanější tvar, kde bylo vizuálně vlastně všechno podřízeno šípovitému tvaru kytary. I hlava byla větší než u původních kytar. Firma potom v další sérii začala produkovat i kytary s menším rozměrem hlavy.
Kytara na obrázku je reissue model tohoto úspěšného pokusu o znovuobnovení řady Flying, a to z roku 1989. Tyto kytary byly vyráběny s pevnou kobylkou.
Roku 2002 firma přistoupila v rámci programu Faded k další reinkarnaci tohoto modelu (na hmatníku bylo vykládání ve tvaru půlměsíce).
Obecně flyingy znamenaly v době svého uvedení nadčasový rozměr, který byl doceněn až o generaci dál. Zároveň ukázal cestu i mnoha dalším firmám nebojícím se jít právě do tohoto tvaru a případně ho ještě dopracovat do extrémnějších křivek. Viz třeba LTD, ESP, Jackson a mnoho dalších.
Že spolu obě strany obrázku ladí, je jasné. Že není vidět hlava, to u jednoho prvku obrázku nevadí. Že ta pravá část obrázku bude lákavá i za třicet čtyřicet let, je jasné. Jak to bude s tou druhou, není třeba dlouho hádat. Na druhou stranu - při pohledu na tento plakát to prohlásil náš řidič-, to vpravo ti neudělá vepřo knedlo zelo... Ale zase, proč se nekochat teď a tady? Co víme, co bude ne za x let, ale hned třeba zítra?