Warwick Quad IV s reproboxy W 211 PRO a W 115 PRO
Marná sláva, každý z nás čas od času zjistí, že jeho oblíbené kombíčko na zkoušení se sice krásně dá převážet tramvají, ale na pódiu už jaksi nestíhá. Možností, jak ze šlamastyky ven, je několik. Donutit spoluhráče ke stažení hlasitosti (ha, ha), najít si tišší kapelu, anebo se poohlédnout po silnějším aparátu. Jelikož sám teď prožívám "návrat do rachoty", s díky jsem přijal nabídku otestovat zajímavý kompletek u nás známé firmy Warwick.
Už při nakládání aparátu do kamarádova auta mě mimoděk napadlo, že pokud to bude hrát tak, jak to je velké, mám se určitě na co těšit. Zároveň jsem chtěl na vlastní kůži vyzkoušet, co je pravdy na lety tradovaném basáckém mýtu, že aparáty od Warwicka nehrají. Že v případě tohoto drobečka to vůbec neplatí, jsem se přesvědčil záhy, ale to bude předmětem dalšího popisu.
Jak to vypadá?
Už při sestavování aparátu mě upoutalo černé provedení zesilovače i beden, vkusně doplněné velkými "W", bíle vyvedenými na ochranných mřížkách. Aparát tak působí velmi robustně, mřížky jsou z děrovaného plechu, pod nimi se lesknou chromovaná vyústění basreflexů, v případě menší dvoudesítkové bedny také samozřejmě chromovaná HF horna. Bedny jsou potaženy silným kobercem, držáky jsou zapuštěny po stranách, jsou spolu sladěny frekvenčně, při hře se nepřebíjejí, ale naopak doplňují a společně produkují hutný, kompaktní a průrazný zvuk, stejně jako konektorové misky. Zbývá dodat, že bedny lze propojit buďto speakon nebo XLR kabely a menší dvoudesítka má vzadu ještě poměrně ztuha jdoucí potenciometr pro ovládání horny. Teď několik suchých technických dat: W 211 Pro, výkon 400 W, dva desetipalcové reproduktory a nastavitelná HF horna, čtyři basreflexy, rozměry 450 x 605 x 425 mm, W 115 PRO, výkon 400 W, patnáctipalcový reproduktor, čtyři basreflexy, rozměry 675 x 605 x 485 mm.
Co se zesilovače týče, potěšil mě střízlivý, ale funkční design, přehlednost ovladačů, chromované mřížky chladičů, velké potenciometry Gain a Master a v neposlední řadě také velikost 19"/2U. Na škodu nejsou ani chromovaná madla, zesík se někdy trochu pronese, vždyť váží bezmála 15 kg. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvyknul na velmi silné modré LEDky, signalizující sepnutí shiftu na středech. Ovládání je sestaveno logicky, po gainu basy, velmi účinné dvojité středy, pak výšky a nakonec Master. Limiter je automatický, marně byste hledali nějaké tlačítko. Ta mrška se sepne vždy v pravou chvíli a ořízne zbytečné špičky, čímž zpevní zvuk tak, jak to má být. Velmi jsem uvítal absenci grafického ekvalizéru, mám pocit, že jim je obecně odzvoněno. Nepřehledná a většinou i nefunkční hejblátka a šoupátka zde skvěle nahrazuje jednoduchý parametrický ekvalizér a v kombinaci s Quadrumatrixem dělá se zvukem hotové divy. A propos, Quadrumatrix. Dlouho jsem zkoumal, co je vlastně zač. Kdosi mluvil cosi o zkreslení, další o kompresoru, samá voda. Stačilo párkrát otočit, poslouchat a bylo jasno. Quadrumatrix upravuje průběh ekvalizační křivky, přesněji řečeno, přiřazuje přednastavené frekvenční skupiny. V kombinaci se spínatelnými středy můžete hodiny a hodiny laborovat se zvukem, vymýšlet různé brikule a tak. Mně osobně pro hru naprosto stačila poloha 2, zbytek ekvalizéru skoro rovně a moje basa i já jsme chrochtali blahem. Něco technických dat: 400 W do 4 ohmů, lampy v předzesilovači: 1 x 12AX7, 2 x ECC83, low a high boost, 200ohmový stereo výstup na sluchátka, chlazení větrákem, mute, ground lift, paralelní efektová smyčka, linkový výstup, symetrický XLR pre i post výstup, rozměry 483 x 90 x 430 mm.
Jak to hraje?
Jak už asi vysvítá z výše sepsaného popisu, jedné se o poměrně velký aparát vyšší střední třídy a zřejmě nikdo si jej nekoupí jako doplněk do obýváku. Po zapnutí okamžitě zpustí větrák, zapnutá horna se také ozve. Tohle prostě není aparát na drnkání. Do zkušebny bohatě stačí na půl plynu a na pódiu se uslyšíte vždycky, to vám garantuji. Výkon je dostatečný, nic nerezonuje a i při největších hlasitostech aparát hraje to, co jste si na ekvalizéru nastavili. Nemusíte zbytečně vytahovat středy, ořezávat basy ani výšky, všechno hraje tak, jak chcete.
Zvuk je ve všech nastaveních krystalicky čistý, kompaktní a hutný, limiter jej neořezává, pouze usměrňuje. Opravdu mě nadchly funkční možnosti spínatelných středů, opět jsem si potvrdil, že to nejzajímavější se se zvukem odehrává právě ve středech. V kombinaci s Quadrumatrixem nabízí ekvalizér nekonečné množství různých nastavení a každý si to své určitě najde. Za velmi zdařilou považuji výkonově vyrovnanou kombinaci reprobeden, různá frekvenční charakteristika obou se zde skvěle doplňuje, zvuk je čistý a průrazný díky dvěma desítkám, patnáctka zase přidává ty správné koule a zvuk získává na mohutnosti.
Co říci na konec? Jsem rád, že mohu nedát za pravdu basáckému mýtu o tom, že zesíky od Warwicka nehrajou. Quad IV hraje zatraceně dobře a myslím, že v konkurenci ostatních značek určitě obstojí. Rozhodně si zasluhuje minimálně vaši pozornost.
Info:
Warwick Quad IV s boxy W211 PRO a W 115 PRO je vynikající aparát vyšší střední třídy. Ceny: Quad IV - 40 030 Kč, W 211 Pro - 16 840 Kč, W 115 Pro - 18 470 Kč.
Plus:
provedení
ovladatelnost
zvuk
Mínus:
cena boxů
boxy by mohly mít kolečka