Tech21 VT Bass DI - užitečný baskytarový efekt
Tech21 VT Bass DI
Předmětem tohoto testu je efekt s vlastnostmi, které se přičítají vlastnostem elektronek. Může sloužit jako aktivní elektronika, korekce, overdrive nebo direct box. S výrobky Tech21 se ztotožňuje a vyhledává je spousta hudebníků. Tato firma jde po kvalitním zvuku a ví, co bude fungovat v praxi.
Popis
Efekt je v kovové krabičce z lehkých slitin může být napájen 9V adaptérem (není součástí balení) nebo 9V baterií, která je díky plastovému držáku snadno a rychle vyměnitelná. Potenciometry, opatřené pěknými knoflíky ve stylu Fender Jazz Bass, jsou uspořádány takto: Level, Mlend, Mid, Character, Drive. V druhé řadě nalezneme Low a High, pod těmito dvěma potenciometry je ještě řada tlačítek: Phantom & Ground Connect, Out +10 dB ¼, -20 dB XLR, Bite (zvýraznění výšek), poslední je tlačítko označené ikonou reproduktoru pro simulaci boxu. Nechybí spínač efektu se světelnou kontrolkou, vstup a dva výstupy. Krabička je dodávána v pěkné plechové krabičce s návodem, kde naleznete i několik užitečných tipů pro nastavení.
První zkušenosti
Moje první rychlé seznámení s touto krabičkou ve mně nezanechalo hlubšího dojmu, prostě další krabička s korekcemi a zdvihem gainu. Velké překvapení mne ale čekalo na prvním koncertě, kupodivu jsem nějak tak trefil nastavení, které mi sedlo. Středy rovně, lehce přidat basy, trochu potlačit výšky, charakter mi nějak tak seděl na 13 h, blend jsem dal podobně, level jsem nastavil tak, aby signál byl o cca 10 % silnější než signál baskytary. Teprve v akci jsem pochopil, co tahle krabička vlastně umí. Pro nakopnutí signálu jsem používal různá zařízení. Buď další pre-amp nebo kompresor nastavený ne přímo pro kompresi, ale jen pro lehké „nahození“ signálu. Je pravda, že pokud máte již aktivní nástroj, může být další pre-amp v cestě mezi snímačem a zesilovačem (který má rovněž korekce) už trochu příliš. Zvuk může ztratit svůj původní charakter nebo se v kapele ztrácet. První klubové hraní s touto krabičkou mne opravdu nadchlo, chtěl jsem ji ale vyzkoušet i na velkém pódiu s velkou kapelou. Na příštím koncertě jsem během zvukovky vtáhl do testu i našeho zvukaře a za jeho trpělivost mu tímto děkuji. Vyzkoušel jsem všechny varianty, tedy baskytaru s vypnutou/zapnutou aktivkou, zvuk „omaštěný“ kompresorem, Tech21 s aktivkou/bez aktivky a s kompresorem. Mistr zvuku nevěděl, kdy Tech21 zapínám, a jen mi potvrdil, že zvuk byl vždy lepší, pokud byl tento efekt v provozu, a to bez ohledu na to, jestli byla baskytara aktivní nebo pasivní. Nakonec jsem tedy odehrál se zapnutou aktivkou Aguilar OBP-3 + Tech21 VT Bass DI.
Pokud chcete z nástroje dostat snadněji „tón“, toto je mimochodem ta pravá krabička.
Vyzkoušeli jsme ještě porovnat linku z komba a přímo z krabičky. Náš zvukař mi vysvětluje, že obě varianty jsou přijatelné, že záleží na situaci, a podle té které by se rozhodl, kterou linku použít. Pro mohutnější zvuk, který jsme i nakonec použili, je vhodnější linka z komba. Do studia a do zvukově problematických prostor bude lepší použít linkový výstup přímo z tohoto efektu.
Co to tedy vlastně dělá?
Bude záležet na použití. Někomu tato krabička může přinést aktivní elektroniku pro pasivní nástroj, může sloužit i jako velmi dobrý bass drive nebo direct box. Určitě najde použití i jako možnost dalších korekcí. Já osobně jeho význam a sílu spatřuji v možnosti lehkého posílení signálu, obohacení zvuku o „drive“, tedy jakoby vlastnosti elektronek, kterou navíc můžete míchat s čistým signálem nástroje. Při mém nastavení se zvuk pěkně a přirozeně prokreslí, zvuk dostane náboj a drive, čímž nemyslím zkreslení, ale spíš, jak se rádo používá, tzv. „nárůst harmonických“. Basy jsou stále mohutné, ale nebučí, naopak tato krabička problém zahuhlaných basů dokáže perfektně eliminovat. To vše při zachování přirozenosti celého zvukového spektra. Mám pocit, že mi zvuk „pod prstama“ lépe vzniká a nemusím tolik tlačit, abych dostal potřebnou barvu. Tento efekt mohu jen doporučit, nutno dodat, že tohoto skvělého pomocníka mnozí docení až na pódiu.
Info:
Tech21 VT Bass DI je užitečný baskytarový efekt pro úpravu a korekce signálu. Cena je 7600 Kč.
Plus:
zvuk
nízká hmotnost
provedení
funkce
Mínus:
předběhl jsem Ježíška
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Rozměry (mm) | 127 x 95 x 51 |
Hmotnost (bez baterie) | 362 g |
Napájení | 9V baterie nebo adaptér |
Ovládací potenciometry | Level, Blend, Mid, Character, Drive, Low, High |
Ovládací tlačítka | Phantom & Ground Connect, Out +10 dB ¼, -20 dB XLR, Bite, simulace reproduktoru |
Vstupy/výstupy |
Input, Output, Parallel Output, XLR Output |
www: