Doprovodná kytara 7. díl - kytarový workshop
Zdravím. Pro tento měsíc bych opět opustil svět hudební teorie a navázal volně na IV. díl našeho seriálu, kde jsme procvičovali rytmus. Minule jsme si tedy procvičili osminky a vysvětlili zápis rytmu, dnes bych se rád podíval na procvičení tzv. šestnáctek. Teď mě tak napadá, ta cvičení nejsou samozřejmě na měsíc, ale je dobré je v různých obtížnostech cvičit vlastně celý život, aby se vaše rytmické cítění pořád zlepšovalo.
Co jsou tedy šestnáctinové noty? Pokud rozdělíme čtvrtkovou notu na čtyři stejné úseky, vzniknou nám tzv. šestnáctinové noty (šestnáctky). Viz doprovodná kytara IV. díl. Tak jako u osmin si můžeme pomoct při počítání pr-vá dru-há atd., lze i u nácviku šestnáctek podobně počítat pr-vá-do-ba, dru-há-do-ba, tře-tí-do-ba, čtvr-tá-do-ba. Jinak obecně šestnáctinový doprovod, nebo abych to řekl lépe, doprovod v šestnáctinovém tempu (feelingu), můžete slyšet téměř všech hudební stylech. Hodně je šestnáctkové cítění spojované například s funky, často ho využívají rockoví-metaloví kytaristé a nebo například, co mě tak rychle napadá, rumba flamenca (Gibsy Kings). Při nácviku používejte metronom. Zkuste si pustit například čtvrťové noty a šestnáctky si, dřív než začnete hrát, představujte v hlavě a naučte se je cítit - slyšet. Pokud by to dělalo problém, můžete si je zkusit na metronomu samozřejmě nastavit. Zkuste také vyťukávat rytmus tužkou nebo tleskat, perfektním cvičítkem je shaker, vajíčko nebo clave. Tak konec povídaní jdeme hrát.
Cvičení 1 - Rytmická stupnice
Nejprve si tedy zkusme šestnáctinové noty zkombinovat s nižšími hodnotami. Napsal jsem tady část rytmické stupnice, kde budeme kombinovat různé rytmické hodny. V druhém cvičení jsem pořadí v rytmické stupnici trochu rozházel. Dbejte na správný rytmus, hlavně při přechodech s jedné hodnoty do druhé. Akordy, které jsem zde napsal, jsou pouze orientační. Změňte si je podle potřeby tak, aby se vám vše dobře hrálo. To též platí o zvuku, můžete samozřejmě použít jak čistý, tak zkreslený zvuk.
Cvičení 2 - Doprovod v power akordech
V dalším cvičení si procvičíme jednoduchý šestnáctinový rockový doprovod pomocí několika power akordů. Než se pustíte do vlastního cvičení, určitě bych nejprve srovnal pravou ruku. To znamená, že stejně, jako jsme ve IV. díle hráli mrtvé (pravačkou utlumené) osminy, budeme hrát s metronomem šestnáctky. Úhozy střídáme nahoru dolů (viz Cvičení 2). Dejte pozor na rytmus zvláště při výměně polohy. Tato místa jsou velmi náchylná na zakulhání. Co se týče pravé ruky, hrajte klidně přes všech šest strun, ale vše utlumte prsteníkem tak, aby zněl jen psaný power akord, ale to asi znáte. Můžete samozřejmě použít jak čistý, tak zkreslený zvuk.
Cvičení 3 - Funky doprovod
Jako další cvičení jsem zde napsal dvě ukázky šestnáctinového doprovodu. První ukázka je funky beglajt, ve kterém střídáme šestnáctinové noty s osminovými. Nejprve bych rytmus zkoušel hrát pouze na jednom akordu, a pokud vše půjde dobře, můžete se pustit do střídaní. Druhou ukázkou je funky riff na akordu E7/9+ (opět kombinuje perkusivní neznělé tóny se znělými). Tento riff jsem navíc okořenil oktávámi (interval, na který se podíváme v dalším díle).
Poznámka ke cvičení
Tato všechna cvičení bych hrál nejdříve velmi pomalu. Začal bych zprvu na nějakých 40-50 BMP, ne víc. A až si budete zcela jistí, postupně zrychlujte. Zkuste se aspoň na pár minut absolutně soustředit na rytmus, ať jste co nejpřesnější. Kontrolou vám bude vždy každá čtvrtková nota, kterou vyťukává metronom. Ti zkušenější z vás si můžou metronom pustit jen na 2. a 4. dobu. Pokud je tedy tempo například 80, nastavíte metronom na 40 a údery kliku budou pouze 2. a 4. doba. Tohle je trochu náročnější, protože máte daleko méně rytmických opěrných bodů. Nicméně je tohle cvičení velmi efektní. Pro dobrou kontrolu se společně s metronomem nahrávejte a pak si nahrávku poslechněte bez hraní. Držím palce, ať vám to jde dobře, a zase za měsíc.
PS: Některá cvičení jsem pro vás, pro lepší pochopení, natočil na video. Použil jsem pouze telefon, takže omluvte kvalitu, ale pro lepší názornost by to mohlo stačit. Videa budou viset na Muzikusím kanálu YouTube.