Galerie slavných předzesilovačů - Peavey Tube Fex, ADA MP1

Galerie slavných předzesilovačů - Peavey Tube Fex, ADA MP1
Galerie slavných předzesilovačů - Peavey Tube Fex, ADA MP1

Peavey Tube Fex

Až do dnešních dnů přetrvala obliba tohoto pre-ampu se dvěma lampami 12AX7. Vedle čtyř základních režimů, Clean, Crunch, Lead a Ultra, se uživatel totiž mohl rozhodnout, zda Tube Fex použije jako lampový, či tranzistorový předzesilovač. Řada kytaristů před svá lampová zařízení zařazuje raději tranzistorový předzesilovací stupeň než další lampy, které se při méně citlivých nastaveních nemusejí vždy snášet s jejich celolampovými aparáty. Navíc zde existovala možnost oba typy předzesilovače v určitém poměru smíchat...

Až třicet sedm efektů doplňovalo základní nabídku tohoto pre-ampu s tím, že se výrobci výrazně soustředili na reverb a funkci ekvalizéru včetně celé řady frekvenčních filtrů.

 

ADA MP1

Jednoznačná klasika, která si z hlediska kvality zvuku nijak nezadá s takovými výrobky jako například Mesa/Boogie Tri-Axis, Marshall JMP-1 nebo Sans Amp PSA-1 od Tech21.

Analogový charakter je zvýrazněn dvěma lampami ECC83. Zařízení nabízí čtyři základní režimy, z nichž dva přinášejí čistý zvuk (S.S. - tranzistor a Clean - lampy) a dva zkreslený zvuk (BRN - typ overdrive, Dist - typ distortion). Zejména zkreslený zvuk se stal jednoznačnou devizou tohoto zařízení, z dalších funkcí si kytaristé oblíbili špičkový chorus, který i při širších nastaveních neubíral na konkrétnosti tónu, a to ani u zkreslených rejstříků. Od zařazení dalších efektů výrobci moudře ustoupili v maximální snaze ponechat jen na kytaristovi samém, co si k tomuto předzesilovači efektovou smyčkou připojí.

Snadné, intuitivní ovládání také výraznou měrou přispělo k široké oblibě tohoto pre-ampu, který můžeme slyšet mimo jiné i na nahrávkách AC/DC a Metalliky, v inovované verzi Classic ho najdeme u Deftones, Iron Maiden a dalších...

Psáno pro časopis Muzikus