Yamaha PSR-S950 - novinka mezi keyboardy řady PSR
Král je mrtev, ať žije král. Tak to je proslulá fráze pronášená v souvislosti se jmenováním nového panovníka. Jistě si teď položíte otázku, co má společného tato fráze s keyboardy firmy Yamaha. Nic víc, nic míň. Vládu mezi keyboardy Yamaha řady PSR přebírá model PSR-S950.
V září roku 2012 byly představeny nové keyboardy firmy Yamaha. Tyto nové modely se o měsíc později také objevily na pultech obchodů. Model PSR-S910 byl nahrazen jednou z novinek PSR-S950. Dnes se tedy podíváme, co nového nám tento model přinesl.
Na první pohled
Nový model PSR-S950 je tentokráte proveden v černé barvě. Pokud se podíváte na čelní panel, zjistíte, že design a rozmístění ovládacích prvků je přepracován. Hlavní sekce zůstávají seskupeny podobně, jen se změnilo rozmístění některých tlačítek.
Pokud si přední panel přiblížíme v řeči čísel, vypadá vše následovně: Standardní klaviatura se šedesát jedna klávesami. Na levé straně vedle klaviatury dvě kolečka - Pitch Band a Modulation. Pod klaviaturou vstup pro sluchátka (stereo jack 6,3 mm). Nad klaviaturou je rozmístěno čtyřicet dva větších tlačítek sekcí Style Control, Registration Memory, Multi Pad Control, One Touch Setting a Upper Octave. V pravé a levé horní části je standardně umístěno ozvučení nástroje. Středu horní části vévodí barevný LCD TFT QVGA displej, kolem kterého jsou seskupeny další ovládací prvky. Levá strana od displeje obsahuje třicet tři tlačítek sekcí Song a Style, kolečko Master Volume a vypínač pro zapnutí a vypnutí nástroje. Přímo kolem displeje je rozmístěno šestnáct systémových tlačítek. Pod displejem je dalších osmnáct. Pravá strana od displeje obsahuje velké stříbrné datové kolečko, třicet dva tlačítek sekcí Voice a Voice Control. Tlačítka jsou provedena ve třech barvách. Šedá, černá a bílá. Více než polovina tlačítek má zabudovanou LED diodu indikace svého stavu.
Zadní panel nástroje je také přepracován. Vstupy a výstupy jsou zde uspořádány pouze do jedné řady. Zleva doprava jsou seřazeny následovně. DC In, Foot Pedal 1, 2 (mono jack 6,3 mm), Output R, L/L+R (mono jack 6,3 mm), Aux In (stereo jack 3,5 mm), Mic/Line In (jack 6,3 mm), mini knoflík Input Volume, přepínač Mic/Line, MIDI In/Out, USB Tto Host, To Device a Video Out (cinch).
Nový model mne potěšil zajímavým vzhledem a logicky propracovanějším rozmístěním ovládacích prvků. Nástroji prospělo i seskupení vstupů a výstupů do jedné řady. Je zde téměř vše jako u předešlého modelu. Malá změna je na místě Aux In (malý stereo jack). Také zde budete marně hledat přípojku LAN pro internet, která už není trendy.
Operační systém nástroje
Grafické rozhraní OS není ničím novým. Vychází prakticky z Tyros 1. Pokud jste tedy uživateli některých starších modelů (Tyros 1-4, PSR-S900, 910, 700, 710, PSR-3000, 1500), neměli by jste mít problém s ovládáním PSR-S950.
Testovaný nástroj měl k dispozici OS ve verzi 1.03 z roku 2012. Ten je do budoucna připraven k updatování. OS detailně popisovat nebudu, protože se prakticky nic zásadního nezměnilo. OS s vámi může komunikovat v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině a italštině. Češtinu zde ale nehledejte. Přece jen dvě drobnosti na závěr, které by vás mohly zajímat. První je náběh OS, který zde trvá poněkud déle - cca 38,5 vteřiny. Důvodem tohoto delšího náběhu jsou nové styly Audio. Druhá drobnost je hlasité cvaknutí nástroje po náběhu OS. To samé platí při vypínání.
