Historie, legendy, klasika, rarity... - ...metronom
Dobrý timing je samozřejmě základem hry každého bubeníka. Už několik století všichni muzikanti právě proto používají metronom. V dnešní době strojů může takový pomocník ušetřit opravdu hodně námahy a zároveň pomáhá lidem se strojům vyrovnat a právě díky lidskému faktoru při hře je zatím stále i překonat. Jeho úplná historie sahá až do 16. století, kdy Galileo Galilei objevil izochronismus kyvadla, tedy že se kyvadlo hýbe ve stále stejném tempu a, zjednodušené řečeno, záleží pouze na tom, jak je dlouhé. Teprve o sto let později ale přišel přelomový nápad na sestrojení strojku, který kyvadlem hýbe tak, aby ho udržoval v pohybu, ale přitom nenarušil jeho vlastní rytrmus. To byl další klíč k úspěchu.
Samozřejmě to nebylo úplně všechno, poté následovala až do roku 1812 celá série pokusů, kdy Dietrik Nikolaus Winkel zjistil, že dvojitě vyvážené kyvadlo, tedy se závažím na každé straně, dokáže udržet i nízká tempa, například 50-60 BPM, což se do té doby nepodařilo. Potom se stalo prakticky to samé, jako když Jára Cimrman vymyslel žárovku. I v případě metronomu přišel Johann Nepomuk Mälzel a stroj si přivlastnil. I proto už dnes říkáme Maelzelův metronom.
Časem se samozřejmě celý stroj ještě zdokonalil, až bylo úplně nakonec odstraněno i „kulhání“ metronomu. S příchodem střídavého proudu se začaly vyrábět elektromechanické přístoje, které později nahradily digitální zařízení. Dnes už metronom existuje ve všemožných podobách. Hodně využívané jsou třeba i mobilní aplikace a podobně. Současná doba si ale kromě přesnosti žádá ještě daleko víc. 21. století s sebou kromě zmenšování nese i naprosté vymizení. Používáme například sítě, které nejsou vidět. Jak si určitě všimli i bubeníci, na pódiích ubývají kabely. A to samé platí už i pro metronom. Sound Brenner je vlastně velmi přesný metronom, ale už nedělá „chi chi chi chi“, ale pouze vibruje. Díky tomu vytváří tělu puls, stejný, jako je zadané tempo. Navíc má tento nový stroj i další vymoženosti. Jak jsem už zmínil, díky neviditelné síti, kterou používáme, můžeme propojit hned několik dalších přístojů. Tím získá celá kapela jedno stejné tempo a odpadne i většina hádek typu: „Jardo, dneska to bylo zase rychle a včera jsi u toho snad usnul.“Zkrátka metronom je nedocenitelný pomocník nejenom pro začínající muzikanty, ale i pro ty, kteří chtějí například víc experimentovat na poli elektronické hudby, využívat samply a nebo mít prostě strojově přesný feel.