Waves iGTR - „kapesní“ multiprocesor pro kytaru s digitálním modelingem
Waves je vyjímečná firma. V roce 1992 totiž vytvořila svůj legendární Q10 - desetipásmový softwarový parametrický ekvalizér s univerzálním použitím. A zároveň s ním a díky němu vzniklo i slovo plug-in, které dneska běžně užíváme pro stovky a tisíce softwarových modulů.
Firma je dodnes v první linii a její produkty stále patří k nejlepším na trhu. Proto mě docela příjemně navnadilo, když jsem uviděl krabičku kapesních rozměrů za lidovou cenu, určenou kytaristům.
Na pohled nic složitého...
Je docela pochopitelné, že ve Waves pocítili nutkání postavit se čelem k akustickému modelování, které zasáhlo kytarový svět. Vedle těch nejznámějších soft produktů, jako jsou IK Multimedia AmpliTube, Line 6 GearBox nebo Native Instruments Guitar Rig, úspěšně vystavili svůj modelující software GTR3.
iGTR představuje jeho (značně) zjednodušený extrakt, asi jako Pocket POD u Line 6 - není bez zajímavosti, že se oba přístroje objevily téměř současně.
Vyniká neobyčejně jednoduchým ovládáním. Nepotřebujete žádný návod (v podstatě ani neexistuje), všechno je zřetelné z popisek na ovládacím panelu. Ten obsahuje jenom tři třípolohové přepínače a přilehlá tři ovládací kolečka. Na první pohled je zřejmé, že systém nabízí modelovaný zesilovač a k němu ještě dva efekty. Každý z těchto modulů nabízí tři varianty.
Zesilovač
Warm, Normal a Bright. Přilehlé kolečko reguluje Drive, funguje tedy podobně jako gain u kytarového předzesilovače - na jedné straně čistý zvuk a na druhé maximální zkreslení. Varianta Warm zdůrazňuje lampový charakter zvuku s hutnými středy a vyváženými hloubkami, obstará velmi pěkný overdrive bluesového charakteru nebo čisté jazzové zvuky. Model Normal využijete především pro rockové barvy, je nejlépe frekvenčně vyvážený v celém harmonickém spektru, má razantní čistý zvuk, který postupně přechází přes crunch až do náležitě drsného hardrockového zkreslení. Bright v čisté podobě užijete jako doprovodnou funky kytaru, do jisté míry (záleží samozřejmě i na kytaře) může simulovat také akustický zvuk. Zkreslení má jednoznačně metalový charakter s extrémně zvýrazněnými syčivými výškami. Nenajdete zde sice obvyklé odkazy na konkrétní hardware typu Mesa/Boogie, Marshall nebo Fender, přesto však je modelující systém velice flexibilní a umožňuje takovou variabilitu, že by nikdo neměl mít problém trefit právě tu barvu, kterou potřebuje. Výsledkem je ve všech případech klasický vintage zesilovač - škoda, že chybí byť i jednoduchý kompresor, který dokáže ke kytarovému zvuku přidat celou další dimenzi. Při extrémních zkresleních by se navíc hodil ještě noise gate.
Efekty
Přepínač pro modulační efekty nabízí Phaser, Tremolo, nebo (auto)Wah. Ovládací kolečko ve všech případech reguluje modulační frekvenci (tempo). Jinak jsou efekty nastaveny na zlatou střední cestu s relativně opatrným amplitudovým rozmezím v zájmu co nejširší použitelnosti, Wah má však dostatečně velkou razanci s velmi pěkným harmonickým shiftem (posunem).
Třetí přepínač obsahuje efekty ambientní: delay, chorus a reverb. Ovládací kolečko zde působí o něco rafinovaněji než u efektů modulačních, podle všeho morfuje několik skrytých parametrů najednou a ovlivňuje tak charakter efektu výrazněji než pouhá změna tempa u modulace.
Každopádně jsou však všechny použité efekty vysoce kvalitní i čisté a zřetelně se hlásí k dobrému jménu Waves. Škoda jen, že na takhle kvalitní efekty není přístup z externího editoru přes USB. Nemůžete sice ukládat žádné presety, ale vzhledem k jednoduchému ovládání to nepovažuji za handicap.
... ale i tak to pěkně hraje
S vědomím uvedených omezení musím konstatovat, že zvuk iGTR lze označit za vysoce kvalitní. Je až neuvěřitelné, jaké barevné spektrum při tak malém počtu ovladačů z přístroje dostanete. A navíc velice rychle - v tomhle ohledu je ta jednoduchost zase naopak výhodná.
iGTR má samozřejmě standardní nástrojový vstup pro kytaru, doplněný ještě stereo vstupem pro připojení CD nebo mp3 přehrávače. Na pravém boku jsou dva potenciometry, kterými můžete nastavit vzájemnou úroveň přehrávače a kytarového zvuku. Výstup zajišťují dva stereo minijacky: můžete k nim připojit sluchátka, ale také vyvést linku do nahrávacího zařízení, aktivních reproduktorů nebo mixu.
K napájení slouží čtyři AAA baterie nebo síťový zdroj (není v základní výbavě). iGTR se svými kapesními rozměry má řadu typických možností využití: každopádně představuje perfektní cvičný zesilovač, přičemž můžete jamovat s připojeným externím zdrojem doprovodné hudby. Poslouží však také jako mobilní kytarová strojovna, kterou můžete instalovat okamžitě, kdekoliv a navíc i s jistotou velmi kvalitního zvuku. iGTR můžete vzít bez rozpaků na pódium nebo do nahrávacího studia.
V poslední době si čím dál víc zvykáme na vysokou kvalitu za nízkou cenu. Rozmlsali jsme se. Důkazem je tohle další chutné sousto. Jen si poslechněte zvukové demo na CD nebo webu.
Info:
Waves IGTR je „kapesní“ multiprocesor pro kytaru s digitálním modelingem. Doporučená cena 2475 Kč.
Plus:
vysoká kvalita modelovaných efektů
snadné intuitivní ovládání
malé rozměry, bateriové napájení
Mínus:
omezené možnosti editace
chybí kompresor a noise gate
Technická specifikace:
modelující zesilovač: Warm, Normal a Bright
dva simultánní efekty: Delay, Chorus, Reverb/Phaser, Tremolo a Wah
kytarový vstup: 1/4” jack (S/N 77 dB)
aux vstup stereo: 1/8” jack (line, S/N 88 dB)
dvakrát výstup stereo: 1/8” jack (line/sluchátka)
napájení: 4 x AAA alkalické baterie nebo DC adaptér
rozměry: 106 x 68 x 21 mm
hmotnost: 85 g