Klaviatura nástroje
Firma využívá i u tohoto modelu varhanní klaviaturu s šedesát jedna klávesami s rychlostní úhozovou dynamikou. Klávesy mají standardní velikost. Model devět set padesát nabízí také možnost nastavení citlivosti úhozu (Hard 1, 2, Medium a Soft 1, 2).Další možností jsou stejné jako u předešlého modelu. Není tedy nutné se o nich rozepisovat.
Zvukový modul
Nový model má k dispozici celkem 786 zvukových barev + 33 sad bicích a efektů SFX. Standard XG disponuje dalšími 480 zvukovými barvami. Jednotlivé kategorie zvukových barev byly navýšeny následovně: SuperArticulation - 62), Mega Voice - 23, Sweet! - 27, Cool! - 64, Live! - 39 a Organ Flutes - 20. Zlepšena byla také jejich kvalita. Byly převzaty ze špičkových nástrojů Tyros 3, 4 a Motif XS a XF. Navýšení nastalo i u bicích sad a SFX. Je jich o pět více.
Nástroj rozumí standardům XG, XF, GS (pouze pro přehrávání), GM2 a GM. Polyfonie nástroje je standardní - sto dvacet osm hlasů.
Zvukové barvy jsem si prošel a musím říci, že zní zase o něco lépe než u předešlého modelu. Nejvíce na mne zapůsobily zvukové barvy ze skupin SuperArticulation, Mega Voice a Organ Flutes.
Hudební styly
Model PSR-S950 nabízí uživateli více hudebních stylů. K dispozici je jich v základu 408. To je o osmdesát šest více než u jeho předchůdce. Všechny styly jsou uspořádány do jedenácti kategorií - Pop & Rock, Swing & Jazz,Latin, Entertainer, Ballad, R & B, Ballroom, World, Dance, Country, Movie & Show. Poslední dvanáctá kategorie (Expansion/User) je určena rozšiřujícím balíčkům a stylům, které si třeba sami vyrobíte. Mimo standardních hudebních stylů s označením Pro (350), Session (32) a Free Play (1) zde najdete také velkou novinku. Jsou to hudební styly s označením +Audio (celkem 25 stylů). Pojďme si v kostce představit.
Novinku zatím najdete pouze u modelu PSR-S950. Nenabízí ji v tuto chvíli ani vlajková loď Tyros 4! Podle Yamahy je právě toto budoucnost hry s hudebními styly. Jde vlastně o to, že MIDI stopy postupně nahradí v hudebních stylech audio stopy. Ty budou nahrány živými hudebníky na skutečné hudební nástroje.
Nyní je to tak, že hudební styly +Audio mají kromě MIDI stop také jednu audio stopu. Většinou se jedná o stopu bicích a perkusí nebo stopu s různými vokálními efekty a podobně.
Největším úskalím u audio stylů je transpozice audia bez změny rychlosti a změna tempa bez změny ladění a ztráty kvality původního vzorku. To je vlastně jediný důvod, proč se ještě audio styly masově nerozšířily.
U audio stop bicích se vývojáři od Yamahy zaměřili hlavně na změnu tempa bez deformace vzorků. Pro tento účel byly zpracovány a patentovány speciální algoritmy, které pomáhají řešit tento problém.
Vše funguje následovně. Hudební styly +Audio mají k dispozici dva údaje o tempu. První údaj říká, v jakém tempu se hudební styl standardně spustí. Druhý údaj říká, do jakého tempa lze hudební styl maximálně zrychlit. Pokud tuto maximální hranici tempa překročíte, audio stopa se automaticky vypne. Vše si popíšeme na následujícím příkladu: Vybral jsem hudební styl RetroSoul. Uvedené tempo je 145. Tempo můžete zrychlit až na 204 (údaj v závorce). Pokud nastavíte tempo 205 audio stopa se automaticky vypne.
Určitá deformace u tohoto stylu je slyšitelná i směrem dolů již od tempa 90. Pokud si tedy shrneme výše popsané, vždy půjde o rozumné rozmezí tempa u konkrétního stylu.
Jedno je už dnes jisté. Jedná se o jednu z prvních vlaštovek u keyboardů v oblasti hudebních stylů s využitím audio stop. Určitě bude zajímavé sledovat, co nového nám na poli audio stylů další modely přinesou.
Co se týče dalších možností hudebních stylů, tak ty jsou podobné jako u předchozího modelu.
SFF GE hudební styly, které jsou někdy označovány také jako SFF2, se poprvé objevily u keyboardů firmy Yamaha před pěti lety u modelu Tyros 3. Ve výbavě je nabízely i další modely, Tyros 4 nebo PSR-S 910/710. Zapomenuty nebyly ani u PSR-S950. Tyto hudební styly mají v sobě zakomponovány informace o tom, které tóny mají znít u akordů při reálné hře na skutečnou kytaru. To platí i pro hru v obratech. Je tedy úplně jedno jestli jsou styly vybrnkávané nebo jsou hrány technikou „strum“. Výsledkem je autentické podání hry na doprovodnou kytaru tak, jak ji hrají skuteční kytaristé.
Efekty
Devětsetpadesátka má k dispozici i o něco více efektů. Reverb (44 předvoleb + 3 uživatelské), Chorus (106 + 3), DSP 1 (295 + 3), DSP 2-4 (295 +10), Master EQ (5 + 2), Part EQ (28 partů), Mic Effects (3 Noise Gate Compressor a 3Band EQ). Nechybí ani vokální harmonizér (Vocal Harmony). Ten má k dispozici 44 předvoleb, 60 uživatelských nastavení a 23 vokálních efektů. Navýšení se dotklo všech efektových skupin. Hlavním tahákem v oblasti efektů jsou kytarové efekty kategorie Real Distortion. Celkem jich je k dispozici 19.
Ozvučení nástroje
Nový model dostal také nové ozvučení. K dispozici je digitální zesilovač s vyšší účinností a menším zkreslením o výkonu 2x 15 W. Reproduktory jsou dvoupásmové (13 cm + 2,5 cm dome tweeter). Změnil se i objem rezonančního prostoru pro reproduktory. PSR-S950 má k dispozici 5,15 litrů, což je o 1,67 litru více než model předchozí. Jelikož jsem měl v době testu k dispozici i PSR-S910, ověřil jsem si vše v praxi. Musím říci, že výše popsaná změna je slyšet hned na první poslech.
Rozšiřující balíčky
Nástroj si můžete rozšířit balíčky World Music Expansion Pack. První rozšiřující balíček je zcela zdarma. Vybrat si můžete celkem z osmi balíčků - Euro Dance, Western Europe, Eastern Europe, Celtic (Severní Evropa), Latin (Jižní Evropa), Balkan (Východní Evropa), Oriental (Řecko a Turecko), Europa (Best of). Každý z balíčků obsahuje určitý počet hudebních stylů, zvukových barev, registrací a MIDI demo skladeb. Kompletní seznam s obsahem jednotlivých balíčků najdete na této adrese.
Na testovaném nástroji byl k dispozici balíček Eastern Europe, který měl k dispozici 40 hudebních stylů, 60 zvukových barev, 80 registrací a 3 MIDI demo skladby.
Aplikace iOS
Standardem dnešní doby je podpora mobilních zařízení. Není tomu jinak ani v případě firmy Yamaha. Ta preferuje applovský iOS, pro který také sama vyvíjí různé aplikace. S PSR-S950 můžete využít například aplikace Repertoire Finder, Mobil Music Sequncer, Visual Performer Synth & Pad, Cloud Audio Recorder a další. Přehled aplikací najdete na cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/keyboards/apps/ nebo na cz.yamaha.com/cs/products/apps/ .
K některým aplikacím tzv. Core MIDI je pro propojení s iOS zařízením zapotřebí MIDI převodník Yamaha i-MX1. Díky tomuto převodníku je nástroj kompatibilní prakticky s jakoukoliv Core MIDI aplikací jako Garage Band, Cubasis, Sample Tank a další. Výše uvedený převodník je kompatibilní s následujícími iOS zařízeními - iPhone 3GS, 4, 4S, 5, iPad 2, 3, 4, mini a iPod Touch 3, 4.
