Yamaha SO8
Firma Yamaha zjevně vyhlásila otevřenou válku na poli syntezátorů. Dle mého soudu je totiž tento skvělý nástroj rytířem na koni v duelu především proti Rolandu XV-88 a dalším, se kterými se v posledí době roztrhl pytel. Poslední Veletrhy NAMM Show a frankfurtský jsou toho jednoznačným důkazem. To, že s tím jde ruku v ruce cenová válka, je nabíledni, což je pro nás, uživatele, dobrá zpráva. Proto nahlédněte zde, nač se má třeba zrovna vaše peněženka v nejbližších týdnech těšit...
Hned zkraje
musím varovat lehkomyslné nadšence, kteří si jezdí nástroje kupovat "jen tak", třeba metrem či autobusem (já to hrubě podcenil ), že podvečerní autobusová linka do Letňan není vskutku ten pravý ořechový dopravní prostředek pro tohle yamaží digitální novorozeně, přestože vaše povznesená nálada z jeho narození ve vaší domácnosti je schopna se přenést přes ledacos. Jeho rozměry jsou totiž cca 132 x 39 x 16 cm a váha nástroje činí téměř přesně 20 kg.
Po vybalení z krabice vám krom samotného nástroje vypadnou čtyři totožné manuály, adaptér a CD-ROM, nazvaný TOOLS for S08. Na něm najdete sadu doprovodných SW pro PC/Mac - SQ01 Voice Editor pro editaci zvuků v nástroji, Card Filer pro obsluhu Smart Media TM / Multimedia Card slotu v nástroji, USB MIDI driver a několik přidaných programů z počítačového světa, např. Adobe Acrobat Reader.
Značně prozřetelnou
bych nazval orientaci Yamahy směrem ke světu počítačů. Pro komunikaci s nimi je nástroj vybaven dvěma podstatnými doplňky. Především USB konektor, bez kterého se dnešní počítače prostě neobejdou, jelikož většina dnešních periférií s ním počítá (tiskárny, skenery, foťáky, PCkamery, apod.) díky jeho vysoké komunikační rychlosti. Tím druhým je mechanika SM/MM karet, kterýžto formát média velmi razantně útočí na vedoucí pozici univerzálního média pro věky příští ( uživatelé digitálních fotoaparatů a DV kamer mi dají za pravdu ). Škoda jen, že se ještě tato jednotka v S08 na připojeném počítači po instalaci nehlásí jako další disk, podobně, jak to činí tyto mechaniky, jež jsou součástí výbavy některých tiskáren a skenerů. Práce s kartou je pak mnohem jednodušší a navíc odbourává nutnost další stejné mechaniky v počítači, potřebujete-li s daty na kartě dále pracovat. Ale život jde dál a nejspíš právě tímto směrem se bude brzy vývoj ubírat.
Popis nástroje
Kupodivu a na rozdíl od zažitého standardu, není ovládací soustava displeje a tlačítek orientována do středu panelu, ale prakticky je celá umístěna v jeho pravé části. Pro ty z nás, kdo jsou zvyklí nástroj svižně ovládat aktuálně levou rukou, nastává drobný problém, speciálně umístění datového kolečka na pravou stranu panelu je dosti nešťastné řešení. Je to samozřejmě pouze otázka zvyku, nic víc, nic míň.
Celý nástroj je upraven tradičně vkusně a decentně, v černé barvě. Displej je umístěn přesně uprostřed (aspoň něco...) a jeho větší velikost je užitečná. Je podsvícen příjemným, nevtíravým, oranžovým světlem, které - jak se zdá - je uživateli oblíbeno. O tom svědčí i fakt, že Yamaha není jediná, kdo je dnes využívá. Pochopitelně zcela na levé straně panelu jsou obě kolečka Pitch bendu a Mod. Obvyklý "yamaží" tahový potenciometr Volume je vlevo od displeje. Vpravo je pak přehledná tabulka ovládání, jak jsou organizována a zobrazována na displeji - Editace skupin a zvuků, kontroléry a ovládání mechaniky karty. Tlačítek na panelu není ani moc, ani málo, optimální počet. Seřazeny jsou do čtyř oddílů:
- Mode (volba zvukové banky, ovládání editoru, MIDI, karty a sekvenceru),
- Part/Element/Key (ovládání v režimu Multi edit a Voice edit) + Data (pro pohyb kursoru v jednotlivých úrovních a přidání/snížení dané hodnoty),
- Drum/Category (vstup do bank zvuků, bicích a uživatelských, tedy presetů, GM, GM2/XG a User režimu, ve kterém lze 128 zvuků editovat)
- Numerická klávesnice s druhou funkcí volby skupin nástrojů v bankách (piano, string, apod.), volbou chromatických perkusí a tlačítko Exit pro ukončení práce v daném režimu či úrovni.
Zcela vpravo je pak již zmíněné datové kolečko.
Zadní panel
Klasický audio stereo výstup, výstup do sluchátek, vypínač nástroje, nožní spínač a pedál, MIDI výbava IN/OUT/THRU, SM/MM card slot a USB konektor.
