Freeware - Již žádné přehmaty v sólech: Zvolte si Impro-Viser!

Freeware - Již žádné přehmaty v sólech: Zvolte si Impro-Viser!
Freeware - Již žádné přehmaty v sólech: Zvolte si Impro-Viser!

Že by další prací prášek? Kdepak! Dnes si představíme program, který schopnostmi, užitností a množstvím funkcí vysoko vyčnívá nad mnohým, co ve světě freeware můžeme nalézt.

 

Základní definice autorů říká, že slouží pro zlepšení schopnosti improvizace (Impro Viser = Improvisation Adviser ). Za touto definicí se skrývá seznam šedesáti (!) základních funkcí, z nichž téměř každá by mohla bez potíží tvořit jeden průměrný freeware. Klíčem programu je zabudování algoritmů z hudební teorie. Ty zde fungují překvapivě dobře a jsou nadmíru funkční.

 

První seznámení s programem může vypadat třeba tak, že si chceme zapsat jednoduchou melodii s harmonií. Nejprve v základním okně zadáme akordy zkoušené pasáže. Potom zapíšeme noty. Obojí lze udělat více způsoby. Mě přišlo nejjednodušší jejich prosté zadání jako text. Malá písmena pro melodii, velká pro akordy. Lze psát jak základní akordy „C“, tak složitější obraty, např. „C13b9“. Kromě prostého přehrávání melodie s doprovodem ve smyčce se nám teď nabízí spousta užitečných funkcí typu „jak s s tím dál naložit“. Takže jen tak namátkou: Umí vytvářet harmonie, improvizovat nad danou harmonií, vytvoří basovou linku, přidá bicí, doporučuje tóny a stupnice nad daným akordem, rozvíjí melodický nápad, zvládne transpozici, ukáže stavbu akordů atd. atd. To vše na základě „perfektně zvládnuté“ hudební nauky, resp. šikovně nastavených algoritmů.

 

Kromě toho může sloužit jako notační program, může být využitý pro přidání textu k melodii, posílání nápadů mezi muzikanty e-mailem atd. Ocenil jsem možnost transkripce stažených sól, u kterých umí barevně zvýraznit tóny, které jsou „mimo“, tedy nás upozorní na „vychytávky“, které mistr-autor využil. Nechybí MIDI implementace. V programu jsou rozsáhlé možnosti nastavení, od hlasitostí přes hudební styl až po zmíněné MIDI. Troufám si tvrdit, že ani po několikatýdenním používání, uživatel nevyčerpá jeho všechny možnosti (to spíš vyčerpá sám sebe).

 

Program je napsán v jazyce Java, takže běží na všech základních platformách(Mac, Win, Linux). Úžasné je, že se je kompletně zdarma, navíc bez Advare a podobných nectností. Proč tomu tak je, vysvětluje úvodní stránka. Program byl vyvinut na univerzitě Harvey Mudd College a práce na něm byly podpořeny několika granty. Stránky autorů obsahují spoustu informací a užitečných odkazů. Na youTube nalezneme pár videonávodů, které nám dají lepší představu o tom, co umí a kde asi začít. O programu se dokonce zmiňuje i Wikipedie.

 

Impro-Viser určitě nebude pro všechny. Jestliže hrajeme jednoduché akordové kolečko C-F-G, asi nás problémy s harmonií příliš netrápí. Pokud si ale chceme zahrát složitější songy... Asi před měsícem jsem se pustil do Riley B. King od mého oblíbence Robbena Forda. A kajícně přiznávám, že na tom pořád ještě makám. Nu, snad mi to s touhle hračkou konečně podaří dotáhnout do konce...

 

www.impro-visor.com

Psáno pro časopis Muzikus