Jak vybírat... XIII - Jak vybírat počítač do studia 1

Jak vybírat... XIII - Jak vybírat počítač do studia 1
Jak vybírat... XIII - Jak vybírat počítač do studia 1

V dnešní době, kdy je většina studií digitálních, je počítač jedním z velmi zásadních zařízení v celém systému. Proto je potřeba věnovat mu zvýšenou pozornost při výběru.

Nejdříve je nutné vybrat jednu ze dvou nejrozšířenějších platforem: Windows versus Mac OS X (a je to tady, můžeme se pustit do nekonečného sporu... ale nepustíme). Osobně jsem zastáncem operačního sytému Mac OS X. Své argumenty mohu podepřít jak teoretickými fakty (například 64bitový systém je na Mac OS X již mnohem delší dobu, je odzkoušený a funguje; ve Windows se zatím jedná spíše o první krůčky), tak praxí. Obecně lze říci, že pro menší studia, kde se předpokládá práce na menších nebo středně velkých projektech, postačí Windows. V případě plánu většího studia, kde se počítá s větším počtem hardwarových zařízení, která mají s počítačem přímo komunikovat (FireWire, USB nebo MIDI) a nebo kde se počítá s větším počtem softwarů (ať již samostatně běžících - stand-alone a nebo plug-inů), pak se vyplatí uvažovat o Mac OS X.

 

Windows

V případě, že se rozhodneme pro počítač s Windows, není v tento okamžik ještě výběr definitivní. Volit lze mezi 32bitovými nebo 64bitovými Windows, a to ve variantách XP/Vista/7. Obecně doporučuji rozmýšlet nad počítačem jako nad součástí celého systému. Je tedy nutné zkontrolovat, zda jsou pro daný hardware již k dispozici ovladače pro vybraný operační systém. Zároveň je nutné překontrolovat, zda jsou s vybraným systémem kompatibilní také všechny aplikace, které chceme používat. Důležitá je i kompatibilita se 32/64bitovým OS. Plug-in, který sice běží ve Windows 7, ale pouze ve 32bitové verzi, se nemusí správně zobrazit v hostitelské aplikaci, která nativně běží v 64bitových Windows 7. Funguje to i opačně.

 

Velmi doporučuji pořídit anglické Windows Professional (nebo jiný nejvyšší model). Pokud je chceme v češtině, můžeme doinstalovat české prostředí. V českých Windows ale mohou nastat problémy s různým softwarem! Jedná se na první pohled o maličkost, někdy ale není jiné řešení, než přejít na anglické Windows. Ve Windows existuje složka, která se jmenuje (v češtině) Data aplikací. A právě tato složka způsobuje problémy. Některé aplikace neumí správně pracovat s diakritickými znaménky, což bohužel je právě v této složce ono „í“ na konci. Zároveň je fakt, že některé aplikace si do této složky instalují určitá data a nelze cestu změnit (tedy třeba instalovat kompletně na jiný disk). V případě, že se sejdou tyto dvě věci dohromady (a opravdu se to u některého softwaru stává), v českých Windows tato aplikace jednoduše nechodí a nelze dělat nic jiného, než čekat na update, kde bude tento problém odstraněn. To může ovšem trvat neúnosně dlouho a nebo se nemusíme dočkat vůbec. V anglických Windows se tato složka jmenuje Application Data. Jak jinak, v angličtině, bez diakritiky, a tedy bez problémů.

Jak vybírat... XIII - Jak vybírat počítač do studia 1
Jak vybírat... XIII - Jak vybírat počítač do studia 1

Instalace Windows

Ač se to nemusí zdát, instalace Windows nemusí být univerzální. Respektive ona univerzální je a v tom může být problém. Rozhodně je dobré nainstalovat speciální ovladače pro co největší počet specifického hardwaru, který je součástí daného počítače. Při klasické instalaci Windows jsou často nainstalovány jen obecné ovladače. Takový ovladač ale nemusí být pro dané zařízení ideálním. Proto je lepší instalovat ovladače přímo od výrobce, zejména třeba pro základní desku, konkrétní chipset, grafickou kartu atd.

 

Není PC jako PC

Jednotlivé sestavy PC se od sebe mohou hodně lišit. Ač mohou být na čísla (výkon a počet procesorů, velikost paměti RAM, velikost a rychlost disků) dvě sestavy naprosto stejné, výsledný výkon může být velmi rozdílný. Stejně jako u jakéhokoliv jiného zboží, i mezi PC komponenty jsou kvalitativní rozdíly. Některé komponenty jedněch výrobců jsou zkrátka spolehlivější a méně chybové než komponenty jiných výrobců. Uživatelé počítačů Apple mají v tomto výhodu - pro tyto počítače se nepoužívá tak velké množství rozdílných komponentů, a tak je mnohem větší jistota, že v případě použití doporučeného hardwaru prostě bude počítač bez problémů fungovat a práce bude rychlá. Mimochodem, i toto je právě jeden z problém Windows - počítají s příliš velkým množstvím hardwaru, který by mohl být použit, a tak musí být co nejuniverzálnější. A univerzální řešení je v každém případě vždy kompromisem a může častěji docházet ke kolizím.

 

Updatovat systém?

Rozhodně není dobré nechat systém, aby se updatoval automaticky, bez vědomí uživatele, což vyplývá z předešlého odstavce. Uživatel by měl mít vždy nad updatem naprostou kontrolu a před instalací updatu pro jistotu překontrolovat kompatibilitu s veškerým (nebo alespoň tím nejdůležitějším) softwarem a hardwarem.

Psáno pro časopis Muzikus