Pokud budete chtít iZařízení propojit s nástrojem přes USB to Host, budete potřebovat kromě adaptéru Apple Lightning to 30-pin také sadu Apple iPad Camera Connection Kit.
Pokud vás zajímají podrobnosti ohledně aplikací, převodníku nebo propojení, doporučuji navštívit firemní www.
Další novinky
Zde se zmíním o dvou novinkách, které nabízí PSR-S950. První z nich je vokální harmonizér VH2. Ten byl převzat z Tyrosu 4. Jeho hlavní devizou je snadnější ovládání a detailnější možnosti nastavení všech parametrů. Druhou novinkou je funkce Audio Link To Multi Pad. Ta umožňuje přiřadit libovolný audio soubor ve formátu wav ke konkrétnímu tlačítku Multi Padu. Poté můžete tento přiřazený soubor libovolně spouštět stiskem jednoho tlačítka. Délka souboru může být dlouhá až osmdesát minut. Audio data musí být vždy uložena na připojené USB paměti.
Závěr
Nový model PSR-S950 nabízí zase o něco více možností než jeho předchůdce. Nástroj má přepracovaný design, více zvukových barev, hudebních stylů i efektů. Najdete zde také dvě novinky, které nenabízí ani vlajková loď Tyros 4. Audio styly a Audio Link to Multi Pad. Co se týče nových hudebních stylů +Audio, ukazuje výrobce jasně, jakým směrem se bude do budoucna ubírat cesta klávesových nástrojů s automatickým doprovodem. Zapomenuta není ani podpora mobilních zařízení s iOS. Samozřejmostí je firemní software pro iZařízení.
Pokud tedy chcete být „in“ a uvažujete o koupi nového nástroje, neměl by tento model uniknout vaší pozornosti.
Info:
Yamaha PSR-S950 je novinkou mezi keyboardy řady PSR. Cena této aranžovací stanice je 47 990 Kč i s DPH.
Plus:
nový design
nové hudební styly +Audio
nové ozvučení
více nových zvukových barev
rozšiřující balíčky
podpora iOS zařízení
Mínus:
hlasité cvaknutí po spuštění a vypnutí nástroje
absence přípojky LAN pro internet
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Klaviatura | 61 kláves s rychlostní úhozovou dynamikou |
Polyfonie | 128 hlasů |
Zvukové barvy | 786 zvukových barev + 33 bicích sad/SFX sad |
Podporované standardy | XG, XF, GS, GM2, GM, SFF, SFF GE |
Podporované formáty souborů | SMF 0/1, XF, WAV, MP3 |
Hudební styly | 408 (Audio, FreePlay, Pro, Session) |
Efektové procesory | Reverb (44 + 3), Chorus (106 + 3), DSP 1 (295 + 3), DSP 2–4 (295 + 10), Master EQ (5 + 2), Part EQ (pro 28 partů), mikrofonní efekty – Noise Gate, Compresor, 3Band EQ |
Vokální harmonizér | Ano – 44 presetů, 60 uživatelských nastavení, 23 vokálních efektů |
Displej | Barevný – LCD TFT QVGA |
Jazyk OS | angličtina, němčina, francouzština, španělština, italština |
Datové úložiště | interní paměť, interní paměť pro rozšiřující paket, USB Flash paměť |
Vstupy a výstupy | DC in, Microphone, aux in, Headphones, output R, L/L+R, Video out, Foot Pedal, USB to Device, USB to Host, MIDI IN/OUT |
Ozvučení nástroje | dvoupásmové 2x 15 W |
Volitelné příslušenství | sluchátka HPE–160, USB/MIDI Interface UX–16, sustain pedál FC4/FC5,
volume pedál FC7, klávesové stojany L–6/L–7 |
Rozměry | 1002 x 437 x 148 mm (šířka, hloubka, výška) |
Hmotnost | 11,5 kg |
www: