Blackstar Amplification - medailonek mladé anglické značky
Ač se tato mladá dynamická značka na našem trhu teprve etabluje, již se stihla zapsat svými robustními lampovými kytarovými krabičkami. Nyní se snaží upoutat pozornost svými ručně vyráběnými kytarovými zesilovači.
Blackstar Amplification založili Ian Robinson a Bruce Keir. Tito dva elektroinženýři pracovali v R & D (research and development, tedy výzkum a vývoj) oddělení Marshall. Z této firmy v roce 2004 odešli, aby naplnili své vize a založili svou vlastní značku Blackstar. Pro spoustu lidí může být takový krok překvapivý, vždyť co může být lepšího než pracovat pro takovou legendu? Jak řekl Ian Robinson v rozhovoru pro časopis Guitarist Magazine: „Pracovat pro maršála je určitě skvělé, je to privilegium. Ale je nutné si uvědomit, že lidé mají o marshallech konkrétní představu, kterou je nutné respektovat. Zesilovače musí vypadat a znít jako Marshall. Spolu s Brucem jsme měli spoustu nápadů, ale věděli jsme, že nejsou vhodné pro Marshall. Postupně jsme došli k tomu, že je můžeme realizovat, pouze když založíme svou značku. Chtěli jsme být v tom, co děláme, výjimeční a chtěli jsme využít plného potenciálu práce společného designérského týmu.“ Tři roky pracovali na vývoji, než produkty v roce 2007 představili na Musikmesse ve Frankfurtu. Uvedli se zkreslovadly řady HT V roce 2008 navázali celolampovými zesilovači.
Firmu, která sídlí Angli v Northamptonu, vede Bruce Keir. Kromě něj a Iana Robinsona tvoří jádro firmy ještě Paul Hayhoe a Richard Frost. Všichni čtyři jsou kytaristé, a ačkoli dle vlastních slov již dnes moc času díky Blackstar nemají, stále hrají. Když jsem se ptal, jakou muziku mají rádi, odpověděl mi Paul Hayhoe, že hlavně rock, jak klasický, tak nový, což je ostatně poznat na zvuku jejich výrobků. V Anglii produkty vyvíjí, starají se o obchod a marketing a výroba je pod pečlivým dohledem v Koreji.
Debutovali řadou overdrivových pedálů HT Range. Tyto lampové krabičky jsou na našem trhu již docela známé. Samozřejmě jste je mohli zaregistrovatna stránkách našeho časopisu, v únorovém čísle se podíval na zoubek modelům HT-Boost a HT-Dual Ladislav Ptáček, v dubnovém čísle recenzoval Petr Henych HT-Dist a HT-Distx. Doporučuji k nahlédnutí :)
Co je na těchto pedálech nejzajímavější a v čem také spočívá největší rozdíl oproti konkurenčním výrobkům, je fakt, že lampy jsou v pedálech žhaveny napětím tři sta voltů, tedy stejně jako v pre-ampech lampových zesilovačů. Takto žhavená elektronka má výrazně větší dynamický rozsah. Je to tedy jako byste před svůj aparát zapojili extra lampový předzesilovač. Krabičky se dodávají s napájecím adaptérem a nemohou hrát na baterie.
Na těchto krabičkách se také objevila jejich patentovaná technologie ISF (Infinite Shape Feature), něco jako nekonečné možnosti zvuk tvarovat. Představte si pod tím, co chcete, ale když jsem slyšel ukázky na firemním YouTube profilu, musel jsem uznat, že hrají opravdu výborně.
V čem jsou zesilovače Blackstar jiné?
Zvuk zesilovačů kriticky ovlivňují výstupní transformátory. Blackstar Amplification proto v konstrukci používají nejvyšší kvalitu plechů z oceli s orientovanými zrny. To minimalizuje ztráty jádra a zajišťuje správnou věrnost a dynamiku. Nejvyšší počet otáček pak zvyšuje primární indukčnost a rozšiřuje tak spodní přenášené pásmo. To platí i pro síťové transformátory, které jsou také konstruovány ze stejného plechu. To v tomto případě minimalizuje rozptyl magnetického pole, který by mohl způsobovat nechtěný brum a šum. Co je neméně zajímavé, je fakt, že všechny konstrukce, na rozdíl od většiny dnešní produkce, jsou navrženy na velmi dlouhou životnost. Šasi je z 1,6mm svařované oceli. Na mou otázku, jaké používají lampy, mi Paul Hayhou odpověděl, že rádi používají ruské lampy, prý že díky velkým produkcím mají stabilní parametry. Výkonové sekce osazují Tube Amp Doctor EL34STR, které jsou velmi spolehlivé a výborně hrají. Comba a boxy jsou osazeny klasickými Celestion Vintage 30.
Produktové řady
Série HT
Jde o pět overdrive/booster pedálů: HT-Boost, HT-Drive, HT-Dist, HT-Distx a HT-Dual. Společné pro všechny pedály je mohutná konstrukce, ECC83 žhavená třemi sty volty, buffered bypass, dva výstupy
(s různou úrovní u HT-Boost, u ostatních je druhý výstup se speaker simulátorem). Modely HT-Dist, HT-Distx a HT-Dual mají patentovaný ISF obvod.
Série Artisan
Komba Artisan 15 a Artisan 30, hlava Artisan 100 a box Artisan 412. Společné je precizní zpracování, spoje ponit-to-point pájené na očka. Každý zesilovač je velmi specifický, zaslouží si samostatné testy. Výkonová sekce je tvořena EL84 (EL34). Komba umožňují přepnout z push-pull (třída AB) na single ended (třída A). Komba mají dva kanály, jeden má v pre-ampu EF86 a disponuje přepínačem ovlivňujícím basy a nižší středy. Druhý kanál je osazen ECC83. V kombech a boxech jsou klasické nejoblíbenější Celestion Vintage 30. Kabinety jsou ve verzi A i B, vyrobeny z 18mm březové překližky. Doporučuji shlédnout videa na YouTube, kde Ian Robinson, architekt těchto perel, zesilovače představuje.
Série One
Má opět čtyři zástupce, 45W kombo, 100W a 200W hlavu a box 412. Tyto jinak různě vybavené zesilovače spojuje celolampová efektová smyčka, MIDI přepínání, přepínání výkonu a ISF. První dva zesilovače jsou osazeny 2 x ECC82, 3 x ECC83, 2(4) x EL34. Dvěstěwattové monstrum má
3 x ECC82, 3 x ECC83 a 4 x KT88. Rozdíl mezi sérií Artisan a One je v zaměření, Artisan jsou klasické, spíše butikové aparáty, One jsou moderní aparáty, vybavené patentovanými vychytávkami, jako je ISF nebo DPR, vícekanálové s přepínáním a MIDI ovládáním.