Klaviatura
Je velmi příjemná, vybavená klávesami s patentovanou technologií Balanced Hammer (BH), jež využívá důležitou vlastnost reálných piánových kláves, respektovanou rovněž u klaviatur pián Yamaha série P - klávesy v nižších polohách mají tvrdší reakci, jelikož vyvažují těžší kladívko - nazvanou Graded Hammer Effect (GH). Tato vlastnost je sice v přímém protikladu s potřebami rychlé odezvy, např. potřebujete-li nahrát rychlý part bicích, ale (jak říká manuál a i vyzkoušení) u S08 bylo i toto vzato v úvahu, takže obojí (narůstající vyvažující zatížení i co nejrychlejší odezva) se, zdá se, vzácně snoubí v optimální, kompromisní symbióze (oh, jak vznosně řečeno... ). Tentýž Initial touch je využit i u dalšího Yamaha syntezátoru - Motif 8. Lze nastavit až šest režimů citlivosti odezvy kláves (Norm, Soft1, 2, Easy, Wide a Hard). Trochu jsem byl překvapen poměrně dosti tvrdým dorazem kláves, který mi přijde až jako bouchnutí, které u tichého "hraní si pro radost" působí trochu rušivě. Mám pocit, že u jiných výrobců digitálních pian, ba i u jiných nástrojů Yamaha jsem se s tím nesetkal, či spíše doraz nepůsobí tak rušivě, protože jsem si ho prostě nevšiml, ale i toto jistě podlehne síle zvyku a přizpůsobení hráče.
Vlastnosti syntezátoru
Využívá pokročilou AWM2 syntézu a samply, 64hlasou polyfonii, k dispozici je 749 zvuků a 31 sad bicích (editovat lze 128 zvuků a 2 sady bicích). Bicí a piána jsou samply, identické s nástroji Yamaha série S.
Zvuk lze editovat z hlediska až čtyř elementů. Řekněme si nejprve, co se vlastně editovat dá:
- Obecně (General) - editace jména, výstupu, apod.;
- Kontroléry - určujete vlastně zdroje zvuku pro tón, hlasitosti, rozsah na klávesnici, stereo efekt, vše pro každý z elementů:
- Pitch - PEG (Pitch Envelope Generator) - známé fáze průběhu tónu Attack, Decay, Sustain, Release
- Filter - FEG (Filter Envelope Generator) - propustnost jednotlivých fází tónu
- Amplitude - AEG (Amplitude Envelope Generator) - hlasitost a délka trvání jednotlivých fází
- LFO (Low Frequency Oscilator) - má na svědomí např. vibráta, wah, tremolo, aj.
- Efekty - 24bitové, k dispozici jsou dvě systémové jednotky skupin efektů po 17ti efektech - Reverb a Chorus, dále jednotka Variation s 54 efekty. Všechny lze využít pro oba režimy - jednotlivé zvuky i multirežim.
Editovat lze samozřejmě nejen v nástroji samotném, ale pochopitelně také mnohem pohodlněji v počítači pomoci dodaného SW Voice editoru.
Sekvencer operuje se Smart Media TM kartou a ukládá na ni ve formátu SMF format 0 pouze přímou hru. Dodaný SW Card filer umí mj. převést SMF formát 1 na formát 0, se kterým pouze S08 pracuje.
MIDI pracuje na běžných 16ti kanálech ve všech třech režimech IN/OUT/THRU. Musím konstatovat (podobně jako kolega Forró u korgu), že ani Yamaha se nenamáhá uživateli sdělit sebemenší zmínkou cokoliv o SySex datech a jejich ovládání. Pokud si dobře vzpomínám, tak naposledy jsem to snad viděl v dokumentaci ke svému syntezátoru Kawai K11 před řadou let. Že by to nejlepší z MIDI opravdu, ale fakt jistě vymíralo? Škoda...!
Splitting - rozdělení klávesnice je možné samozřejmě na kterémkoliv místě klaviatury, jeho realizace je jednoduchá - včetně nastavení obou zvuků se vejde do čtyř kroků.
Layering - vrstvit zvuky lze ve dvou úrovních a jeho nastavení je rovněž prosté.
Během přehrávání songu ze sekvenceru můžete live hrát vlastní part.
Demo postupně prochází všechny skupiny nástrojů, nezřídka jen několikasekundovou předváděčkou. Demo party lze volit dle zájmu, běží-li kontinuálně, děje se tak ve smyčce.
That's it!
S08 je nový, moderní syntezátor v ceně 49 900 Kč, použitelný jak doma, tak i na pódiu nebo ve studiu. Umí se tvářit jako digitální piáno, díky kvalitní 88 klávesnici, či jako Master keyboard k soustavě škatulí v racku "železném", či virtuálním. V žádném případě neudělá ostudu ani svému výrobci, ani majiteli. Lze jen doporučit jak do analogového, tak digitálního studia.
Info:
Yamaha S08 je 64hlasý syntezátor s plně vyváženou 88 klávesnicí. Díky USB portu a Smart Media TM kartě velmi kompatibilní s počítačovým okolím. Cena je 49 900 Kč.
Plus:
komunikace s počítačem (USB, SM card)
dodaný SW pro editaci zvuku
optimální počet tlačítek na panelu
vlastní doprovod hraného songu
Mínus:
sekvencer - pouze Direct play, se záznamem na SM kartu
dosti tvrdý doraz kláves
pouze analogový stereo výstup