12 největších chyb, které děláme v domácím studiu - Jak si vybrat nahrávací software
Nahrávací software (DAW) je srdcem dnešních studií. Jeho výběr je důležitý krok. Jak vybrat správné DAW pro vaše studio?
Při výběru DAW je pro mě nejdůležitější, zda se mi v daném prostředí dobře pohybuje. Zda je vše rychle po ruce a program je stabilní. Nikdo neřekne, že nahrávka má typický zvuk Cubase, Studio One nebo Pro Tools, nedá se to poznat. Všechny současné DAW umožňují to samé - nahrávání, editaci a mix. Rozdíl je ve způsobu, jak k cíli dojdeme.
DAW je jako hudební nástroj a nějakou dobu trvá, než ho ovládneme. Naší strategií by měl být vhodný výběr softwaru a snaha o ovládnutí jeho funkcí. Stejně jako u hudebního nástroje to ale vyžaduje čas a snahu. Funkce se v DAW napodobují - přechody na jiný software jsou spíš ztrátou
času. (Hlavně v domácích studiích, kde musíme s časem šetřit.) Dříve nebo později se daná funkce ve vašem DAW také objeví. Jak tedy při výběru postupovat?
1. Zaměření
Pokud bereme DAW jako klasický záznam editaci a střih, je vhodné sáhnout k takovým softwarům, které jsou pro takový typ práce postavené. Většinou se jedná o dlouhodobě osvědčené, jako jsou Cubase, ProTools nebo novější Studio One. Pokud naopak tíhneme více k samplům a elektronice, jsou vhodnější DAW jako Ableton Live nebo Fruity Loops Většinou ale můžeme dělat jakýkoliv typ práce v jakémkoliv DAW. Například Cubase nebo Studio One nemá problém s ovládáním samplů a do Fruity Loops nahrajeme i audio stopy.
2. Vazba na hardware
Vhodným vstupem do tohoto světa je nákup DAW s převodníkem. Pokud koupíme převodník, má k němu daná firma i vlastní DAW. Dostaneme ořezanou verzi DAW, se kterou můžeme začít. Má to dvě výhody: Dostáváme DAW a převodník v ceně. A zpravidla je převodník s „domácím“ DAW i hlouběji propojený. To znamená, že některé funkce jsou lépe provázané než u převodníků jiných firem.
3. Vazba na konkrétní hardware
Pokud kupujeme DAW z druhé ruky, ověřte si, zda nemá vazbu na konkrétní hardware. Například starší, nižší verze Pro Tools mají vazbu na konkrétní převodníky od M-Audio. Jinak se daný software nerozběhnete.
4. Verze
Většina výrobců nabízí DAW ve více verzích. Ty se liší funkcemi, které jsou k dispozici. Nižší verze mají méně továrních plug-inů, méně virtuálních nástrojů, nebo můžeme použít méně stop v projektu. Na webech výrobců nalezneme srovnávací tabulky, podle kterých si uděláme přehled o jednotlivých funkcích.
Zkoušejte
I když mohou DAW vypadat podobně, je dobré si je vyzkoušet. Stejně jako u hudebního nástroje, jde o pocit. U některého nástroje poznáte ihned, že je ten správný pro vás. Vyzkoušejte trialové verze. Jděte se podívat k někomu, kdo program vlastní. V každém současném DAW lze vytvořit plnohodnotnou profesionální nahrávku. Jde ale o to, zda vám konkrétní software sedí.