Historie, legendy, klasika, rarity... - Historie buben…
O historii bubnů tady toho bylo napsáno už mnoho. Není to ale na škodu, protože z minulosti se tvoří současnost a tyto informace bývají pro většinu muzikantů inspirací. Dneska se proto podíváme ne úplně do těch nejhlubších dějin, ale do těch fakticky doložených.
Bubny jsou samozřejmě jedním z nejstarších bicích nástrojů na světě. Je zajímavé, že princip, na kterém byly vymyšleny, zůstal i po tisících letech stejný. Primitivně řečeno je to dutá dřevěná kulatina, na které je natažena blána, dříve spíš kůže, na kterou se hraje, ať už rukama nebo paličkami.
Jeden takový kousek, který byl objeven, pochází z období asi dva tisíce let před Kristem z čínské oblasti Čching-chaj. Jmenuje se Alligator - ale rozhodně nemá nic společného s dnešním mobilním telefonem, který tak dychtivě propaguje prezident Zeman. Jmenuje se tak podle kůže, která je na něj natažená. Jeho využití bylo podle doložené literatury čistě rituální a měl, nebo možná ještě má, magické vlastnosti. O těch ale vědecké záznamy nemluví.
Je dost možné, že některý nevěřící muzikant, dalo by se snad použít i slovo šťoural, může toto tvrzení napadnout tím, že aligátoři v této oblasti v Číně nežijí.
To ale samozřejmě není pravda, a navíc v té době jich podle literatury žilo v tamních řekách této oblasti opravdu hojně. Navíc podobných bubnů, na kterých je natažena aligátoři kůže, bylo nalezeno v okolí ještě několik desítek. Holt někde se používala kůže z domácích zvířat, jinde na to šli trochu víc od podlahy.
V porovnání s historií bubnů, první bubenická souprava, která je podobná té dnešní, se začala vyvíjet až koncem 19. století. V roce 1890 se pomalu začal do soupravy přidávat i velký buben, takzvaný šlapák. A svou nezávislost ztratily i činely. Ty rovněž „vývojáři“ přidali k bicí soupravě a hráči na činely se pomalu začínali shánět po novém zaměstnání. Měli ale ještě nějaký čas k dobru. Soupravy se v této podobě začaly masivně prodávat až o několik let později. A než byl celý set kompletní, tedy i s hi-hatkou, trvalo to ještě celých čtyřicet let. Tenkrát se taková souprava dokonce prodávala pod názvem DeLuxe, tedy něco jako luxusní, ojedinělá.