Warwick WGPS Streamer CV Black HP Chrome - čtyřstrunná baskytara s klasickým zvukem

Warwick WGPS Streamer CV Black HP Chrome - čtyřstrunná baskytara s klasickým zvukem
Warwick WGPS Streamer CV Black HP Chrome - čtyřstrunná baskytara s klasickým zvukem

Co je to za tajemný kód? Proč se ta basa nejmenuje jednoduše třeba Urlike, když je z Německa? Pojďme si rozebrat, co šifra WGPS Streamer CV Black HP Chrome znamená. Třeba pak poznáme také to, jak (si s námi) Urlike hraje.

 

Nejlepší nástroj dle hodnocení světové asociace WGPS

WGPS není World Guitar Player Society, taková organizace ani neexistuje, můžete ji založit. W je zkrátka Warwick. G znamená Germany a firma tím chce zdůraznit, že se tato baskytara narodila v Německu, nikoliv v Číně, kde německá firma vyrábí nižší řady svých nástrojů. PS znamená Pro Serie a označuje, kam nástroj spadá v základním kvalitativním dělení baskytar Warwick, jsme na druhé příčce ze tří. A je to hodně vysoko, následuje už jen Custom Shop.

 

Streamer je jeden z jedenácti tvarů baskytar, které má Warwick ve svém portfoliu. Za sebe bych řekl, že jde o tvar nejvíce poplatný obecnému vkusu - tedy nejbližší Fenderům (ale neberte mne doslova, stále je hodně daleko od nich).

 

Šéf Warwicku posílá svoje CV

Původně jsem si myslel, že CV znamená curriculum vitae a odkazuje opět na to, že máte v ruce lepší nástroj s jakýmsi životopisem nebo rodokmenem jako u psů. Je to nesmysl. CV znamená Clasic Vintage a je to zásadní vodítko k pochopení testovaného nástroje. Designéři z Warwicku tím chtějí říci, že vzali svůj „moderní“ Streamer a vdechli mu „retro“ náladu. Vizuálně hlavně díky působivému pickguardu, v tomto případě ve „vintage“ krémové barvě. Pickguard jako takový je pro baskytary Warwick dost nezvyklým prvkem. Pojali ho svojsky, skvěle doplňuje oblý organický tvar těla.

 

Ale o vizuální stránku tady nejde. Streamer CV je zkrátka baskytara klasické konstrukce a zvuku, jejímž prostřednictvím výrobce moderních baskytar skládá poklonu Jazz Bassům šedesátých a sedmdesátých let. O classic vintage nádech z hlediska zvuku se starají především old school pasivní snímače od firmy MEC ve stylu Jazz Bassu s pasivní elektronikou. Z hlediska konstrukce na baskytarový pravěk odkazuje javorový krk s palisandrovým hmatníkem a s (pouhými) 21 pražci. Krk je (až na estetický detail na hlavě nástroje) z jednoho kusu, na rozdíl od Warwicků s průchozími krky, které se skládají ze tří podélných lišt. Tělo je vyrobené z bahenního jasanu. Krk a tělo spojují čtyři mírně excentricky posazené šrouby. Co působí velmi old school dojmem, je profil krku ve tvaru písmene D s výrazným „bříškem“. Zkrátka krk není úzký jako u modernějších nástrojů, ale v ruce držíme řádné kulaté poleno.

 

Jak je u Warwicků zvykem, tělo nástroje je menší než u konkurence. Basa skvěle sedí a nepřepadá. Příjemně mne překvapilo, jak pohodlné je vytáhnout si ji na řemenu pořádně vysoko.

 

Nejen že je celé tělo velmi organicky zaoblené, velmi „cool“ je jeho vybroušení do mírného prohnutí podél osy nástroje.

 

A abychom měli rozbor označení nástroje kompletní, dodejme, že Black je černá barva a na naší base je upravená do vysokého lesku - HP je totiž zkratka pro výraz high polish, nikoliv pro výrobce počítačů Hewlett Packard. Hardware je Chrome - chromovaný.

 

Není všechno vintage

Teď je na místě povědět si, co na Warwicku CV není ani classic ani vintage. Je to hardware. Mosazná chromovaná kobylka se, jako na všech nástrojích této firmy, skládá ze dvou kusů. Tato konstrukce zvyšuje tlak kobylky k nástroji, a tudíž lépe přenáší vibrace. Kobylka je spíš hi-tech než vintage, s každou strunou můžeme hýbat do tří směrů: upravovat můžeme délku každé struny zvlášť, její výšku a také vzdálenost strun od sebe. Navíc lze výškově nastavovat celou kobylku.

 

Warwick rozlišuje tři řady svých nástrojů. Vzestupně z hlediska kvality a samozřejmě také z hlediska ceny to jsou: Rockbass (Standard) vyráběný v Číně, německé baskytary Pro Series (Teambuilt) a pochopitelně také v Německu „ručně“ vyráběné baskytary Custom Shop (Masterbuilt).

 

Na druhém konci nástroje leží struna ve warwickovském nultém pražci zvaném Just-A-Nut III - název odkazuje na slovo adjustable - nastavitelný. I s nultým pražcem totiž můžeme výškově hýbat. Kolíky jsou po warwickovksku stočené šikmo směrem k hráči, což zvyšuje pohodlí při ladění. Za zmínku stojí i způsob zapuštění pražců, o něm firma mluví jako o neviditelné technologii: na hraně hmatníku není zapuštění vidět a vypadá to, jako kdyby pražce jen tak seděly na hmatníku. Díky tomu je hrana krku na dotek velmi hladká.

 

Připrav se, hrajem!

Pokud jste dočetli až sem, víte, co jsem já nevěděl, když jsem baskytaru poprvé zapojil. V rukou a v uších jsem měl stále ozvěny pětistrunky s průběžným krkem Warwick Streamer NT I 5 Racing Red s aktivní dvoupásmovou elektronikou, kterou jsem testoval asi před měsícem. A nešlo mi do hlavy, proč červený nástroj vyrobený v Číně zvukem „zabíjel“, a teď, když hraju na basu o řád lepší a dražší, leze mi z toho takové oblé, dřevěné a někdy až duté „prdění“ a basa neprolézá kapelou tak snadno (tak zadarmo) jako nástroj předtím. Teď už to vím a žasnu, proč jsem se předtím zamiloval do té mladé a tolik „in“ holky, když po světě chodí tahle vznešená a přitom mladistvá dáma.

 

Máme co do činění s návratem do dob, kdy se zrodila baskytara. Firma, která chrlí moderní baskytary co do designu i co do zvuku, použila své osvědčené zbraně, aby vyrobila klasický nástroj. Leze z něj příjemný starosvětský tón, slyšíme zvuk dřeva, výšky nejsou vybuzené tak, jak to umí aktivní elektronika. Na druhou stranu jsem byl zaskočen tím, jak silné jsou basy. Na zesilovači jsem je musel výrazně ubírat a měl jsem tendenci vytahovat středy, které jindy zadupávám do země. Při slapingových úderech na strunu E se ozývaly až nepoužitelné hluboké rány. Korekcí na zesilovači i na nástroji se to spravilo.

 

Zvuk nástroje lze ovládat čtyřmi knoflíky, za kterými se skrývá volume pro každý ze snímačů zvlášť, další dva knoflíky ovládají basy a výšky. Jde o opravdu účinné zbraně, zejména ovladač basů pořádně hýbe se zvukem. Elektronika umožňuje nastavit poměrně pestrou škálu zvuků, od řezavého bručení přes zvuk blízký P-bassovému vrnění po abslolutně oblý nabasovaný tón. A samozřejmě takové zvuky, jaké očekáváme od klasického Jazz Bassu, třeba vintage funky.

 

Sbaleno na cesty

Při vybalení CV Warwicku z krabice můžete zažít zadostučinění, že vás firma nešidí. V krabici totiž leží zabalená do kvalitního polstrovaného gig bagu (Starline RockBag 20505). Klíč na seřizování výztuhy krku (leze se k ní od hlavy nástroje) a inbusy ke kobylce mají také vlastní pouzdro. Přiložený je i speciální bavlněný hadřík na čištění nástroje a také zámky k řemenu.

 

Na rozloučenou

WGPS Streamer CV Black HP Chrome není nic než vysoce profesionální nástroj. Vhodný pro ty, kteří hledají klasický tón a jsou unavení tím, jak výrobci nástrojů omílají stará konstrukční klišé. Utřu slzu a jdu ji vrátit.

 

Info:

Warwick WGPS Streamer CV Black HP Chrome je čtyřstrunná baskytara s klasickým zvukem. Cena je 100 485 Kč.

 

Plus:

jedinečný design

velmi kvalitní zpracování nástroje

originální přístup ke klasickému Jazz Bassu

gigbag, zámky na řemen a další příslušenství

 

Mínus:

Nenašel jsem nic, co bych nástroji vytkl.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Menzura 34”
Pražce 21 Jumbo Nickelsilver
Rádius hmatníku 9,5”
Ovládání volume pro krkový a kobylkový snímač zvlášť, basy, výšky, pasivní elektronika
Materiály javorový krk s palisandrovým hmatníkem, tělo z bahenního jasanu
Nultý pražec Just-A-Nut III, vyrobený z materiálu tedur
Hmotnost 3,9 kg
Dostupné barvy Natural High Polish, Black High Polish or Honey Violin Stain High Polish Finish

 

www:

www.warwick.de

Psáno pro časopis Muzikus