Galerie slavných reproduktorů - Celestion Greenback

Galerie slavných reproduktorů - Celestion Greenback
Galerie slavných reproduktorů - Celestion Greenback

Z dalších hitů firmy Celestion si dnes uvedeme populární Greenbacky. „Kup si grínbeky, mají měkčí zvuk, než vintejdže a líp se nakouří,“ slyšel jsem před dvanácti lety, když jsem chtěl přejít na jinou hlavu Marshalla a rovnou i na jinou bednu. Pořídil jsem si je tedy do své 1960AX - a mám je dodnes. (Nechci tím nic říci, v současné době při menší změně stylu plánuji zkusit zase Vintage 30, to je jen poznámka.) I když by se k nim lépe hodily klasické hlavy, jako JCM800, 900 a další typově blízké, dokážou zvládnout i mou hodně nakreslenou TSL100 stejně jako signature Malmsteena, nemluvě o hlavách Handwired. Pojďme ovšem k jejich charakteristice.

 

Vůbec firma Celestion se dá uvést i takto - pomyslete na několik svých oblíbených kytarových sól - s největší pravděpodobností byly hrány přes Celestiony. Ať už jde o řadu Blue, proslulou výjimečně dynamickým rozsahem (což koneckonců platí pro Celestiony obecně), Classic Lead pro současný nářez, Greenbacky pro vřelý a teplý tón, Vintage 30 pro konkrétní a průrazný, skleněný tón, G12H se zvýrazněnými spodními frekvencemi či G12T-75 pro ryzí řvavost, jsou to reproduktory, které se podílely (a podílejí) na definování zvuku rocku jako takového.

 

Greenbacky patří v současné nabídce firmy do řady Classic a jsou základem pro další modely, jak G12H-75, tak i produktů některých sérií (Heritage, Originals, Signature). Dvanáctipalcový reproduktor má výkon 25 W, citlivost 98 dB, Ceramic magnet (na rozdíl od řady Blue) a frekvenční rozsah 75 Hz-5 kHz. Teplé, neagresivní basy, pokryté, výrazné středy s vyšší citlivostí na vyšších středech - to jsou atributy této série, která se spolu s Blue a Vintage 30 zapsala do historie. I té dnešní.

Psáno pro časopis Muzikus